Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Точно така брат после акцијата каде тигрите не успеа ништо да направат се оставија на волците сами да се мачат, после битката им дадоа за задача да го чистат теренот од поставените мини и заплена на муниција и оружје.
--- надополнето: 2 октомври 2013 во 00:59 ---
Од такви офицерчиња излезени од академските клупи, без ниеден час поминат на терен со пушка во рака и непријателски оган, коса ми се крева. Така е тоа мислат, се ќе се реши со пеналото. Јесте да, за офицер треба школо, ама без пракса- не иде. Воопшто не ги почитувам. Истото важи и за Трајковски (сепак беше командант на вооружени сили во конфликтен период). Офицер кој го почитувам е Легија. Чин полковник и командант на единица, а во секоја акција е во први борбени редови. Можејќи во команден штаб да седи и да пие кафе и преку радио врска да издава наредби, тој го ризикува животот со своите соборци. Затоа бил и се' уште е почитуван од старешини, соборци, подредени...
Точно така брат ми исто така овде го признавам и стојанче ангелов кој бил предводник на тимот на тигрите во битката за арачиново.Лично јас мразам офицери но правам муабет за тие кои не се во специјалните единци обичните заебанти и неписмењаци кои сасмо седат ги дрмат газовите и зимаат плата.И си мислат демек да идеш во фронтален напад на село во кое имало и цивили и учки кои биле професионално тренирани од странски платеници и убијци кои и ги водеа во битката.Плус тоа сместени во ровови кои со артилерија неможат да се уништат и ти треба да одиш од куќа до куќа од ров до ров притоа на тебе да се пука од се и сешто не е лечко.И тие мислат е тоа е лесно хаха дојди ти со твојот дебел газ малку прошетај го тука па после кажувај
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
238
Поени од реакции
333
Ме интересира колку припадници на Волците и ЕСЗ учествувале во нападот над Арачиново и какви биле сознанијата за бројноста на учк во селото?
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Ме интересира колку припадници на Волците и ЕСЗ учествувале во нападот над Арачиново и какви биле сознанијата за бројноста на учк во селото?
Брат тоа не се знае а не било ни битно така и чичко ми ми вика.Ми рече јас се пријавив да бидам во првата борбена линија и отидов да ги тепам не ми беше битно колку се и дали имаше и други со нив доволно ми беше што знам дека секој кој е од спротивната страна треба да го шитнам.Инаку 80 % од тогашниот состав на волците биле во арачиново за есз незнам а не ме ни интерисира пошо во арачиново само водот на стојанче бил другите тимови на есз биле во брњанци.Од есз највеќе 20 на души биле во арачиново остало се биле ВОЛЦИИИИ.
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Неопходноста од постоње на вакви единици ( дококу се навистина елитни) многу е важно да бидат високо професионални со добра етичност и крајно професионални. Како се постигнува тоа?
Само со ред, работа и дисциплина, на крај краева држава без крф и пот не се брани .....поздрав бизнисмените надвор од овие единици ова важи и за политичарите.......
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Може ли некој да каже какви техничко-материјални средства и вооружување би било идеално и оптимално со оглед на нашата држава да се набави за потребите на специјалните единици?
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Zagkedaja opremata na Rendzerite na Sad i na SAS<
i se ke ti e jasno.
 
Член од
26 септември 2011
Мислења
539
Поени од реакции
2.369
1379988_10202265142098424_1924725139_n.jpg

Од припадник на Лавовите до чистач на септички јами.Можеби ја имате видено оваа слика,сега ја видов и ми текна за човекот на сликава Васе каде беше а каде е сега!!!
Сликава е постирана за потсмев,срамота до кое дереџе стигнавме Бранителите!
 
Член од
26 септември 2011
Мислења
539
Поени од реакции
2.369
Не е крив човекот крива е државата!Тој се борел за државата а таа го остави на улица септички јами да чисти,мора да се снаога некако да ја прехрани фамилијата! Жално и трагични се ваквите случаи кои во јавноста служат за потсмев а не знаат дека тој Васе-гомнарот ја бранел државата!
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
ЛИчат на извидувачи,
бар по униформата.
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
238
Поени од реакции
333
Мислам дека се Волците.
--- надополнето: 3 октомври 2013 во 01:11 ---
Прегледај го приврзокот 73751

Од припадник на Лавовите до чистач на септички јами.Можеби ја имате видено оваа слика,сега ја видов и ми текна за човекот на сликава Васе каде беше а каде е сега!!!
Сликава е постирана за потсмев,срамота до кое дереџе стигнавме Бранителите!
Ех оваа моја чудесна земја бранителите чистат гомна,терористите седат во пратенички фотељи СРАМОТА !!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom