Македонска берза

Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Двојното оданочување со Грција е во процедура да се укине, имаш неколку страни поназад.
Од законски аспект можат да дадат една дивиденда пред Нова година, втората на 2-ри јануари без проблем.

П.С. Уствари нема да може на 2.1.да може да се извади втора дивиденда пошо ќе мора да се чека ревидиран извештај за претходната година за да се биди колкава била добивката, такашто максимум може една до крај на година па втора тек у мај негде
Они 30 години не донеле, па сега ќе донесат, само да помине коронава... На извадени 20 миљони евра, Грците ќе мора да платат 10% данок на дивиденда тука и уште 24% данок на добивка таму, што значи дека ќе им останат 13,68 миљони таму. Па после пак данок на дивиденда од НБГ... Нека ме поправи некој ако се разбира повеќе у даночно законодавство.

Дури и ако сепак се решат да ви направат кејф на форумските навивачи и да извадат пари со вакво лудачко даночење, ќе може за два дена да платат две годишни дивиденди, ама после цела година нема ни денарче вадење.
 
Последно уредено:

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Они 30 години не донеле, па сега ќе донесат, само да помине коронава... На извадени 20 миљони евра, Грците ќе мора да платат 10% данок на дивиденда тука и уште 24% данок на добивка таму, што значи дека ќе им останат 13,68 миљони таму. Па после пак данок на дивиденда од НБГ... Нека ме поправи некој ако се разбира повеќе у даночно законодавство.

Дури и ако сепак се решат да ви направат кејф на форумските навивачи и да извадат пари со вакво лудачко даночење, ќе може за два дена да платат две годишни дивиденди, ама после цела година нема ни денарче вадење.
vidovme deka moze pred nekolku godini i ne bese nikakov problem danocenjeto togas, ako ne se lazam i avansna imase, taka da...
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
А зошто им се на Грците тие дваесетина милиони евра што би ги земале дивиденда кога ионака прелеваат од кеш?? Само да платат 24% корпоративен данок на добивка во Грција кога ќе ги примат. Плус, повеќепати е напишано овде дека според закон не можат да исплатат повеќе дивиденда од минатогодишен профит, па не знам откај тие влажни соништа дека сега ќе се земе тригодишен профит како дивиденда...
СТВ нема исплатено дивиденда за 2019, 2020, и да сме живи и здрави 21ва. Таа за 2019та исто како и кај ТНБ ад акта отиде во јабана (btw див. не е задолжителна категорија). Е сеа никој не рече дека ќе исплатат повеќе од минатогодишниот профит. Една 100ка (100 МКД) сеа до нова година за 2020 и уше една наредна година за 2021 и пак ќе остане главнина од 14 милјарди денари. (или ќе остане за прелевање* кеш повеќе од 225 миљони ЕУР :)) Е сеа ќе си платат 22 % корпоративен данок на добивка (не 24ри*) а за данокот за Дивиденда:

(Dividends are subject to a 5% withholding tax rate except for foreign dividends received by a Greek tax resident which may be subject to a more favourable withholding tax rate based on an applicable double tax treaty. Aug 4, 2021 )
Хмм..
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Од каде го прочитавте тоа дека компаниите не смеат да исплатат дивиденда повеќе од добивката за предходна година. Јас такво нешто до сега не сум сретнал.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Од каде го прочитавте тоа дека компаниите не смеат да исплатат дивиденда повеќе од добивката за предходна година. Јас такво нешто до сега не сум сретнал.
Prelistaj malku nanazad mislam nekoj go postirase ovde. i ne e za konpanii, nego za banki i fin drustva
 
Последно уредено:
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Пишав во темата за странски акции, мада оваа е некако поактивна, а се работи за добра прилика која секој би сакал да ја анализира.
Aj некој од економистиве да види би замолил пошо ми е too good to be true.
Фирмата е ново нордиск тикерот е NVO. Се работи според мене за најперспективната фармцевстска компанија.
Секаде пишува дека п/е е околу 30, ама кога го рачунва испадна 3. Ај нека види ако може некој дали јас грешам или тие.
Пошо ако е 3 сме нашле банкомат, ке треба ол ин пред вол стрит да влезе.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Пишав во темата за странски акции, мада оваа е некако поактивна, а се работи за добра прилика која секој би сакал да ја анализира.
Aj некој од економистиве да види би замолил пошо ми е too good to be true.
Фирмата е ново нордиск тикерот е NVO. Се работи според мене за најперспективната фармцевстска компанија.
Секаде пишува дека п/е е околу 30, ама кога го рачунва испадна 3. Ај нека види ако може некој дали јас грешам или тие.
Пошо ако е 3 сме нашле банкомат, ке треба ол ин пред вол стрит да влезе.
I doubt that .
Автоматски споено мислење:

Чичо немој вакви стресови у сабота коа не работат банкиве.
Значи:
Market price 99.55$ / EPS 3.04 $ = P/E 32.74. Овервелјууед. Бегај :)
Башка да ја повториме лекцијата дека фармацевските компании пркосат за време на Ковид.
 
Последно уредено:
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
I doubt that .
Автоматски споено мислење:

Чичо немој вакви стресови у сабота коа не работат банкиве.
Значи:
Market price 99.55$ / EPS 3.04 $ = P/E 32.74. Овервелјууед.Џиш. Бегај :)
Башка да ја повториме лекцијата дека фармацевските компании пркосат за време на Ковид.
Сеа приметив една данска круна е 0,12 евра, затоа испадна 10х разлика, во долари на една веб страна кај шо гледам маркет кап, а во круни им е годишниот извештај на друга...:tapp: moja greška
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Moze da spodelis link za ova ili poveke informacii. Blagodaram!

Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следната ценовно чувствителна информација:
Конзорциумот РБА Термо составен од ГД Гранит АД Скопје, Рапид Билд ДОО Куманово и Атоменергоремонт АД Бугарија склучија договор со АД Електрани на Северна Македонија ( АД ЕСМ )за Набавка на договор 1 - Цевководи за проектирање,снабдување и монтажа на а ) Дел 1 : Преносен цевковод 2 и б) Дел 2 : Дистрибутивна мрежа, вклучувајќи ги сите придружни цевки .Вредноста на договорот без пресметан ДДВ изнесува 27.796.524 евра за период од 2 години.
Автоматски споено мислење:

Во прикаскава за договоров на Гранит и пријателите од 28 миљони ЕУР очекувам ќар да види конечно ФЗЦ 11 Октомври, Фабрика за производство на цевки и профили - CEVI кое е по сопственост поврзано друштво со Рапид Билд ДОО. Неодамна подигнаа револвинг кредит од 8 миљони во Комерцијална банка со залог на цела компанија кој треба да се врати до 2026 инаку ќе им ја лапнат фабриката. После толку години танталови маки со фирмата конечно H1 2021 успееа за прв пат да ја преполоват загубата. Индиректно се ангажирани на гасоводот во Р. Бугарија. Јас тука очекувам скромен камбек на акцијата до ниво на book value од 900 ден наредни две години.
Автоматски споено мислење:

Поседува некој акции од CEVI на форумов и какви му се размислувањата. Inbox me.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Не ми е јасно зошто луѓе разменуваат приватни пораки за компании наместо да пишуваат на форумот. На тој начин ќе добијат најдобра повратна информација за своето мислење и нови идеи и критики, наместо да се затворат во круг на истомисленици со коишто меѓусебно ќе се тапкаат по грб колку се паметни.

На сите што ми побарале мислење за било што во приватна порака сум им рекол да напишат на форумот за тука да добијат поразновидни и поцелосни коментари.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Prelistaj malku nanazad mislam nekoj go postirase ovde. i ne e za konpanii, nego za banki i fin drustva
Тоа значи е некоја регулатива од НБРМ, кога ќе имам време ќе побарам дали постои таков официјален документ.
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Тоа значи е некоја регулатива од НБРМ, кога ќе имам време ќе побарам дали постои таков официјален документ.
Нешто што има толкава материјална вредност врз потенцијалните исплати на дивиденда се бара ПРЕД да се купат акции, а не ПОСЛЕ.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Тоа значи е некоја регулатива од НБРМ, кога ќе имам време ќе побарам дали постои таков официјален документ.
Ако најдеш, пушти линк. Јас барав поодамна, ама не најдов ништо на веб страната на НБ.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
2
Некое време го следам форумов, како четиво пред да почнам да инвестирам. Би сакал некое мислење од членовите на форумот која банка на долг рок е атрактивна за инвестирање. Идеата е да купувам и да држам подолго време, очекувајќи некој поврат. Гледам дека СТБ е all time high, некако летнаа за краток период и TNB и KMB, веројатно поради очекувањата за дивиденда од кешот што го собраа изминатиот период поради Одлуката на НБРСМ.
Секако да нагласам дека сум почетник :) па затоа може барам и basic информација. Секое инфо е добродојдено (очекувања за раст, пад, изгледи за дивиденди и сл.).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom