Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Конечно позитивни вести

Две недели откако десет италијански градови прогласија црвена зона, во нив по првпат нема нови заразени луѓе, изјави италијанскиот министер за надворешни работи, Луиџи ди Мајо.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Мислам дека барем на форумов немаше некаква еуфорија пошо сите до еден поискусни членови барем пола година наназад предупредувавме на преценетост. Е сега каква атмосфера имало во микро-средините на еуфоричните купувачи зависело од тие што им го правеле филмот: медиумите со оптимизам за датумите, брокерите и сл.

П.С. Еве гледајте што значи креирање на медиумска атмосфера: нема никаде да се прочита дека вчера бил најлош ден на МСЕ, дека имало толкав пад или била избришана огромна вредност, што би водело кон панична продажба. Од друга страна пак, цело време имаше известувања за константен раст, позитивни индиции, евроинтеграции, "раздвижувања" и сл.
Погледни ги и вестите на странските медиуми, до пред 2-3 дена имаше само во која земја колку има нови заболени и умрени, а денес све је лепо, нема ниедна вест за ниедна земја за новозаразени во европа од Корона, немало нови случаи во Италија??? ( пред 2 дена 200 умрени, вчера 190, којзнае колку денес, не кажуваат ) ке го надминеме, има план, мерки, пари ке се пумпаат во економија, Кина го победи вирусот, се спрема вакцина, бла бла...знаат дека уште еден ден како вчера и ке почнат самоубиства, скокање од згради пред Вол Стрит, како на филмови.
Со право имаат кажано дека 3та светска војна ќе е војна на медиуми, информации. Вчера и денес е класичен пример.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Ко за петок 13ти не е лошо :D

ТЕЛ се поврати, ТНБ исто, Рено +12%, вративме нешто од загубите.

И најјаката вест, инвестицијата ми од Насдак, вчера објави дека е во тек на испитувања за антитела против коронавирус :jeeee:

Че биде весело
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ова е одговорот на светските берзи? После 15-20% пад во еден ден, ова е одговорот? 3-4%??? Без ниедна вест за ширење на Корона, иако сите затвораат училишта, фирми, секаков вид културни настани, спортски настани, комплет цели градови се затвораат во Австрија, Бугарија? Колку корони има во Европа, колку во САД? Наградно прашање....

Среќа утре не се тргува, инаку...немаше да е добро.
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
Ајде легнете си, да бидете спремни и одморни утре за нови падови :pos:
После денешниов ден, како што ми изгледа, од твоите типови ниту еден нема да се оствари :vozbud: А сега слушај еден гуштер и аматер што ќе ти каже. Пониско од вчерашниот индекс МСЕ тешко дека ќе падне годинава,можеби уште некои 5% макс и тоа е се. А со оглед дека паничарите испродадоа што имаат да продадат, а главните ѕверки (и останатите помали вложувачи) држеа, па згора на тоа кога ќе додадеш дека Кина речиси го победи вирусот, времето станува се потопло, па така и температурите на сите берзи очекувам да почнат да растат. А искрено да ти кажам до негде се надевав дека ќе има пад од 30% за да го докупам тоа за коешто се двоумев порано. Седи кец :pos:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Долг е денот, може и пак да влезат во црвено.
Ова е одговорот на светските берзи? После 15-20% пад во еден ден, ова е одговорот? 3-4%??? Без ниедна вест за ширење на Корона, иако сите затвораат училишта, фирми, секаков вид културни настани, спортски настани, комплет цели градови се затвораат во Австрија, Бугарија? Колку корони има во Европа, колку во САД? Наградно прашање....

Среќа утре не се тргува, инаку...немаше да е добро.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.217
Поени од реакции
4.112
Blizzard цело време пишува колапс ке биде хаос ке боде ке паѓале уште со денови ..
Гледам денес колку паднаа ...
КМБ И НЛБ плус 5 % :)

Паника ствара на форумов ненормално , додека он чека и крева паника Чифлиганец собира на ефтино од таквите паничари што гледаа вчера само да продадат и ја бутнаа 10 %

Ова е време пред одлично дивиденди , ја незнам како може луѓе толку да паничат !
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Blizzard цело време пишува колапс ке биде хаос ке боде ке паѓале уште со денови ..
Гледам денес колку паднаа ...
КМБ И НЛБ плус 5 % :)

Паника ствара на форумов ненормално , додека он чека и крева паника Чифлиганец собира на ефтино од таквите паничари што гледаа вчера само да продадат и ја бутнаа 10 %

Ова е време пред одлично дивиденди , ја незнам како може луѓе толку да паничат !
Јас ја креирам светската паника последниве 1-2 месеци, затоа паѓа. Толку сум моќен!!! Денес беше dead cat bounce, од понеделник... знаете што ве чека.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Јас ја креирам светската паника последниве 1-2 месеци, затоа паѓа. Толку сум моќен!!! Денес беше dead cat bounce, од понеделник... знаете што ве чека.
Јас мислам дека грешиш за следната недела и овој пост вторник среда ќе ти го реплицираат
 
  • Љубов
Reactions: MSE
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Јас ја креирам светската паника последниве 1-2 месеци, затоа паѓа. Толку сум моќен!!! Денес беше dead cat bounce, од понеделник... знаете што ве чека.
Copy paste од светскиве берзи.
Пред 10тина дена кога беше првиот пад од 10%, наредниот ден имаше раст од 3-4% и еден куп искусни трејдери по форуми тврдеа дека се работи за dead cat bounce и дека тек не очекува страшен пад, за после 3-4 дена да се случи потоп (јас бев еден од неверниците и мислев дека тоа е тоа).
Не навивам за пад да не ме сфатите погрешно ама едната со другата ситуација наликува премногу една на друга.
Еве го понеделник па ќе имаме шанса да видиме што ќе се случува :)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Јас мислам дека грешиш за следната недела и овој пост вторник среда ќе ти го реплицираат
ке видиме кој кого ке реплицира и квоута :) времето ке каже. Еве дај и ти прогноза, а не само млатите празна слама тука. Бидете мажи и дајте и вие прогноза што ке се случува. Јас мојата ја кажав отворено.
Автоматски споено мислење:

Долг е денот, може и пак да влезат во црвено.
браво за прогнозата, еве ги почнаа у црвено, не издржа растот ни неколку саати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom