Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
10 јуни 2016
Мислења
45
Поени од реакции
81
Кога сме кај формирањето на единицата, ако некој истражувал или знае.. во 1980-тите во Југославија имало ли други специјални единици во полицијата на самите републики како ЕСЗ и каде.. кратко што пребарав најдов само за во Србија
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
580
Поени од реакции
1.778
На денешен ден , 2001.Почнува комплетно завземање на Тетовско Кале.Неутрализирани стотици диверзантско-терористички припадници од страна на (учк).
Да не се заборави!
EBF0AF5B-17C9-43DD-96D0-58881BB450CC.jpeg 1B8FEF59-9DB6-4579-A148-5F0ED8DCE65D.jpeg
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
730
На денешен ден , 2001.Комплетно завземање на Тетовско Кале.Неутрализирани стотици диверзантско-терористички припадници од страна на (учк).
Да не се заборави!
Прегледај го приврзокот 205996 Прегледај го приврзокот 205997
Оваа третата слика човек да се наежи...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.257
Поени од реакции
936
@Wacky87 грешка си пријател.На 14 март почнаа престрелките а на 25 март беше ослободено калетo.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.020
Поени од реакции
1.019
Кога сме кај формирањето на единицата, ако некој истражувал или знае.. во 1980-тите во Југославија имало ли други специјални единици во полицијата на самите републики како ЕСЗ и каде.. кратко што пребарав најдов само за во Србија
Da Hrvatite vo LUcko taka se vika i edinicata
Slovenskata SOP.
Posle akcijata radusa 72 site RSUP togasni formiraat odredi za borba so asimetricni zakani.
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
840
Поени од реакции
3.340
kolku za info-nema sto da se krie so pripadnikot-Slikata e od 2001ta...ke ima uste edna so istiot lik ne e aktiven vo ESZ eks e veke veteran von mk e sega...
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
730
Црвена беретка = елитност?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
730
Црвена беретка = командос (commando)
Исто и зелената би значело така. Барем од тоа што сум го прочитал овде.
Лице што е обучено за извршување на операции од земја, воздух, вода и во сите метео услови (снег, дожд...).
Поправка ако грешам.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
377
Поени од реакции
482
Црвената беретка оригинална ознака има на падобранците кои порано се сметале за елита (специјалци ? ),а потоа кога веќе се креираат модерните специјалци некои ја преземаат црвената беретка,а русите ја користат плавата во за да се издвојат од запад, додека зелената беретка историски највеќе е поврзана со командоси за пример американците, холанѓаните, британци, французи исто и белгија и австрија ја користат зелената со таква функција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom