Македонски и Албански јазик во основното образование во Македонија.

Статус
Затворена за нови мислења.

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Па не сум правник така да не би шпекулирал како е во Уставот. Сепак од моја гледна точка секој цивилизиран човек би сакал да го знае освен мајчиниот и јазикот на државата во која живее (или јазикот на мнозинството ако така сакате). Да се родев во Германија би сакал да научам германски, без разлика дали морам или не морам.

На крајот на краиштата кој ти ТЕРА Албанците да УЧАТ македонски? Па има Македонци кои не учат па си имаат 1ца, си одат во јуни на полагање и ако не положат ќе си повторуваат година. Никој никого не тера тука, да не мешаме поими.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Па ќе мора да го прочитам уставот изгледа. Вие со албанска националност ми се чини го имате сите дома :pos2:
Албанскиот јазик е втор јазик во државата и дозволено е на албанското малцинство да се образува на својот мајчин јазик.
Вашиот аргумент беше: „децата не можат на таа возраст да изучуваат три јазика, албански, англиски и сега Македонски! Меѓутоа доколку се стави албанскиот како задолжителен за македонските првооделенци , тогаш албанските деца веднаш ќе го добијат интелектуалниот капацитет за изучување три јазика паралелно“. :toe: - Толку се издржани вашите аргументи!

Нека биде достапен албанскиот јазик како изборен на цела територија на Македонија, па доколку некои родители проценат дека нивното дете ќе просперира подобро во животот со познавањето на овој јазик, сигурно не постои ништо што би ги спречило од изучување на истиот.
Ова е Република Македонија и овде Македонскиот е државен јазик, задолжителен за секој граѓанин на оваа земја. Доколку тоа го негирате ја негирате својата Татковина - МАКЕДОНИЈА и со тоа ја потврдувате тезата дека живеете и се борите за туѓи идеали!
1. На целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓуна-
родни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско пис-
мо.
Друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните, исто така, е служ-
бен јазик и неговото писмо, како што е определено со овој член.


V amandman, Ustav na R.M. :toe:

Civ argument bil toa? Moj? Si go slusnal od mene toa nekogas? Ne.
Jas uste na pocetok rekov, problemot e politicki. :toe:

Za koi tugji ideali se boram jas? Albanskite? Pa toa ne se tugji, toa se moi, albanec sum jas, ne sum marsovec. Tvoj problem e ako toa tebe ti preci i bodi oci. :toe:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Зошто латино-американците на кои мајчин јазик не им е американскиот т.е. англискиот се образуваат на овој јазик, кој воедно е државен јазик, а во САД постојат држави во кои многу голем процент од населението имаат друга мајчин јазик. Никој не им го забранува мајчиниот, меѓутоа не е потребни да се прави никаква галама како кај нас дека државниот јазик е задолжителен.
Кога веќе децата се спремни да учат Македонски од 4то одд. тогаш нека учат , англиски, француски , германски од таа возраст, а на почетокот на нивното образование -нивниот мајчин јазик (за да не се чувствуваат дискриминирани) и државниот јазик бидејќи така е природно.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Зошто латино-американците на кои мајчин јазик не им е американскиот т.е. англискиот се образуваат на овој јазик, кој воедно е државен јазик, а во САД постојат држави во кои многу голем процент од населението имаат друга мајчин јазик. Никој не им го забранува мајчиниот, меѓутоа не е потребни да се прави никаква галама како кај нас дека државниот јазик е задолжителен.
Кога веќе децата се спремни да учат Македонски од 4то одд. тогаш нека учат , англиски, француски , германски од таа возраст, а на почетокот на нивното образование -нивниот мајчин јазик (за да не се чувствуваат дискриминирани) и државниот јазик бидејќи така е природно.
Ko prvo, voopsto ne me interesira za latinosite vo USA.
Ko vtoro, tie tamu se doseleni, jas tuka ne sum.
Ko treto, vo Florida kolku sto znam spanskiot e sluzben. :toe:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
1. На целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓуна-
родни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско пис-
мо.
Друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните, исто така, е служ-
бен јазик и неговото писмо, како што е определено со овој член.


V amandman, Ustav na R.M. :toe:

Civ argument bil toa? Moj? Si go slusnal od mene toa nekogas? Ne.
Jas uste na pocetok rekov, problemot e politicki. :toe:

Za koi tugji ideali se boram jas? Albanskite? Pa toa ne se tugji, toa se moi, albanec sum jas, ne sum marsovec. Tvoj problem e ako toa tebe ti preci i bodi oci. :toe:
Ти како Албанец ги уживаш сите човекови права во оваа земја, затоа и треба да го знаеш и почитуваш нејзиниот јазик и писмо. Треба да ги изучуваш и усовршуваш во секој ден од твојот живот, доколку сакаш да си перфектно вклопен и прифатен во оваа заедница, во ова општество во Р. Македонија впрочем. Ти си етнички албанец а државјанин на Р. Македонија, твоите идеали треба да се за Р. Македонија, а не Косово или Албанија, ако не е така тогаш си непријател на оваа земја и народ.
Зошто би учел англиски а не Македонски ?:toe:

Ko prvo, voopsto ne me interesira za latinosite vo USA.
Ko vtoro, tie tamu se doseleni, jas tuka ne sum.
Ko treto, vo Florida kolku sto znam spanskiot e sluzben. :toe:
Доселени, а што со оние кои се родени таму.Верувам многу помногубројни од албанците во Македонија.
И не може тоа не ме интересира, оваа држава треба да биде уредена и средена како сите други држави во светот. Нели вие албанците се борите за нејзино добро и европски аспирации ? А не те интересира како се уредени и како овој проблем го решиле некои понапредни земји ? :tapp:

Баш добро си ја спомнал Флорида, пробај и научи на кој јазик таму се образуваат латино американците и од која возраст започнуваат со англискиот. Можеби ќе научиме нешто од нив.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ти како Албанец ги уживаш сите човекови права во оваа земја, затоа и треба да го знаеш и почитуваш нејзиниот јазик и писмо.
Pa go znam de.
Jazikot i pismoto na ovaa drzava e i albanskiot. :):toe:

Ти си етнички албанец а државјанин на Р. Македонија, твоите идеали треба да се за Р. Македонија, а не Косово или Албанија, ако не е така тогаш си непријател на оваа земја и народ.
Spomnav ja nekade Kosova i Albanija? Ne.
Nemam jas lek za vasite paranoi, da sekogas koga jas ke spomnam nesto sto e povrzano so albanskite interesi, da mislite na tie dve drzavi.
Ne, albanskite interesi se del i interes i na ovaa drzava, Republika Makedonija. :toe:
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
3
Па ќе мора да го прочитам уставот изгледа. Вие со албанска националност ми се чини го имате сите дома :pos2:
Албанскиот јазик е втор јазик во државата и дозволено е на албанското малцинство да се образува на својот мајчин јазик.
Вашиот аргумент беше: „децата не можат на таа возраст да изучуваат три јазика, албански, англиски и сега Македонски! Меѓутоа доколку се стави албанскиот како задолжителен за македонските првооделенци , тогаш албанските деца веднаш ќе го добијат интелектуалниот капацитет за изучување три јазика паралелно“. :toe: - Толку се издржани вашите аргументи!

Нека биде достапен албанскиот јазик како изборен на цела територија на Македонија, па доколку некои родители проценат дека нивното дете ќе просперира подобро во животот со познавањето на овој јазик, сигурно не постои ништо што би ги спречило од изучување на истиот.
Ова е Република Македонија и овде Македонскиот е државен јазик, задолжителен за секој граѓанин на оваа земја. Доколку тоа го негирате ја негирате својата Татковина - МАКЕДОНИЈА и со тоа ја потврдувате тезата дека живеете и се борите за туѓи идеали!
хехехе ок ок.. полека.... ко прво идеали и јазик .. два различни поими..
за кои идеали збориш ти дека треба да живееме албанците... пиринска егејска Македонија? не се у нашиот домен на интерес толку колку што Косово и Албанија не се у вашиот...
Единствен заеднички идеал у кој можеме да се најдеме е идеалот за развиена економски, политички, социјално ... интегрирана у ЕУ и НАТО .... Македонија..... понатаму што измешаш ке искакаш....

Немора да го знам Македонскиот.. уставот ми дава такво право... ако тоа не го почитуваш иди жали се у ХАГ...

Јас ако се прашувам ... Македонскиот ке го ставам ко изборен.. ни од трето да го нема... (секако и Албанскиот ко изборен за Македонците)

А за интелектуалната способност за учење јазици на Албанците.. треба можда студија да се направи... ама еве ме интересира.... твојата... Знаеш Албански..? сигурен сум дека не... ама и чисто сумњам дека ни Англиски не знаеш... такада недај боже Албанскиот да ти стане задолжителен... ке те збрка интелектуално....

А од уставот имам 2 различни копии.. една сегашна.. и една нова верзија.. бета тест.. како што некој тера политика ке стигне и таа...;) којзнае што пишува у неа....:toe:
:smir:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Доселени, а што со оние кои се родени таму.Верувам многу помногубројни од албанците во Македонија.
И не може тоа не ме интересира, оваа држава треба да биде уредена и средена како сите други држави во светот. Нели вие албанците се борите за нејзино добро и европски аспирации ? А не те интересира како се уредени и како овој проблем го решиле некои понапредни земји ? :tapp:

Баш добро си ја спомнал Флорида, пробај и научи на кој јазик таму се образуваат латино американците и од која возраст започнуваат со англискиот. Можеби ќе научиме нешто од нив.
Razlikata e sustinska, pomegju albancite vo Makedonija i latinosite vo USA.
Latinosite se doseleni, bez razlika dali prva ili vtora generacija.
Albancite se tuka vek vekova, se del od site fazi na sozdavanje na ovaa drzava, od Ilinden pa se do referendumskata 91.:toe:

A kako e uredena Svajcarija, kako e uredena Belgija? Kako se reseni tamu problemite?
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
3
... Нели вие албанците се борите за нејзино добро и европски аспирации ? А не те интересира како се уредени и како овој проблем го решиле некои понапредни земји ? :tapp:
Ај малце за Швајцарија, Бенелукс читни и све ке ти е јасно ;)
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Албански не знам и не чувствувам потреба да знам. Кога ќе дојде , доколку дојде момент во мојот живот да имам потреба од него , нема воопшто да ми биде срам да го научам, посебно доколку живеам во Албанија.
Прашав а не добив одговор, зошто би учеле англиски или трет јазик а не државниот ?
Македонскиот е официјален јазик на цела територија на Р.Македонија, албанскиот е само онаму каде населението е побројно од 20%. На тие територии оние кои им е мајчин јазик го изучуваат онака како е достојно од прво одд. но тоа незначи дека Македонскиот јазик треба да биде изоставен или уште полошо заменет со трет јазик кој нема никаква врска со државата и јазиците кои се застапени во неа.

Razlikata e sustinska, pomegju albancite vo Makedonija i latinosite vo USA.
Latinosite se doseleni, bez razlika dali prva ili vtora generacija.
Albancite se tuka vek vekova, se del od site fazi na sozdavanje na ovaa drzava, od Ilinden pa se do referendumskata 91.:toe:

A kako e uredena Svajcarija, kako e uredena Belgija? Kako se reseni tamu problemite?
Швајцарија е федерација, Македонија не! :wink:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Македонскиот е официјален јазик на цела територија на Р.Македонија, албанскиот е само онаму каде населението е побројно од 20%.
Ne e taka. Na cela teritorija e. Citaj go uste ednas ubavo petiot amandman koj sto go postirav prethodno.
No, ajde i da receme deka e taka, togas vo tie opstini kaj sto e zluzben, ke treba i makedoncite da go ucat albanskiot jazik, bidejki spored Ustavot i dvata jazika se ednakvi vo tie opstini. :) :toe:


Швајцарија е федерација, Македонија не! :wink:
E arno de. Aj taka da go resime i nie problemot, cim ne mozeme ili nejkeme drugaci. :)

Прашав а не добив одговор, зошто би учеле англиски или трет јазик а не државниот ?
Zosto angliskiot go ucat site, ne samo albancite. Nema neednakvost vo toj del. :) :toe:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Quark гледам дека си по амандманите и уставот па едно прашање за тебе. Претпоставувам дека ова се вметна во Уставот по 2001 година или од пред тоа стоело? Дали порано го имаа Албанците македонскиот од 1во одделение или не?
Ако ДА тогаш не знам што е сега наеднаш проблемот, ако НЕ тогаш будали се тие што го правеле целиот образовен систем.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Quark гледам дека си по амандманите и уставот па едно прашање за тебе. Претпоставувам дека ова се вметна во Уставот по 2001 година или од пред тоа стоело? Дали порано го имаа Албанците македонскиот од 1во одделение или не?
Ако ДА тогаш не знам што е сега наеднаш проблемот, ако НЕ тогаш будали се тие што го правеле целиот образовен систем.
Pa zatoa pukavme de vo 2001 godina. :) :)
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
3
Албански не знам и не чувствувам потреба да знам. Кога ќе дојде , доколку дојде момент во мојот живот да имам потреба од него , нема воопшто да ми биде срам да го научам, посебно доколку живеам во Албанија.
Прашав а не добив одговор, зошто би учеле англиски или трет јазик а не државниот ?
Македонскиот е официјален јазик на цела територија на Р.Македонија, албанскиот е само онаму каде населението е побројно од 20%. На тие територии оние кои им е мајчин јазик го изучуваат онака како е достојно од прво одд. но тоа незначи дека Македонскиот јазик треба да биде изоставен или уште полошо заменет со трет јазик кој нема никаква врска со државата и јазиците кои се застапени во неа.
Англиски не кажа дали знаеш?

Некој сака сила да покаже .. демек држава?
Па Македонски се учи од трето... кој вика дека некјат и не учат Албанците Македонски.. ја учев и сите учат.... од трето
А сега инат тера некој од прво демек... ?

Убаво пишав ја... би го укинал скрос да не се учи.. не мора...
си имаме ние службен јазик еден .. доволен ни е :pos2:

EDIT од модератор. Картон пред исклучување. Без вакви провокации.

Quark гледам дека си по амандманите и уставот па едно прашање за тебе. Претпоставувам дека ова се вметна во Уставот по 2001 година или од пред тоа стоело? Дали порано го имаа Албанците македонскиот од 1во одделение или не?
Ако ДА тогаш не знам што е сега наеднаш проблемот, ако НЕ тогаш будали се тие што го правеле целиот образовен систем.
А зошто дискутираш кога не знаеш што дискутираш?
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Добро прашање, зошто дискутирам? Секако се е џабе само млатење празна слама. Фактите се тие, па ќе видиме што ќе испадне од сето ова.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom