Македонија - Доминиканска Република | Квалификации за ОИ, Лондон - 1/4 финале [петок 23:30 ч.]

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Баталете ги судиите, баталете ги поединците, приказната е едноставна. Кретен добива на поклон ферари од пријатели и наместо да го прави тоа што треба да го прави сељаков го товари со детелина и со дрва и го шиба off road. После скоро година дена еве што остана од ферарито.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Не се иде така лесно преку се' , од никој и ништо директно на олимпијада.
Уште МНОГУ дресови ќе се испотат додека заиграме таму.

Јаки сме да, борбени, со преголема желба и тим сложен уигран како што сите репрезентации посакуваат. Но тие се земји со искуство, со играчи што поминале низ се ова, низ цел тој притисок и знаат како да се справат со 20 коша разлика.


Идеме даље, има светксо, европско, да пробаме прво со бронзено медаљче таму, па ЛОИ тука се, со малце сменета или целосно сменета репрезентација ќе заиграме.
Оваа генерација и како тоа ја издигна Македонија и во поле спорт и политика и се.

Од репрезентација што едвај на домашен терен ќе победеше некој, стигнавме НБА ѕвезди да си идат дома заради нас. Сите да не сметаат за сериозни противници. Глава горе, ќе светка некое медалче многу наскоро на нивните гради :love:
 

Дарко Рибарот

Пуштен пуштен,а фактички го кријат..
Член од
15 мај 2012
Мислења
134
Поени од реакции
46
Мене ме нервира тоа што комплет второ полувреме се изгуби концентрацијата на тимот. Како може еден стручен штаб тоа да си го дозволи незнам. Играчите сами по себе не се криви ама баш ич. Тие играат како што стручниот штаб ќе им нареди. Сите во репрезентацијата се професионалци, кој помалце, кој повеќе. Сите ги слушаа наредбите на селекторот. Но, нетребаше да го играме тоа на што Доминикана не натера.

Важно е стигнавме 4ти во Европа и стигнавме да се бориме за да играме на Олимпијада. Тоа е голема работа. Ќе треба да се продолжи со исто темпо, со нов селектор да се уиграат веќе новите играчи во репрезентацијата пред ЕП во Словенија. И еднаш засекогаш да почнеме да учиме од грешките, мора сите заедно да ги почнат подготовките, неможе на кој како му дое да доаѓа на подготовки.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Nikogas nema da videme nas tim na olimpijada,nikogas.So vakva postavenost,so vakva igra ke ostaneme najantisportskata zemja od bivsa YU.
Се читаш ли бе што збориш? Како не ви е срам бе, глуп менталитет, ми се гади од народов, од вакви како тебе.

Бевме никој и ништо во кошарката, ни Србиве не знаеа ни еден играч од кај нас....успеавме да сме 4 на Европско, НАЈДОБРО пласирани од цел Балкан, цел Балкан капа ни симињаа и навиваа за нас. Само ние успеавме да влеземе во тој круг за квалификации за олимпијада покрај земји од Балкан што стварно имаат квалитетна кошарка. Пак сите не бодреа, ама нови сме во сето тоа.

ЛОИ е нешто највисоко во спортот, не се иде за 9 месеци игра одма, пишав погоре ќе пишам и пак: Многу дресови од многу генерации ќе се испотат додека не заиграме таму.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Се е тоа океј ова што се направи и се стигна до тука е рамно на сензација ама покрај толку голема шанса и реално далеку послаба конкуренција од Евробаскетот штета е што не искористивме.... Точно е дека конечно фативме континуитет на Европски, со тоа се надеваме и на Светско пред следна Олимпијада али не може да се збори дека ова е туку така успех. Јасно ни е дека една Србија, Германија, Хрватска не само што немаа шанса да играат тука туку и дека ќе играат квалификации за Евробаскет 2013 ама ако гледаме реално бе овој потенцијал предводен од Бо едноставно мораше да се искористи... Вчерашниот меч беше хаос каша попара во второ полувреме, игравме зона не растурија на шутеви,влеговме да се надиграваме во брза игра којасамо Бо можеше да ја прати... Не беше глуп Калипари ама од Лазовски мораше да се очекува повеќе.
Мене ми е најкриво што Кире Николовски и делумно останатите остаа да капат на клупа, Гечевски утре ако крене рака дека се пензионира, што ќе го направи во скоро време, толку од ритамот, не дека и тој нешто одигра на турниров, со оглед на годините, килажата и мизерната форма во која се наоѓа ама крајна штета е што еден Кире кој со својата прецизност и висина требаше и мораше да се уигра со тимов, тој ќе чека пак пријателски мечеви... За Евро 2013 веројатно ќе бидеме солидно ослабени ама што е тука е, нека му ја мисли федерација како планираат натаму. Докузовски се исплаши од вакво сценарио и го снема човекот иако и федерациата имала удел во тоа откако не бил контактиран подолг период.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Се читаш ли бе што збориш? Како не ви е срам бе, глуп менталитет, ми се гади од народов, од вакви како тебе.

Бевме никој и ништо во кошарката, ни Србиве не знаеа ни еден играч од кај нас....успеавме да сме 4 на Европско, НАЈДОБРО пласирани од цел Балкан, цел Балкан капа ни симињаа и навиваа за нас. Само ние успеавме да влеземе во тој круг за квалификации за олимпијада покрај земји од Балкан што стварно имаат квалитетна кошарка. Пак сите не бодреа, ама нови сме во сето тоа.

ЛОИ е нешто највисоко во спортот, не се иде за 9 месеци игра одма, пишав погоре ќе пишам и пак: Многу дресови од многу генерации ќе се испотат додека не заиграме таму.
Мацо убаво е да се почитува трудот и успехот и доблест е да се даде поддршка и кога не оди (y) . Ама мора да бидеме и реални - ЕП беше супер, ама беше и помина. Ова што сега се игра е катастрофа и тоа мора да се каже. Од ЕП наваму немаме една цела добра утакмица одиграно, играта е распад систем и последната четвртина сабајлево не беше причина за неуспехот туку само последица од целата лоша работа последнава година. Ова болдираното ќе имаше смисла ако загубевме од Шпанија/Франција/Русија во последните минути, во ситуација кога примаш 60 коша за полувреме ама ич не држи вода.
Едноставно е: кога е добро - поздравуваш, кога е лошо критикуваш. Ова неделава беше премногу лошо. Тоа мора да се признае ако сакаме подобри резултати. Ако ни е доволно само тоа да Балканот навива за нас и да се тешиме со клипчиња од забивање тоа е веќе друга работа. Ако е така ОК, супер бевме, само напред, немавме среќа.
 
А

Анноун

Гостин
Чекори што треба да се превземат , за успех на европското во Словенија :
- Лазовски - уан екшн мен - у пм да го однесат ( јаки тренери имаме низ белиов свет што водат тимови , нека одврзат ќесето )
- Гечевски да му се заблагодарат за досега понуденото
- Илиевски да се убеди барем уште ова европско да игра
- НАЈБИТНО - БО ДА ПРОДОЛЖИ ДА ИГРА ЗА НАС

Може на овој турнир не се снајдовме како што треба , но вервајте ми , европските тимови одат НАДОЛУ со голема брзина . Грците не се ни бледа сенка на тоа што беа , Литванија исто така ( мислам , ние ги доминираме) , Французите знаат јаки играчи да им откажат ( без Паркер се 0) , да не зборам за земјите од екс-ју колку се паднати) .

Се знае во Европа кој вреди , Шпанија и Русија. Мора да се превземат мерки да не паднеме после ова , оти знаеме дека можеме , и да ја зграпчиме шансата во Словенија . Со фалангата на трибини , овие момци ќе донесат нови радости !
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.736
Поени од реакции
11.585
Јас сум сигурен дека со поквалитетен тренер сигурно ќе ја победевме Доминикана, а и лесно ќе се пласиравме меѓу првите 3 на овој смешен турнир.
Имаме одличен состав, само требаше некој друг да седне на местото на Лазовски и јас сум сигурен во успехот.
Но, што е тоа е... уште ми е многу жал. Посебно кога ќе ми текне што правеше Бо. :place:
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
прво полувреме 41:28, второ 35:58. дали е то судиите, или до нас?
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504

:pos:

Дај боже да остане костурот на тимот за Словенија, па со еден паметен тренер и младите да добијат минутажа и да заиграат покрај поискусните. Баталете Олимпијада за 4 год 90% од тимов ќе го нема, кој знае можи се појавува некое играчиште.:D
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
прво полувреме 41:28, второ 35:58. дали е то судиите, или до нас?
Судијата не е крив. Само една грешка направи со тој фаулот мислам. Друго се исправно си судеше. До кошаркарите е. Тренерот си е добар. Перо Антиќ цела утакмица не го видов, само се шеташе ко балерина низ теренот.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Чекори што треба да се превземат , за успех на европското во Словенија :
- Лазовски - уан екшн мен - у пм да го однесат ( јаки тренери имаме низ белиов свет што водат тимови , нека одврзат ќесето )
- Гечевски да му се заблагодарат за досега понуденото
- Илиевски да се убеди барем уште ова европско да игра
- НАЈБИТНО - БО ДА ПРОДОЛЖИ ДА ИГРА ЗА НАС

Може на овој турнир не се снајдовме како што треба , но вервајте ми , европските тимови одат НАДОЛУ со голема брзина . Грците не се ни бледа сенка на тоа што беа , Литванија исто така ( мислам , ние ги доминираме) , Французите знаат јаки играчи да им откажат ( без Паркер се 0) , да не зборам за земјите од екс-ју колку се паднати) .

Се знае во Европа кој вреди , Шпанија и Русија. Мора да се превземат мерки да не паднеме после ова , оти знаеме дека можеме , и да ја зграпчиме шансата во Словенија . Со фалангата на трибини , овие момци ќе донесат нови радости !
Чекај чекај најбитно не го кажа. Нови играчи? Што мислиш дека со иста петорка ќе тераме до 2015 на светско и уште една работа, Литванија сите ја споредувате со нас само ради таа победа на нивни терен. Ок бидна се случи... Да не набројуваме колку медали имаат Литванците освоено пред се во последниве неколку години, на кој степен им е младинската репрезентација а на кое нашата? Зошто не земаат натурализиран играч, бидејќи нивни квалитетни плејови скапаа на клупа. Тоа што им се случи на Евробаскет им се случи ама сега се доволно зрели бидејќи со оваа делумно подмладена екипа имаат зрела иднина постојано уфрлаат по еден нов играч и ќе одат на Олимпијада имаат иднина...
Истото е со Србија со Хрватска за нив не сакам да зборувам до каде им се младите екипи а до каде нашите. Ние сме позитивна нула и тука лежи најголемиот проблем.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.230
Поени од реакции
29.125
Погледнети фаулите што ги судеше судијата на Антич и кажете дека не беше крив тој, како сакаш Антич да игра со 3 лични во 10 мин. Такви контакти со тело во балет нема фаул да ти ги судат.
Нашите требаше без раце да останат еден фаул да им дадат. Кога Чековски се постави убаво во одбрана наместо пробивање од Доменикана они судат фаул, ако тоа не беше пробивање ја не знам шо беше, и сето тоа кога се кршеше резултатот. Нашите да им ждригнеа во фаца фаул ќе им судеа.
Шо судии не заебаа шо тренерот не заеба али се си има удел.
Мене и денеска не ми се верува дека изгубивме :facepalm:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom