Македонска берза

Член од
1 февруари 2022
Мислења
24
Поени од реакции
9
I sega kolku dividenta na STB, i zosto ripa akcijata poslednive dva dena i dali e dobro da se prodadat akciite :tapp::tapp:
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Не е се така црно. Еве имателите на приоритетни акции на СТБ ќе си лапаат дивиденда ;) . 5 ден нето или 1,01% дивиденден принос од последната тргувана цена :) :) :)
 
Член од
21 август 2017
Мислења
152
Поени од реакции
124
ama p ke se namali a b ke se zgolemi i op = p/b = 1 :D
За жал морам да признаам дека dekis е во право овој пат b не знаеме дали ќе се зголеми, а тоа што сега е очигледно е дека p сигурно ќе паѓа и сега е прашањето колку многу ќе паѓа, ако оди до 10-15 % треба да е релативно добро, ако оди повеќе ќе има паника сигурно и многу лошо ќе биде во тој случај.
Дури и ако порасне b како што предвидуваш затоа што мислиш дека приходот што го задржува банката ке го зголеми b, ама не секогаш таков случај, бидејки ти си дал пари и чекаш пари да наплатиш и да си вратиш парите што си дал заедно со камата, ама што во случај ако не го наплатиш тој износ, ти имаш приход на хартија ама ако немаш наплата тогаш и нема да расте b.

Дури и да порасне b толку колку што паднало p, пишуваш дека пак ќе биде p/b=1 што значи дека пак овој коефициент ќе остане ист во твојов случај т.е. како што е сега 1.45, што значи дека никако не моме да падне до релативните 1.2, а камоли под 1.

Се на се има големи изгледи од поголем пад на ценава на акцијата, што не е добро ниту за потфорлиото на банката ниту за инвеститорите.

Уште еднаш се покажа дека комшииве некоја игра играат, ќе мора да почекаме да видиме каква е крајната цел.
 
Член од
22 септември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
12
Здраво друштво, ја следам дискусијата и имам едно прашање. Колку е паметно во моментот да се вложи во акции на Стопанска Скопје, и совет за брокер преку кој би го направил вложувањето?
Благодарам.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
960
Поени од реакции
915
Здраво друштво, ја следам дискусијата и имам едно прашање. Колку е паметно во моментот да се вложи во акции на Стопанска Скопје, и совет за брокер преку кој би го направил вложувањето?
Благодарам.
go pogodi denot druze :facepalm: :popce:
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
46
Поени од реакции
20
Здраво друштво, ја следам дискусијата и имам едно прашање. Колку е паметно во моментот да се вложи во акции на Стопанска Скопје, и совет за брокер преку кој би го направил вложувањето?
Благодарам.
Ubav moment e sega da si kupis ama da si gi cuvas za po 50 -tina godini ke dadat dividenta vo rublji togas toptan za site godini.Dobredojden si na zabavata iako malku zakasni ama od vtornik moze ke si zemes od STB na 1.100 denari nasi a za broker isto od tamu ni da go baras ni da te bara rajat si od voznemiruvanje po telefoni :oeoeoe:
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
553
Поени од реакции
1.000
Bivase li nikoj da ne go spomne TEL? I dividendata od 19.96 dens? Sto e otprilike 25% zgolemuvanje od lani!

Zosto bi trebalo TEL da se trguva na DY od 5.5%, a ciklicni kompanii kako gragjevinci na 2%?

Nekoj e tuka u zajeb o_O
Znaev bubi deka kje se javish... Pa nikoj na forumov nema tel, zatoa site mu pravat skip ;)
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
197
Поени од реакции
289
ТЕЛ е одлична акција за делот од портфолиото што е наменет за инвестиции со мал ризик. Со зголемување на цените на банките, ТЕЛ дојде на ниво на ист поврат. Јас имам некои 10% од моето портфолио вложени во ТЕЛ, ја држам веќе неколку години и ќе ја задржам на тоа ниво.
 
Член од
14 февруари 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Oprostite dragi Makedonci, makedonski jezik i ćirilica mi nije baš jača strana , a zanima me da li ima dividenda na STB i koliko iznosi po jednoj običnoj akciji ako je ima? Hvala na odgovoru
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
19
Поени од реакции
26

Ne blagodarno e vakvi prasanja da se postavuvaat bidejki ke nalikuva kako da sme na kviz..., no ako e tocna ovaa vest, sto mislite kolku bi platil za edna akcija za da go kupi BESK? - (zemajki gi predvid problemite so koi se soocuva firmata, proektite koi gi imaa fateno doma i vo stranstvo, knigovodstvenata vrednost na akcijata, dali bi se ostetile malite akcioneri i tn). Cisto vase mislenje. Blagodaram!
 
Член од
21 август 2017
Мислења
152
Поени од реакции
124
Како што пишав претходно STB за жал на сите кои чекаа дивиденда нема да исплати, причините може само да ги погодуваме.

Сепак профитот од минатите не го земаат целосно на располагање за банката некаде околу 50 милиони евра(179 денари по акција) колку што ќе направат најверојатно оваа година ја оставаат на располагање на акционерите за можна исплата во иднина.

Оваа информација јаа сметав битна затоа ја поделив тука, бидејки сепак треба да се знаат сите информации пред да се купи или продаде некоја акција, читам погоре дека во вторник ќе била акцијата 1100 и пак така од ракав истресена цена, кога се пишува нешто малку пред тоа да напишете барем некое образложение за тоа што го тресете.

Останувам на мојата прва константација дека максималниот пад би бил од 10-15% и првиот шок ќе биде малку непријатен исто како што беше и кај KMB(се очекуваше 900-1000), па и кај TNB(се очекуваше 1500-1800) па од овие суми немаше ништо на крај и дека до крајот на годината ќе врати нешто што ќе се изгуби сега.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.123
Поени од реакции
1.852
Не знам што читате вие во одлуките, но јас читам дека до крај на година најверојатно ќе поделат STB 53.51, а UNI 219.78 денари бруто дивиденда. Тоа би значело 34% и 50% dividend payout на нето основа соодветно.

Ова секако под услов Путкин во очај да не направи некоја поголема глупост.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom