Македонија - Доминиканска Република | Квалификации за ОИ, Лондон - 1/4 финале [петок 23:30 ч.]

Статус
Затворена за нови мислења.

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
А зошто да го мењавамо,има негде изјавено дека ќе си иде или?
Не, но мислам дека имаше договор за две сезони и земаше за секој натпревар соодветна сума на пари.

Ќе треба да се потрудиме да го задржиме, на тоа мислев.
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.654
Поени од реакции
9.891
Нема такви изјави бе не тропајте. Уствари нема никакви изјави од вчера :D
И не е точно тоа дека Бо зимал пари за да игра за нас. И да зимал тоа е некоја незначителна сума. Од кај им пари на КФМ да плаќаат некој да игра за нас не трескајте зелени.... :tapp:
А и да зимал пари, ги заслужил до секој цент !!
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.697
Ви пишав за Бо, ако замине од Монтепаски најверојатно ќе го изгубиме. Уште пред крајот на сезоанта за него се заинтересирани многу европски гиганти, а гарант и НБА скаутите го имаат на мета.

Он во репрезентацијата дојде најмногу заради Врба и неговата блискост со газдите на Монтепаски. Ние го добивме најдоброто можно засилување, дефинитивно најдобриот плејмејкер у Европа, за мене (и за многумина) секако најдобриот играч кој игра моментално во Европа. :)

Сите сакаме да остане и да игра, верувам дека и тој сака. Но доколку замине во клуб кој нема да сака да го ослободи за репрезентација, ќе треба да му се плати длабока оштета на клубот (не оваква минорна колку што е сегашната, пак ќе кажам благодарение на Врба ваљда), па и прашање е дали клубот би го пуштил да игра.

Не е невозможно секако, но многу потешко ќе биде да го имаме ако замине од Монтепаски.

Јас лично му посакувам и НБА успех, оти го заслужува тоа, па и како таков, како НБА ѕвезда да го имаме ние во репрезентација! :)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Не, но мислам дека имаше договор за две сезони и земаше за секој натпревар соодветна сума на пари.

Ќе треба да се потрудиме да го задржиме, на тоа мислев.
За Мекелеб ли тоа кажуваш, две години и пари за по утакмица?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Не ширете дезинформаци и Бо не зема никаква сума ова од проверено инфо а и самиот прецедател тоа го кажа нема што да лаже!
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Не ширете дезинформаци и Бо не зема никаква сума ова од проверено инфо а и самиот прецедател тоа го кажа нема што да лаже!
Точно така. Од проверени информации и ја го имам слушнато истото. Бо Мекелеб не зима никакви пари за настапите за Македонија.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Со кого ли игравме,со Глобтротерси или со Мајами...
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.697
Бо не зема пари бре, Монтепаски зема, но у случајов они самите го покриваат осигурувањето, така да многу мала сума земаат.

А и да зема Бо, не очекувајте јавно да кажат дека зема. ;)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не ширете дезинформаци и Бо не зема никаква сума ова од проверено инфо а и самиот прецедател тоа го кажа нема што да лаже!
Она што јас го знам е дек аи по правилата на Фиба, натурализиран кошаркар мора да потпишува на секои 2 години договор со земјата за која ќе настапува.

А за Бо, сумата било 14 илјади евра по натпревар.


ЈАс би рекол дека ова е вистинат бидејќи доаѓа од кошаркарски кругови.

Но и така да е, сосема е во ред.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
и да зема (што мене лично ми е веројатно),колку и да зема вреди многу повеќе !

оние наши копуци кога ќе видеа тешки натпревари без Борче(и без Марин секако)

секоја чест,го добивме најдобриот кошаркар и најголемиот Македонец во тимот !

е сега околу наредниот ангажман,не знам што би кажал,обично играчите надвор од Европа за да се рачунаат како европјани и нивните клубови да немаат проблеми со прекумерен број странци се одлучуваат да земат пасош од која било европска земја каде ќе има можност да одигра натпревари кои мислам исто така му се потребни........можеби во иднина на Бо нема да му треба ова,а и секако работите тргнаа многу надолу,наместо да се надградуваме,не верувам дека ваков талент и шампион ќе сака да игра со вакви дрва.....поразите од Ангола и Доминикана силно болеа
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Она што јас го знам е дек аи по правилата на Фиба, натурализиран кошаркар мора да потпишува на секои 2 години договор со земјата за која ќе настапува.

А за Бо, сумата било 14 илјади евра по натпревар.


ЈАс би рекол дека ова е вистинат бидејќи доаѓа од кошаркарски кругови.

Но и така да е, сосема е во ред.
Ти влага во глава дека не зима пари? Јас лично имам прашано ете и други го потврдуваат тоа. Федерација пред Литванија немаше 5000 евра за авионски карти они на Бо му плаќале. Пак вакви глипости беа објавувани од нашите медиуми.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ти влага во глава дека не зима пари? Јас лично имам прашано ете и други го потврдуваат тоа. Федерација пред Литванија немаше 5000 евра за авионски карти они на Бо му плаќале. Пак вакви глипости беа објавувани од нашите медиуми.
Абе нема врска, нека е и по твое. Сосема небитно, и да зема заслуѓжува човекот.

Го изнесов само како информација, која доаѓа од кругови на КФМ, во контекст дека МОРА да го задржимр Бо да игра и понатаму за нас.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Абе нема врска, нека е и по твое. Сосема небитно, и да зема заслуѓжува човекот.

Го изнесов само како информација, која доаѓа од кругови на КФМ, во контекст дека МОРА да го задржимр Бо да игра и понатаму за нас.
Битно е пошто се шират дезинформаци и. Бо за пари не играл и нема да игра. Дали понатаму ќе остане тоа ќе биде само негова одлука, нашите неможат по тоа ништо ако оди во Реал може слободно да се откаже од настапи, веќе оваа сезона се докажа како еден од најдобрите плејови од друга страна формата да ја држи за настапи во лето со Македонија е плусот.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.748
Поени од реакции
11.674
Ако бараат многу пари од неговиот евентуален нов клуб, ќе организираме нешто цела Македонија да донира иначе отиде баскетот у неповрат... :icon_lol:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom