Македонија е светски рекордер во постигнати голови!

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389

Ако мислите дека македонскиот фудбал нема дадено рекорди и нема оставено белег во светската фудбалска историја, тогаш се лажете дебело.
Се лажете себе си како продавач на чкарт блузон Бенетон кој ќе се обиде да му го шитне на Амди, убедувајќи го дека е мејд ин Итали!
Имено, на 24-ти јули 1979-та година во рамките на Охридската фудбалска лига се постигнати рекордни резултати што досега не се регистрирани во светот на официјални натпревари!

Во Велгошти играа екипите на Илинден '903 и Младост, а во Долно Лакочереј екипите на Градинар и Дебарца. Со оглед на тоа што подобриот однос на головите решаваше за влегување во повисок ранг на натпревари "требаше" да се постигнат што повеќе погодоци. Крајните резултати гласат:

Илинден '903 - Младост 134:1
Градинар - Дебарца 0:88

Не ви се верува? Чувствувајте се слободно да се обратите во ФФМ за официјален податок од нивните архиви.
Значи Илинденци против Младост постигнувале гол во просек на секои 40 секунди! Така некако би му дошло. Тури-вади, тури-вади! Голманот до противничкиот напаѓач, овој шутира во празен гол, погодува и му се дере на голманот да му ја врати што побргу топката бидејќи незнае колегите од Дебарца во тој момент колку брзо ги полнат Градинарите. А Дебарца сироти, папсале постигнувајќи гол во просек на секоја 62-ра секунда. Им го спопикале на кондиција. И после не била битна кондицијата...

Је, је, аматерите од Лихтејнштајн да јадат рум штангли! Ги зезнавме на велико. Што радосни бевме кога ги напунивме, незнаејќи дека кај нас е рекордот за примени голови!
Не сме биле сложни и солидарни ние Македонците ќе рече некој. Да не го слушнам повеќе ова! Градинар и Младост се номинирани за нај ферплеј тимови во македонската спортска историја. Не е заебанција да му попуштиш на некого да ти начука 134 голови, или пак со повеќе усул само 88!

Ме чуди само, како е постигнат едниот гол? Колку да не посумља некој дека е местено или пак некој имал доблест да постигне почесен погодок?
 
Член од
6 март 2005
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ne za dzabe go praam moeto sefte na ovoj topic..revoltiran sum od toa sto acid ja fali makedonija kako rekorder po postigntai golovi koga prvenstvoto ni e vo najnizok rang.... sudiite ne mozat do doma bez policija da si otidat a nasite internacionalci za niv moabet da ne praime se falat koj kaj igral a ne mozema da ja pobedime Andora tim sostaven od policajci i advokati a nasive se praat kako bozem profesionalni fudbaleri
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
MAFI daj popraj si tamu vo foot note thay=they, samo tolku........

A, za rekordi vo nasiot fudbal ne mi se zbora nekako....... :oops: :D :arrow:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Miravci - Prdejci 83 : 1

1993 godina
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
21
Поени од реакции
0
Еј acid, да ме убиеш не верувам!!! Не ми се верува, Македонија во фудбал да е рекордер. Во Фудбал никако! Меѓутоа има неколку области во кој би биле добри. Тие се: озборување, заебавање, тресење јамболии(ако не веруваш иди кај баба ми) и др.
Ако одиме на натпревар за интелегенција ќе направиме нов рекорд за нај празни мозоци. Еве ти пример.Додека јас и ти и дузина народ висиме овдека по форумов- драгите кинези измислуваат робот,Корејанците прават нуклеарка, Американците измислуваат најнов вселенски брод...
...А ние брат тресеме јамболии на форумов, до каде си...
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Све расни стрелци кај нас има :mrgreen:

А за јамболиите, немора до кај баба ти да одат за да се уверат, јас сум маалски шампион :mrgreen:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
а мислите дека некаде во светот во некое си првенство (селско, пошто гледам резултативе се од такви) нема поголеми рекорди?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Гижо напиша:
а мислите дека некаде во светот во некое си првенство (селско, пошто гледам резултативе се од такви) нема поголеми рекорди?
Нема, и да - се рачуна во светската фудбалска историја. :wink:
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
де бе шо праеле овие.најдобар стрелец во лигата кој бил?
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Абе овие како да играле кошарка... браво браво не е мала работа 134 гола
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
ivan1real напиша:
де бе шо праеле овие.најдобар стрелец во лигата кој бил?
Најдобар стрелец, најдобар играч и се што може да биде нај бил (и сеуште е) во Македонскиот фудбал - ТАШНАРЕВИЌ.

Игра(л) по сите клубови, и во сите лиги. Од општинска до Прва МФЛ. Неговите игри се највпечатливи при крајот на сезоната, кога го постигнува својот максимум.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Ова...физички изводливо е да се дотрча теренот и да дадеш толку голови... ?:) хахаха
 

Kajgana Shop

На врв Bottom