Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.990
Поени од реакции
1.901
Заспаните Македонски полотичари ТребиТ да донесат закон со кој секој Македонецсамо Македонец) ке служит војска од 6-9 месеци и после отслужувањето на воениот рок државата да им исплатит по 5000 евра.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.139
Поени од реакции
18.457
Заспаните Македонски полотичари ТребиТ да донесат закон со кој секој Македонецсамо Македонец) ке служит војска од 6-9 месеци и после отслужувањето на воениот рок државата да им исплатит по 5000 евра.
Не е можно тоа друже затоа што имаш ортачка држава, истото беше и за 3 и 4 дете, ги полнеше државата со пари оние што не ја сакаат државата и си ги сакаат Алабнија и Турција. Јас мислам дека ако имаш задолжително воен рок сега ќе се заколеме по касарните со нив, барем јас така се чуствувам, каков воен рок е тој ако не се слуша царот Орце и уште неколку други песни од 2001 кои не се убави за да албанско уво.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.546
Поени од реакции
3.781
Не е можно тоа друже затоа што имаш ортачка држава, истото беше и за 3 и 4 дете, ги полнеше државата со пари оние што не ја сакаат државата и си ги сакаат Алабнија и Турција.
Ова беше одлично смислено за да важи само за етнички македонските средини, односно требаше да се доделува само во оние општини каде има негативен природен прираст, а во државава таквите општини се 100% етнички македонски али една од најкомуњарските и антимакедонски институции кај нас - Уставен Суд ја прогласи таа одлука како дискриминирачка ако не важи на територијата на целата држава и на крај најмногу се офајдија од неа прогресивните сили од Грчец и Шипковица.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.139
Поени од реакции
18.457
Ова беше одлично смислено за да важи само за етнички македонските средини, односно требаше да се доделува само во оние општини каде има негативен природен прираст, а во државава таквите општини се 100% етнички македонски али една од најкомуњарските и антимакедонски институции кај нас - Уставен Суд ја прогласи таа одлука како дискриминирачка ако не важи на територијата на целата држава и на крај најмногу се офајдија од неа прогресивните сили од Грчец и Шипковица.
Не сум знаел за ова но сепак, можеше тоа да се направи и преку верска заедница и многу други работи, но не дека наталитетот решава нешто по ова прашање.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Пантер само ова ќе го кажам друже. Батали и држава и специјална единица во која веќе 6-та година по ред нема селективен курс и нови(млади регрути). Единицата страда од стар кадар,нема ново,младо месо.
 
Член од
14 февруари 2022
Мислења
5
Поени од реакции
0
Пантер само ова ќе го кажам друже. Батали и држава и специјална единица во која веќе 6-та година по ред нема селективен курс и нови(млади регрути). Единицата страда од стар кадар,нема ново,младо месо.
Зошто 6 години нема селективен курс?
Благодарам однапред
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.099
Поени од реакции
2.228
Имате сега интерен оглас во Тигрите ама за да конкурирате треба да бидете вработени во Мвр. Инаку и таму слаба заинтересираност последните конкурси.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Зошто 6 години нема селективен курс?
Благодарам однапред
Конкретен/искрен одговор на твоето прашање нема да добиеш никогаш. Сите можеме само да нагодуваме кои може да бидат причините. Али како и да е,како што кажав, 6 години ти да немаш селективен за најдобрата специјална единица во армијата,знаеш дека имаш некој проблем во државата и самата армија.
 
Член од
14 февруари 2022
Мислења
5
Поени од реакции
0
Конкретен/искрен одговор на твоето прашање нема да добиеш никогаш. Сите можеме само да нагодуваме кои може да бидат причините. Али како и да е,како што кажав, 6 години ти да немаш селективен за најдобрата специјална единица во армијата,знаеш дека имаш некој проблем во државата и самата армија.
Точно, некој проблем има сигурно а што господ знае и се полошо ќе биде доколку продолжи така работава, бидејќи припадниците на армијата кои имаат желба еден ден да бидат дел од единицата и ако уште многу години нема конкурс за прием на нови припадници тие најчесто ја напуштаат армијата и со тоа армијата станува се помалку бројна.
 
Член од
14 февруари 2022
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали ќе има во следниве 5-10 години конкурс за во единицата "ВОЛЦИ"?
Ако има некој точни информации нека пише.
Благодарам одпред
 
Член од
6 септември 2020
Мислења
10
Поени од реакции
0
На оваа тема на некоја страна се водеше муабет за квалитетни чизми но погрешка го исклучив табот без да видам кај е и сега не можам да го најдам постот па да поставам прашање подобро одново. Барам да купам квалитетни кожени воени чизми нови, не половни/крадени/од татко ми дедо ми. Дали некој може да ми каже каде во мк може да се набават? Цена до 200 евра. Ги гледав баш овие од планика што ги има во пеко 10.000 ден се сега. Може некој да ми потврди дали е добар квалитетот и она што би очекувале од воена чизма? Не сум од Скопје така да би морало да доаѓам да ги пробувам на лице место така. Ако може некој да ми каже мислење унапред многу би ми помогнало. Благодарам.

1645554736301.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom