Мажите и раѓањето?

Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Дали сте размислувале некогаш,дека мажите можат да придонесат и да помогнат при раѓањето на нивното дете?
Како? Така што ќе бидат присутни на породувањето.
Дали мислите дека треба мажите да присуствуваат при раѓањето на нивните деца,и на тој начин да и помогнат на својата жена? Или пак сте од оние, кои се на мислење дека е тоа работа на жената и лекарите и готово?
Можеби мислите дека присуството на мажот ќе е од помош,или обратно?

Што мислите??? Што би направиле вие мажите?
Што би сакале вие девојките??
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Мислам дека присуството на мажот на породувањето е од големо значење за жената, доаѓа како морална поддршка. И мислам дека секој маж треба да е присутен на раѓањето на своето дете.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
bibika напиша:
Дали сте размислувале некогаш,дека мажите можат да придонесат и да помогнат при раѓањето на нивното дете?
Како? Така што ќе бидат присутни на породувањето.
Дали мислите дека треба мажите да присуствуваат при раѓањето на нивните деца,и на тој начин да и помогнат на својата жена? Или пак сте од оние, кои се на мислење дека е тоа работа на жената и лекарите и готово?
Можеби мислите дека присуството на мажот ќе е од помош,или обратно?

Што мислите??? Што би направиле вие мажите?
Што би сакале вие девојките??
Па, според мене мислам дека мажот НЕ треба да биде присутен за време на раѓањето на неговото дете.:toe:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Ко на филмојне шо седет ко ќе се раѓат детено
ја прстов да го пресечам ми се лошит не пак да видам такво чудо :icon_eek: ........ 5 дена не ќе се освестам
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Ece напиша:
Па, според мене мислам дека мажот НЕ треба да биде присутен за време на раѓањето на неговото дете.:toe:
Скоро секогаш си кратка во коментарите.Би сакала да го објасниш твојот став.Вака е само наведен,но за сите останати нејасен.Го прифаќам твојот однос кон темата и негативниот одговор,но мало појаснување би ми дало шанса да размислувам низ твојата призма и да те разберам.:)
Не биди мрзла,ајде,напиши!:)
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Bi sakala mojot maz da bide prisuten na raganjeto na naseto dete,da me drzi za raka i da mi dava sila.Toa bi mi bilo od golemo znacenje i golema podrska za mene .
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Претпоставувам за жената е огромна подршка мажот да присуствува на тој чин, но нему не би му било баш пријатно.
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Жената што ќе ми го донеси на свет моето прво дете ќе биде ангелот на мојот живот. Се што треба би направил за таа да ги помине тие болки незаприметливи, знам дека тоа е невозможно но јас ќе бидам секоја секунда покрај неа
 
N

NeMiRnA

Гостин
au daaaaa,kako da ne bidat zaedno koga veke zaedno go sozdale,pa i mazot ima pravo da prisustvuva na vakvo nesto i barem malku da go pocuvstvuva toj moment kako zenata,sepak i toj e roditel iako nema da bide tolku silno kako ona cuvstvo na majkata.A mazive neznam so se zanesuvaat tolku deka e gadno,prvo ne ni mislat taka glumat neso i zborat od nesto viden na film,vtoro kako moze da se gadat koga i tie izlegle na isti nacin.Ko prvo togas zenata ne se oseka sama, se oseka sakana so nekoj poznat pokraj doktori i sestri okolu nea,poddrska...Eden prijatel na moite trebase da prisustvuva na poragajot na zena mu,ama bese na pat i po mob taa vrsikase toj od drugata strana celo vreme ja tesel i do den denes raskazuvaat i tipov tolku e zanesen u reskazuvanjeto sreken zaso go doziveal toa a zamislete ne ni prisustvuvase direktno :)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Нормално дека мора да биде присутен на раѓањето на неговото дете од две најбитни причини
1) Жената секако дека ќе сака на таков битен ден да биде со својот сопруг, а богами и да и помогне психички полесно да помине низ болките при пораѓајот, да ја држи за рака итн.
2) Овој ден е подеднакво важен и за двајцата бидејќи се раѓа нивното заедничко дете. Секако дека мажот треба и мора да присуствува на најважниот настан во неговиот живот.
Не знам јас за другите, ама мојот маж сакал-нејќел ќе мора да присуствува, иначе... :pishtoldz
А Бибике, кој е твојот став?
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Не присуствував ниту на раѓањето на син ми пред 11 години, ни коа се роди ќерка ми пред 4, но бев веднаш зад вратата.
Сопругата и докторот што ја породуваше беа изрично против тоа да бидам присутен на породувањето и во двете пригоди и поред мојата желба да бидам до неа.
Кога се раѓаше керка ми за прв пат у живот си ги изгрицкав ноктите пошто жена ми претходно имаше серклаж направено.
Но ете, за среќа се помина во најдобар ред и јас сум тука, и ке бидам тука и за неа и за клинциве со секој откуцај на срцево.
Не се толку битни тие 45 минути, или саат време колку и да трае пороѓајот, многу е побитно да останеш со нив за тоа што следи.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jas ќе бидам присутен секако. барем има сега и се дозволува тоа. Поддршка и љубов мора да се дава насекаде, зошто тогаш не и на самото породување.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Дали некој од тие што имаат деца пател од кенгуров синдром? :raz:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Гледав пред некој ден една емисија (незнам точно која) во која гости беа гинеколози и токму за оваа тема зборуваа. Кажаа дека малку по малку почнале и со примање на мажите до жената кога се породува, а јас си се искинав од смеење. Не гледам зошто толкава прашина околу тоа, кога би требало да е најнормална работа. Во ред ако не сака жената или мажот, ама па да не смее да присуствува? Но веќе ако не можело, а сега може, баш добро.
Него, еден ден јас кога ќе се пораѓам би сакала да е мажот до мене, освен ако тој не сака или му се лоши што би ме повредило многу (ама има и за тоа лек ... не го земам за маж ако има таков став!). Од целата бременост тоа е најтешкиот, најболниот како и најубавиот момент ... сама мислам дека не би можела т.е. многу полесно и побрзо би го поминала тоа ако е тој до мене. Мојот маж ќе е човек кој ќе ми е рамо за плачење, мојата посилна половина која со еден збор ќе знае да ме смири, па зошто да не е со мене токму тогаш, да ме држи за рака, да ми зборува, да ме насмее па и да пушти по некоја солза со мене, дали од сочувство со моето болно породување или од среќа кога ќе го види своето дете во истиот момент кога и јас ќе го видам? Заедно сме го правеле, заедно и треба да го пречекаме на овој свет, како и понатаму да го пораснеме и да се грижиме за него.

Ко на филмојне шо седет ко ќе се раѓат детено
ја прстов да го пресечам ми се лошит не пак да видам такво чудо :icon_eek: ........ 5 дена не ќе се освестам
Геџо, ти нема да застанеш да ја пораѓаш жена ти ... ќе си погоре, кај нејзината глава и немаш потреба да гледаш каде што ти е гадно:)
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Не им дал Бог сила да можат да издржат еден ваков процес.....маШки кукајци бре:)

Убаво е на ваков прекрасен чин да бидат и двајцата идни родители заедно...ако не друго барем ќе се онесвести г-динот и онака полу бел полу зелен , ако е женско бебето ќе може да каже:
„- Уфффф...добро е...не е машко да се мачи како мене„:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom