Македонска берза

BCC

Член од
3 септември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
1
Ray Dalio и Nouriel (Dr. Doom) Roubini веќе помпезно најавуваат дека светот се наоѓа во балон предизвикан од се повисоката инфлација, презадолжувањето како одбранбен механизам на земјите против нескротливиот Ковид и дека во секој момент се очекува крах кој може да го трампува оној од 1929 и 2008ма. Од друга страна помалку песимистичните како Блумберг, Yahoo finance и други најавуваат блага корекција од 10% кон средина на декември 2021. Трети веќе тврдат дека преку банкротот на УСА веќе е почнато жариштето на економскиот армагедон.
Што мислите вие како би се одразиле случувањата кај нас. Што очекувата во наредните година 1/2 ?
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.445
Поени од реакции
1.861
Ray Dalio и Nouriel (Dr. Doom) Roubini веќе помпезно најавуваат дека светот се наоѓа во балон предизвикан од се повисоката инфлација, презадолжувањето како одбранбен механизам на земјите против нескротливиот Ковид и дека во секој момент се очекува крах кој може да го трампува оној од 1929 и 2008ма. Од друга страна помалку песимистичните како Блумберг, Yahoo finance и други најавуваат блага корекција од 10% кон средина на декември 2021. Трети веќе тврдат дека преку банкротот на УСА веќе е почнато жариштето на економскиот армагедон.
Што мислите вие како би се одразиле случувањата кај нас. Што очекувата во наредните година 1/2 ?
Мене ми кажаа брокерите да купувам КМБ, АЛК, МПТ, ГРНТ пошо ќе растат какошто растеле и досега, а вие слушајте тие глупости доктори пропасти колку сакате
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.445
Поени од реакции
1.861
А за ПКБ не ти спомнаа нишо? Или тие и Костолани го заебале. За другар прашувам :)
Многу нормално дека го зае.але. Мора акцијата да биде непопуларна за на неа да заработиш 5-10 пати, наместо рајава што се радува ако заработи 5-10 проценти :pos:
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.122
Поени од реакции
1.852
Цел форум @therealgrim мајтап ти прави. Што да кажам, од најперспективна акција, успеа со несразмерно тупење, во комбинација со Кутревци акцијата на PKB во MEME акција да се претвори.

Од другите вести на берзава, се направи чистка денес кај UNI:
1631794300751.png
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.445
Поени од реакции
1.861
Цел форум @therealgrim мајтап ти прави. Што да кажам, од најперспективна акција, успеа со несразмерно тупење, во комбинација со Кутревци акцијата на PKB во MEME акција да се претвори.

Од другите вести на берзава, се направи чистка денес кај UNI:
Прегледај го приврзокот 307297
Кој мајтап, не разбирам?? Едино ако сметаш рандом Курто или Мурто без грам смисла за хумор или елоквенција што у пост ќе напише ПКБ за мајтап...

Дури и минатите просечни годишни приноси во целост да не прават смешно било кој и да помисли да ми пререче за инвестициски одлуки, пак би сметал дека сум у право за сѐ што ќе напишам. Не верувам дека овие што јадат го.на воопшто и знаат да пресметаат колку проценти годишно заработиле на среќа у задниве 5-6 години кога секоја ќорава кокошка клукнала понекое зрно!
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.122
Поени од реакции
1.852
Фала многу на сите за информациите :) Секако планот е да диверзифицирам, по малку од секаде и со тек на време да се направи некое портфолио што ќе носи солидни приноси на долг рок. Сметам дека е подобро од чување пари во банка или инвестирање во фондови. За почеток ќе одам со СТБ и КМБ, па да видиме како ќе се движи.
Фала уште еднаш.
Прилично се самоуверен како нов инвеститор, посебно во вакви услови на берзата.
И мене ми беше прва трaнскција STB но на p/e=3 и p/b од 0,35. Без дивиденда во тоа време.
Со среќа!
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.077
Поени од реакции
687
Многу нормално дека го зае.але. Мора акцијата да биде непопуларна за на неа да заработиш 5-10 пати, наместо рајава што се радува ако заработи 5-10 проценти :pos:
E pa dobro be , toj PKB i na 1 denar da si go kupil pak si zarabotil 13000de.n. Lugje na ALK, KMB, TNB I MPT. sto ti gi potcenuvas i gi vikas koravi kokoski zarabotija 5-6000. den za 6 meseci koe od kapitalna koe od dividenda.Sega samo ostanuva da ne ubedis deka si go kupil za 1 denar:pos:
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
659
Поени од реакции
1.134
Како и во животот така и тука. Секогаш го напаѓаш условно појакиот, попроминентниот или помангупот од тебе. Ако го провоцирам therealgrim не значи дека си играм мајтап со него. Напротив, гледам за моја корист да извлечам информација од него пошо читајќи го, не можеш а да не те импонираат неговите постови. (Мада во последно време со сарказмот досаден е ко смрт:pos:).
Чил!
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
659
Поени од реакции
1.134
Ray Dalio и Nouriel (Dr. Doom) Roubini веќе помпезно најавуваат дека светот се наоѓа во балон предизвикан од се повисоката инфлација, презадолжувањето како одбранбен механизам на земјите против нескротливиот Ковид и дека во секој момент се очекува крах кој може да го трампува оној од 1929 и 2008ма. Од друга страна помалку песимистичните како Блумберг, Yahoo finance и други најавуваат блага корекција од 10% кон средина на декември 2021. Трети веќе тврдат дека преку банкротот на УСА веќе е почнато жариштето на економскиот армагедон.
Што мислите вие како би се одразиле случувањата кај нас. Што очекувата во наредните година 1/2 ?
Nouriel (Dr. Doom) Roubini го пратам дооолго време. Едно 10 doom-a има утнато. Со исклучок на оној од 2008 кога цел свет му се поклони заради антиципацијата нa Real-estate bubble. Се што се случи во таа година претходно беше дословно прикажано во неговите наративи.
Овој другиов, хеџ менаџеров едно збори a со другар му Michael Burry short selling-уваат.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
7.955
Поени од реакции
8.663
Не сум изненаден од овие предлог одлуки во Бетон со кои расправаат се и сешто, се надевам дека нема да завршат како истоимената компанија од Штип
 
Член од
26 март 2021
Мислења
58
Поени од реакции
93
Не сум изненаден од овие предлог одлуки во Бетон со кои расправаат се и сешто, се надевам дека нема да завршат како истоимената компанија од Штип
Јас пак по малку сум изненаден...Не знам како да се толкуваат овие предлог одлуки??? Отстапка на речиси ненаплатливо побарување од околу 4 М€, продажба на несуштинскиот бизнис (хотелите во Дојран и Охрид)...Да не го спремаат за женење :)?
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
7.955
Поени од реакции
8.663
Јас пак по малку сум изненаден...Не знам како да се толкуваат овие предлог одлуки??? Отстапка на речиси ненаплатливо побарување од околу 4 М€, продажба на несуштинскиот бизнис (хотелите во Дојран и Охрид)...Да не го спремаат за женење :)?
Интересно е тоа дека отстапуваат огромно побарување без дисконт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom