Македонско Сирење

Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
ретко пастирам комплетни вести од останати медии...

ама ова заслужува внимание, барем мене така ми се чини

Dnevnik напиша:
Убаво се живее и од тепано сирење


Марифетот за правење биено сирење, уникатниот мариовски производ, веќе неколку години успешно се применува во малата семејна работилница во прилепската населба Варош. Пред куќата на семејството Илиоски се почесто се паркираат автомобили и со странски таблички и товараат канти со сирење. Во малата работилница, сместена во семејната куќа, се произведува познатото македонско биено сирење. Марифетот го применува 63-годишниот мајстор Ванчо Илиоски, кој направи мал семеен бизнис, во кој покрај сопругата Марија, се вклучени и синот Рубин и снаата Верче.

- Биеното сирење не е специјалитет што го сакаат само Македонците. Овде честопати доаѓаат пријатели на иселени Турци од Македонија, кои сега живеат во Турција, и таму им испраќаат биено сирење. Веројатно таму не се произведува, а тие се научени од деца на посебната арома и на специфичниот вкус на биеното сирење. Лете купуваат гастарјбатери од Швајцарија, Германија, од Шведска... Некои муштерии велат дека купуваат по некое кило за да им пратат на своите во Америка и во Австралија, да ги примамат со сирењето да доаѓаат почесто на родното огниште - вели мајсторот Ванчо.

Тој е еден од ретките квалификувани мајстори за биено сирење и не само за тоа. Од работилницата излегуваат и меко сирење и урда. Илиоски прави сирење од кравјо млеко, бидејќи овчото е поскапо, а со тоа и сирењето.

- Биеното сирење е мариовски уникатен производ. Иако сум родум од полското село Вранче, го правам како прав Мариовец. Занаетот пред повеќе од 40 години го научив во училиште во Гостивар и практична работа во скопската млекарница. Тоа ми се темелите. Пред неколку години бев и во една гостиварска млекарница да ги учам како се прави сирење. Вистинскиот рецепт го открив од стари мајстори со мариовско потекло во прилепската млекарница, каде што работев од отворањето до затворањето. Само Мариовците и тие што соработуваат со нив знаат како се прави аслим биено сирење - вели Ванчо.

Тој со години љубопитно учел од ветераните да стане мајстор.

- И ги совладав марифетите. Набљудував внимателно колку тураат сол, како потквасуваат, како бијат сурутка, колку загреваат, колкава е температурата на врелата вода, како греат за зреење и така натаму. Сега сите прават, ама малку како што треба. Тоа се чувствува по вкусот. Под името биено сирење или, како што Мариовците оригинално го викаат, тепано сирење има се. Но, за секоја стока има муштерија - вели мајсторот Ванчо.

Тој за обработка откупува по околу 800 литри кравјо млеко дневно, од кое, како што вели, не излегува ни сто килограми сирење.

Секој член во семејството има свои обврски. Сопругата Марија е задолжена за хигиена на садовите, а последниве месеци бизнисот го држат младите, синот Рубин и неговата сопруга Верче. Тие, од сабајле па се додека има млеко прават биено сирење под будното око на мајстор Ванчо. Рубин вели дека не е лесно.

- Од осум наутро кога доаѓа млекото, додека не се собере урдата не се застанува. Така секој ден. Ниту сабота ниту недела има слободно. Запираме трипати во годината, за Велигден, Божик и за Нова година - вели Рубин.

На снаата Верче ни на крајот на умот не и доаѓало дека ќе прави сирење.

- Влегов во такво семејство и не се жалам, се вклопив. Со сопругот тераме со сирењето и добро ни е - вели Верче.

Ванчо е задоволен поради тоа што младите полека го преземаат производството. Но, вели, и тој не седи со скрстени раце, туку го тера "маркетингот" низ чаршијата.

Жителите од Варош се познати по производството на тутун. Велат дека само тие умеат од еден декар да извадат 350 килограми од типот "прилеп". Но, сега умеат и од млекото да "натепаат" мариовски специјалитет.
Љупчо Мургоски
-------------------------------------------------------------------------


СИРЕЊЕ НАМЕСТО НУКЛЕАРКИ
СИРЕЊЕ НАМЕСТО СЕРЕЊЕ по Форуми

и не само како порака до АБЦ

Македонски Народе, почни да си ораш нивата, оти ќе ти ја ора некој друг, па после ќе кукаш за човечки правдини...
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Serdarot напиша:
Македонски Народе, почни да си ораш нивата, оти ќе ти ја ора некој друг, па после ќе кукаш за човечки правдини...


А зошто да се запре на орањето нива и на сирењето?
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
јинг јанг некаде у некој пост на економијава напишав дека иднината на Македонија е во земјоделието, а производството на сирење спаѓа во тоа. Македонија има квалитетно сирење да набројам некое од најпознатите Малешевско, галичко... Нема многу фајда од продадени индустриски гиганти на странци ко парите пак не се кај нас туку се одлеваат.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Но зошто да се запре на сирењето и на замјоделството?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Sirenjeto se pomalku i pomalku ke go pravat Varoshanite,da bideme realni zatoa shto sega i covek koj ima dve kravi go pravi i go prodava po 4evra shto navistina e malku vo sporedba so skapata cena na mlekoto.Uslovite i tehnologijata e so ISO 100 shto otprilika za 1000 godini ke obezbedi izvoz i pari za proizvoditelite.Go izvezuval na "crno" za Avstralija i toa po 20-40 kilogrami godishno,toa se golemi pari neli,ili samo neshto da se pishi po vesnicite onaka samo da se kupuvaat i od Prilepcani.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
yin yang напиша:
Но зошто да се запре на сирењето и на замјоделството?
јинг, иако не секогаш се сложувам со тебе, морам да признам дека имаш убави сваќања за многу работи

и се сложувам, НЕ СМЕЕ да се запре кај сирење и земјоделие

јас имам проблем шо земјоделието се УНИШТУВА кај нас, СВЕСНО, БЕЗОБЅИРНО, понекогаш и ДРСКО

и се од некакви ситни партиски или лични „интереси„

„интереси“ стои во загради затоа шо докажана работа е дека кој со ѓаоло тикви сади, од гла му се кршат...

иначе, да објаснам то со „нивата“...

кај нас в село така се вели за жената

ако не си ја „ораш“, ќе ти ја „ора“ комшијата

треба понатаму да ја објаснувам реченицата?

или ќе си ја средиме државата, или ќе ни ја ебат државата

и толку...
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
абц, ако немаш нешто паметно да кажиш, тогаш кјути

не туку само контри зато шо ти е досадно

само Мариово можи толку („бело”, наше... не кашкавал, тука и кашкавало е сирење, или сирењето е кашкавал, нема врска...) сирење да произведи колку шо ЦЕЛА ЕВРОПА има потреба

да не зборам за Овчеполието, ОД ПАМТИВЕК прочуено по СИРЕЊЕ, не по нуклеарки ;р)

да не зборам за Тетовско и другите делови на Македонија

ама ние ќе прајме нуклеарки, а Грците ЌЕ УВЕЗВАТ сирење, ќе го праат СЛИЧНО ко нашето, и ќе ја снабдуваат цела Европа...

а бе ајде...

кјути жити се...

ама не сме изгледа иста сорта, „братучед”
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
На Унгарски овчи кашкавал се вика macedon juhsajt. Никој не знаеше да ми го објасни потеклото на macedon во нивниот збор кашкавал. ?
 

Wolf Pack

ThE ChieF
Член од
24 јули 2005
Мислења
783
Поени од реакции
5
И Македонското сирење, и виното, и ракијата, и квалитетниот зеленчук се производи кои треба да влезат барем во средниот маркет во Европа. Шо џабе ќе извозуваме ако маргинот на профитот е толку колку да се покријат основните давачки. Онда ќе праеме грешки како Чиле со нивното вино шо напраи. Со јако раководство и добар маркетинг може земјоделието кај нас да биде едно од најпрофитните сектори.

п.с. Сердаре не можеше да издржеш а да не ја спомнеш нуклеарката? Двата топика блага врска немат ама ајј, ти си авторот, респектирам.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
традицијата и капацитетите на земјоделието во Македонија се такви да е рамно на самоубиство да се запоставува истото...

меѓутоа, некои структури кои на еден или друг начин беа, и сё активни на Македонската политичка сцена, свесно, од само себеси познати причини, го доведоа земјоделието (и не само него...) во МИЗЕРНА состојба

срамота е Македонија да увезува прехрамбени продукти...
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Serdarot напиша:
срамота е Македонија да увезува прехрамбени продукти...

Ова ДА. Срамота да увезува земјоделски производи кога имаме ако не 365, тогаш 340 (барем) дена сонце.

Ама дека од земјоделие би можеле да живееме и да ја потпираме економијата на земјоделие... не баш.

Минува времето на земјоделието и индустриското производство. Во мода е „продавање ветер во магла“. Таму лежат парите.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Pa mozeme da im prodavame i od "soncevite denovi" barem na fotografii na skadinavcite.Ke sme ziveele od zemjodelie nie "bedni" 1 miljon (oti drugiot ni e administracija).Ami Turcija ke si spija koga znaeme deka samo eden "ciflig" vo Turcija proizveduva ushte poubavi domati i piperki od cela Makedonija zaedno.
Toa ti se 100 miljoni narod relativno blisku od koj administracijata im e brojna kolku vo Makedonija.Ne znaele Turcite da pravat sirenje?Ne be tie se budali nishto neznaat samo znaat da pushat kacak i da pijat caj.Jas si mislam deka vie gledate mnogu dokumentarni filmcinja dragi moi formski zavisnici.:)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
ying yang pak si greshka mozhe makedonija da zhivee i da ja potpira ekonomijata so zemjodelie. Ne e tochno toa sho go pishuvash ti koga vo makedonija golem del od naselenieto prezhivuva od prozivodstvo na zemjodelski proizvodi. Ne znam dali se sekjavash pred nekolku godini koga imashe izvoz na zemjodelski proizvodi na Kosovo? Togash nemashe piperki i patlidzani za nas bidejkji nie sakame da gi plakjame po 5 den kg. e toa taka ne ide. Plakjaj mu ti na zemjodelecot po 30 den kilogram zelenchuk pa da vidime nema li toj da plakja danoci za prodazhba i sl.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom