Мажјаци / Женки

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Дали кога земате било какво животно (куче, маче, рипки, зајаче и др.), внимавате каков пол е? Јас на пример, според мене, женските кучиња се помили од другите :) Како е кај вас? Дали ги бирате?
Едноставно, што мислите во врска со тоа? :)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Кога го купувавме мачето, сами си одбравме да биде мажјак.
Малце се зезнавме со тоа, пошто сега лудува низ дома секој пат кога ќе му дојде сезона за парење, ама нема везе :icon_lol:
Не сакавме женка затоа што не можеме да чуваме уште маченца (кога таа би се породила), а нема да имаме срце да ги продадеме :)

За кучево, баш и немавме избор. Непланирано го задржавме дома, така да немаше кога да бираме дали сакаме машко или женско. Ама тоа ми е тотално сеедно.
И машките и женските се прекрасни, иако мора да се признае дека мажјаците се попроблематични во период на парење, а женките околу бременоста.
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
PSYtisfaction напиша:
Кога го купувавме мачето, сами си одбравме да биде мажјак.
Малце се зезнавме со тоа, пошто сега лудува низ дома секој пат кога ќе му дојде сезона за парење, ама нема везе :icon_lol:
Не сакавме женка затоа што не можеме да чуваме уште маченца (кога таа би се породила), а нема да имаме срце да ги продадеме :)
И со женските мачиња е слично ... и на нив кога им доаѓа периодот за парење се однесуваат чудно и по цела ноќ мјаукаат.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Јас пак ко ќе земев некое куче, се се погаѓаше женско. И преку летото оти го чував надвор, во куќа, ко ќе надојдеа машки кучиња само лаеја оти неможеа да влезат кај неа :)
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Првото куче сакавме да биде мажјак.
Никогаш не би собрала „храброст” да ги дадам малите и ко што се знам себеси, попрво ќе чувам 5-6 кучиња отколку да ги дадам:pos:
Плус, кога татко ми отиде да го купи малиов ѕвер мој, он беше последен од леглото.
Беше голем колку глувче, никој не го сакал, и татко ми реши да го земе. И направи прекрасен избор :)

Второто куче ни дојде непланирано, женка, но претходно беше кастрирана.
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Јас сакам многу женка, али секогаш сме земале машки кучиња.
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Јас кога би зимала некое кученце или маченце секогаш би одбрала да биде машко затоа што машките не се толку проблематични како женските.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Па секогаш гледам, мажјак да земам, затоа што за женките има повеќе обврски отколку за мажјаците, мада женките ми се некако помили ама сепак сум за мажјак.
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Не е важно дали е куче или кучка, нека е живо и здраво и нека е машко LOL^
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Јас и за куче и за маче секогаш одбирам мажјак.
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Па јас сакам и машки и женски, ама кога го зимавме моето куче моите сакаа мажјак затоа што е полесно да се чува отколку женско.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Мажјак во секој случај е полесно за чување.
 
L

Lu

Гостин
Секогаш сум чувала и ќе чувам женка, никогаш не би чувала машко куче.
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
29
Поени од реакции
0
Јас имам две женски мачиња и еден мачор. Јас и машко и женско маче сакам, но машките најчесто кога сакаат да се парат бегаат од домовите и се враќаат по неколку дена, па некогаш и по неколку недели ги нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom