Македонска Пролет

Член од
21 мај 2021
Мислења
417
Поени од реакции
889
Najjakoto e sto postot na Stefus Refus e ustvari najpameten.

Koj e podgotven da gine za Makedonija be Wild Boy,osobeno vo denesno vreme kade sto postoi individualizam,lugjeto sakaat da uzivaat vo slobodata,da konzumiraat,da ebat,pijat,drogiraat,kockaat,bezdelnicat,drkaat na porno na internet...

Iskreno eve ke trgnam od mene.Me zdobole takvoeto za Makedonija.Nikogas ne sum ja sakal zemjava,nitu pa pogolemiot procent na narod sto zivee vo drzavava.
Ja sakam slobodata pred se,kako i sekoe normalno covecko sustestvo.

Narodov e glup kako traktor,zloben kako Satanata,cinichen kako nekoj psihopat...
Bilo koj inteligenten obid zavrsuva katastrofalno,dali na rabotnoto mesto,pomegju drugarite,semejstvoto...
Glupavosta vladee kaj makedonceto.Ebate vo toa pateticnoto makedonce.

Ke ginam? Za kogo? Osobeno nacionalizam koga e vo prasanje.Poodvratno nesto,zdravje.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.561
Поени од реакции
6.699
Najjakoto e sto postot na Stefus Refus e ustvari najpameten.

Koj e podgotven da gine za Makedonija be Wild Boy,osobeno vo denesno vreme kade sto postoi individualizam,lugjeto sakaat da uzivaat vo slobodata,da konzumiraat,da ebat,pijat,drogiraat,kockaat,bezdelnicat,drkaat na porno na internet...

Iskreno eve ke trgnam od mene.Me zdobole takvoeto za Makedonija.Nikogas ne sum ja sakal zemjava,nitu pa pogolemiot procent na narod sto zivee vo drzavava.
Ja sakam slobodata pred se,kako i sekoe normalno covecko sustestvo.

Narodov e glup kako traktor,zloben kako Satanata,cinichen kako nekoj psihopat...
Bilo koj inteligenten obid zavrsuva katastrofalno,dali na rabotnoto mesto,pomegju drugarite,semejstvoto...
Glupavosta vladee kaj makedonceto.Ebate vo toa pateticnoto makedonce.

Ke ginam? Za kogo? Osobeno nacionalizam koga e vo prasanje.Poodvratno nesto,zdravje.
сакаш да кажеш дека си глуп и пететичен ?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.587
Несериозно е да се зборува за национализам, ниту пак ние како народ да се класифицираме во таа категорија народи. Затоа што да бевме такви, макар и одблиску, сега немаше да бидеме на ова дереџе. Не зборувам за таков национализам, за оној од другата страна, национал - шовинизмот кој што е застапен кај нашите соседи и етникуми во рамките на ова што го нарекуваме нагалено држава. Кај нас национализмот постои само во песните што се слушаат во кафана, тука почнува и тука завршува. Оној национализам за кој што изминативе години се создаде лажна слика дека постои во количество несразмерно со реалноста, се злоупотреби од секоја власт, а посебно од актуелнава за да ни се сервира ваква помија која што гледам дека некои се уште ја сркаат и се тешат себе си дека тоа е вкусот на прогресивизмот и модерното.

Го немаме ние тој луксуз да си правиме екскурзии со умот дека живееме во напредно инклузивно општество, растеретени од бремето на национализмот. Тоа се приказни за некои други простори, држави и општества, веројатно ни за таму, доколку се загребе доволно под површината. Прво видете кој ни се комшии, со кого живееме, кој тоа не владее во позадина, па после расправајте за користа и штетите од националната држава.

Во минатото не бил толку голем проблем робовладетелот, туку да се убеди робот дека е навистина роб. Денес е слична приказна. Да се бега и да се преобликува реалноста согласно сопствените интереси и уверувања не ја менува по дифолт истата, ниту пак ја прави попријатна за живеење.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.568
Поени од реакции
17.349
На просечниот Македонец животна цел му е да работи на државно (макар и на минималец) и да јаде паштети и домати 10 дена на плажа во Грција еднаш годишно. Утепани сме како народ, владее малограѓанство, апатија и меланхонија максимално, чекаме некој Годо да дојде и да не оправи, искрено не знам зошто оди тешко со Бугарија ова, да рече Таче утре ние сме Бугари 2 без 3 на протест, да рече ќе забраниме кладилници има револуција да се случи. Само сеир да се пука и глупи фори од деведесетите.

Во меѓувреме Албанците се задоволуваат со албанско знаме на сред плоштад, буквално умираат поради таа нивна корупција (модуларна болница, автобуси итн) но тоа не им смета, ДУИ пред се. И оџата секако.

Се нема визија, се нема самоиницијатива, никој не планира за 10-20 години; да се дојде на власт и да се изеде и испие колку што може - тоа е целта, ние не успеавме да го создадеме најважното нешто за опстојување на една држава а тоа се функционални институции, ние правиме култови кон личности - Љупчо, БЦ, Грујо, ЗЗ... Затоа си имаат СДС и ДПМНЕ по 200.000 лојални фанатици, Исус да се симне овие ќе гласаат за Таче и Мицко. За да после на ФБ се жалат зошто ништо не функционира. Навистина бе мистерија е, гласаш за истите 30 години и никако ништо да се смени на подобро.

Инаку фанатизмов за партија е нешто страшно, умноболна работа, имам баш комшија чиј единствен внук со женска му фатија магла за Германија пред две години од што убаво се живееше и типов пак гласа за СДС. Му го викам ова и ми вика битно му било ДПМНЕ да изгуби... Не знам, да чекаме да изумрат стариве генерации ама па младиве што доаѓаат кој од кој понеписмен а меморијата им е на незавидливо ниво во стил не знае утрото што појадувал.

Силните опстојуваат, слабите умираат, македонскиот народ ми оди на ова второто.


Ми текнува на една наставничка што ни кажа, ни вика на конференции ние Македонците па и Балканците секогаш сме по страна, гледаме да се вклопиме во толпата, да се скриеме од центарот додека Американците секогаш се во средина и најнапред, прашуваат прашања и коментираат без разлика колку им се паметни или глупи прашањата. Така се научени, они се победници, они се најдобри и го имаат тој дух додека кај нас важи ќути си, терај си, што има да се замарам јас, абе ќе ми се смеат, абе од малечка небитна земја сум. Се е до менталитетот, се надевам некако ќе се подобриме зошто лошо ни се пишува. :toe:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.499
Поени од реакции
4.822
Najjakoto e sto postot na Stefus Refus e ustvari najpameten.

Koj e podgotven da gine za Makedonija be Wild Boy,osobeno vo denesno vreme kade sto postoi individualizam,lugjeto sakaat da uzivaat vo slobodata,da konzumiraat,da ebat,pijat,drogiraat,kockaat,bezdelnicat,drkaat na porno na internet...

Iskreno eve ke trgnam od mene.Me zdobole takvoeto za Makedonija.Nikogas ne sum ja sakal zemjava,nitu pa pogolemiot procent na narod sto zivee vo drzavava.
Ja sakam slobodata pred se,kako i sekoe normalno covecko sustestvo.

Narodov e glup kako traktor,zloben kako Satanata,cinichen kako nekoj psihopat...
Bilo koj inteligenten obid zavrsuva katastrofalno,dali na rabotnoto mesto,pomegju drugarite,semejstvoto...
Glupavosta vladee kaj makedonceto.Ebate vo toa pateticnoto makedonce.

Ke ginam? Za kogo? Osobeno nacionalizam koga e vo prasanje.Poodvratno nesto,zdravje.
Супер си во право си остај ги овие...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.561
Поени од реакции
6.699
Nikogas ne sum se osekjal kako Makedonec.
Ne mozhesh be Punter da me zaebesh so vakvi cinizmi.
нема што јас да те заебам, ти си заебан уште кога си го напишал тој глуп патетичен пост со такво патетично размислување, "сите не чинат сам јас еден на мама", сигурно и на сабајле се гледаш во огледало и си викаш "огледалце огледалце кој е најубав на светот".
Господин човек како што сакаш да се преставиш не вреѓа, посебно не на колективна база, ама јбг патетичен глуп самобендисан човек има мал блокиран мозок и не знае, нема капацитет да размисли, тој си живее како аутисит во неговиот свет.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
Najjakoto e sto postot na Stefus Refus e ustvari najpameten.

Koj e podgotven da gine za Makedonija be Wild Boy,osobeno vo denesno vreme kade sto postoi individualizam,lugjeto sakaat da uzivaat vo slobodata,da konzumiraat,da ebat,pijat,drogiraat,kockaat,bezdelnicat,drkaat na porno na internet...

Iskreno eve ke trgnam od mene.Me zdobole takvoeto za Makedonija.Nikogas ne sum ja sakal zemjava,nitu pa pogolemiot procent na narod sto zivee vo drzavava.
Ja sakam slobodata pred se,kako i sekoe normalno covecko sustestvo.

Narodov e glup kako traktor,zloben kako Satanata,cinichen kako nekoj psihopat...
Bilo koj inteligenten obid zavrsuva katastrofalno,dali na rabotnoto mesto,pomegju drugarite,semejstvoto...
Glupavosta vladee kaj makedonceto.Ebate vo toa pateticnoto makedonce.

Ke ginam? Za kogo? Osobeno nacionalizam koga e vo prasanje.Poodvratno nesto,zdravje.
Се што си напишал е точно, но токму тука и лежи зајакот, тука и лежи проблемот...
Се додека секоја индивидуа/единка си го гледа само личниот ќар и интерес, океј и фамилијарниот, а воопшто не се замара и не ја занима она општото/колективното неможеме да имаме држава здрава и просперитетна. Се согласувам денеска живееме во тешни буљашки и снобовски времиња, пријателство и љубов не постојат освен ако во прашање не е некаков интерес и корист, нема вистинско пријателство ниту помеѓу комшии, роднини, колеги... А постои и тежок снобизам, многумина изиграваат снобови и се курчат, од типот кој сум јас, ќе видиш ти и сл. Јас сум директор таму и таму, ќерка ми е судијка, син ми е началник таму и таму, братучед ми е главен у царина, се некои идиотизми кај и да се сврти човек гледа и слуша. Луѓето кои што се бар две или три генерации наназад ситуирани се пореални и се поспуштени на земја, а најлоши се луѓето кои до вчера биле голтари, од ниската класа, ама ете некако стигнале или до некоја пара или до некоја функција и моќ та си мислат дека го фатиле господ за муда !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom