Македонски специјални единици (полициски и воени)

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.334
Поени од реакции
3.733
Сеедно кој го напишал писмото, се гледа дека оваа влада не е бирана од народот и е дојдена со местење ко Јувентус да игра.

Него што к*р држат овие од опозицијата ја не знам?
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
1.330
И опозицијата не е бирана од народот и членството тоа е проблемот нема вистински лидер да покрене народ .
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
35
Поени од реакции
39
Kakvi nepravdi samo moze da se dozivee vo ovaa vukojebina 2 godini sum zavrsen skoro dobrovolen voen rok, i nekoj sapsal so neznae puska da drzi bez dobrovolen go primaat za priem na pfv ne samo jas tuku i site moj kolegi koj imaat dobrovolen neznam decki sto da kazam eve kazete vie ako seuste ima nekoj akiven tuka pozdrav..
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.257
Поени од реакции
936
Епа тоа со цивилите го направија поради тоа што во декември 2019 на конкурсот за пфв од 125,примени на работа беа само 55. Значи за прв пат толку мала бројка,кога видоа шо се случува го секнаа доброволното служење,го избришаа доброволниот рок како една од потребните работи кои треба да ги имаш завршено за да можеш да конкурираш за пфв. И сега,еве лично за мене ќе си кажам,имаш војници кои сите на исти начин сме дошле на тоа место каде сме сега,и обичен цивил кој ќе треба да е исто како нас. Можеби и ќе е за некој,ама за мене никогаш,има да јаде војнички секс додека не ми дадат прекоманда на друго место.
 
Член од
15 октомври 2015
Мислења
35
Поени од реакции
39
Епа тоа со цивилите го направија поради тоа што во декември 2019 на конкурсот за пфв од 125,примени на работа беа само 55. Значи за прв пат толку мала бројка,кога видоа шо се случува го секнаа доброволното служење,го избришаа доброволниот рок како една од потребните работи кои треба да ги имаш завршено за да можеш да конкурираш за пфв. И сега,еве лично за мене ќе си кажам,имаш војници кои сите на исти начин сме дошле на тоа место каде сме сега,и обичен цивил кој ќе треба да е исто како нас. Можеби и ќе е за некој,ама за мене никогаш,има да јаде војнички секс додека не ми дадат прекоманда на друго место.
Te svakjam brale, ama objasni mi zosto da ne se primaat tie 60 70 dusi uste tolku ima so dobrovolen garant sum siguren 100 posto tuku pred nas drugi toa e poentata zar nemame nie nekoja prednost spored tebe
 
Член од
3 март 2021
Мислења
135
Поени од реакции
184
Чисто ме интересира како се движат платите на војниците, задоволувачки се или...? Имате ли некој други поволности ко што беше порано во смисла станови итн.?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.154
Поени од реакции
1.686
Чисто ме интересира како се движат платите на војниците, задоволувачки се или...? Имате ли некој други поволности ко што беше порано во смисла станови итн.?
имаа покачување пред некое време, 25-35.000 денари, ако фатат стражна смена ќе бидат кон горната сума
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.257
Поени од реакции
936
Te svakjam brale, ama objasni mi zosto da ne se primaat tie 60 70 dusi uste tolku ima so dobrovolen garant sum siguren 100 posto tuku pred nas drugi toa e poentata zar nemame nie nekoja prednost spored tebe
Откако се укина критериумот за доброволно служење,ти како личност со служено доброволно немаш никаква привилегија во споредба со обичниот цивил.Јебига,тоа ти е.
Автоматски споено мислење:

Чисто ме интересира како се движат платите на војниците, задоволувачки се или...? Имате ли некој други поволности ко што беше порано во смисла станови итн.?
Нема да ти дадам одговор на ова прашање,само ќе ти кажам дека јас како тип што од мали нозе е со оружје,од мали нозе ја сакав униформата,чекам да ми заврши договорот и да бегам на друго место работејќи пак со оружје ама овој пат соодветно платено.
 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.493
Поени од реакции
1.689
Ако си толку јак поднеси барање и договорот ќе ти заврши за 30 дена.
Еве јас пред година дена си поднесов и правам годишнина цивилство
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.257
Поени од реакции
936
Ако си толку јак поднеси барање и договорот ќе ти заврши за 30 дена.
Еве јас пред година дена си поднесов и правам годишнина цивилство
Ми требаат 4 години искуство,или во превод еден договор,за после да можам да го работам тоа што сакам,така да.....
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
794
Поени од реакции
930
гомно смрдливо едно ти ли ке ме учиш за патриотизам кога бев АРМ и со поминат курс за Волци ти сигурно уште молеше за пари од твоите,таквите како тебе ќути може и бетер ете до каде е дојдено уште кога бев на селекција се знаеше кој ке влезе и кој ке остане а таквите улизици како тебе ене ги доле по Велес уште носат по канцеларии и кодошат што кажал еден за друг.И не ми сери дека обезбедувале фамилија и дрн дрн јариња ако застанаа сите немаше да биде државен удар првин научи што е државен удар и како што реков ТРЕБА МУДА АМА ВЛАДИНАТА ЦИЦКА Е СЛАТКА
Да си бил психички стабилна личност, можеби и би те примиле, чим вака се воспалуваш на реплика на форум... Да не те профилирам, а морам со оглед дека не си повеќе млад, бидејќи последниот конкурс за БСН беше 2015та, вакво нарцисоидно, безобразно, кукавичко, арогантно, непромислено однесување на личност од 25-27 години е неприфатливо ни за обичен чистач...

Друго
Во Велес и нема некоја бројка на ПФВ, освен две ротации за стража, кога имаше доброволци и кур ги боли немаат можност за напредок додекаа се во обучниот центар. А тоа што доброволците кодошат било, и сега ќе продолжи и со новите праксиканти секогаш ќе има гревови и лижачи...

Kakvi nepravdi samo moze da se dozivee vo ovaa vukojebina 2 godini sum zavrsen skoro dobrovolen voen rok, i nekoj sapsal so neznae puska da drzi bez dobrovolen go primaat za priem na pfv ne samo jas tuku i site moj kolegi koj imaat dobrovolen neznam decki sto da kazam eve kazete vie ako seuste ima nekoj akiven tuka pozdrav..
Неправди, правди тоа е друже остани си чесен до крај бидејќи образот не е само за бричење, утре треба да ти биде чист и на тебе а и на твојата фамилија, јас мигрирав од АРМ во друг безбедносен сектор поради факултетот што го завршив на време среќа или несреќа, а предходно со завршен воен рок, факултет за безбедност, при крај, стречаштво, боречки спортови од мали нозе водев патешествие за МВР и АРМ плус родителите ми се во АРМ и МВР и пак не бев примен оти не го користев правото на ПОВИКАЈ ПРИЈАТЕЛ и горд сум на тоа, бидејќи кога извадив два бели листа, а знаев дека еден ден ќе го направам тоа и отворив свој бизниси пред никој не ја наведнав главата...
имаа покачување пред некое време, 25-35.000 денари, ако фатат стражна смена ќе бидат кон горната сума
Не е точно, обичен ПФВ по договор зема комплет 22.000 денари и 4.600 од стража тоа не е јавна тајна пишува и на огласите за вработување што ги објавуваат...
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.154
Поени од реакции
1.686
Не е точно, обичен ПФВ по договор зема комплет 22.000 денари и 4.600 од стража тоа не е јавна тајна пишува и на огласите за вработување што ги објавуваат...
Тогаш сум излажан
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
745
Поени од реакции
850
Да си бил психички стабилна личност, можеби и би те примиле, чим вака се воспалуваш на реплика на форум... Да не те профилирам, а морам со оглед дека не си повеќе млад, бидејќи последниот конкурс за БСН беше 2015та, вакво нарцисоидно, безобразно, кукавичко, арогантно, непромислено однесување на личност од 25-27 години е неприфатливо ни за обичен чистач...
Мудоња па види се што пишуваш која си ти продадена душа а кењаш за некој друг си бил во АРМ ама си избегал(приморан) кој е кукавица сега(дезертеру).Јас кој се трудев да влезам или ти кој си бил внатре веќе.А инаку моете однесување за тебе мала принцезо како ти што го викаш дека е за чистач е чистач на таквите како тебе сератори и мрчатори и ти ми најде да ми збориш за поштење.Гледај си тоа бизнисот како што се самиот фалиш и не ми проповедај многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom