Лек против низок крвен притисок ?

Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Imam preterano nizok pritisok i samo koka kola me spasuva i tursko kafe,ama nekogas koga mi e eptennnn nizok nis ne me spasuva glavata mislam ke mi eksplodira i povrakam:nesum:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Imam preterano nizok pritisok i samo koka kola me spasuva i tursko kafe,ama nekogas koga mi e eptennnn nizok nis ne me spasuva glavata mislam ke mi eksplodira i povrakam:nesum:
Малку црно вино, тоа качува притисок. И мрсното исто, но тоа е бааги штетно, а виното е...лек плус вкусно е...мала количина секако :)
Додуша не може секогаш да се има расположение да се голта винце...
Имаш пробано кафе без шеќер со лимон? Ова можда се бабини деветини (у средно нешто школските пробуваа-малку е грдо на вкус) ама можеш да пробаш пошто имаш доста проблеми.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Малку црно вино, тоа качува притисок. И мрсното исто, но тоа е бааги штетно, а виното е...лек плус вкусно е...мала количина секако :)
Додуша не може секогаш да се има расположение да се голта винце...
Имаш пробано кафе без шеќер со лимон? Ова можда се бабини деветини (у средно нешто школските пробуваа-малку е грдо на вкус) ама можеш да пробаш пошто имаш доста проблеми.
Imam probano kafe so limon pomaga ama ne bas i vince isto mad amislam vinceto poveke pomaga ladno i taka treba poveke da ispijam za dai ma efekt:)
fala :smir:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Воглавном е точно се што кажа; течностите се клучни за зголемување на притисокот. А точно е и тоа дека живеат подолго :toe: Да не речам ние со висок имаме повеќе проблеми. :smir:
Ако не ја доживеам 40 тата држете се,ќе ве прогонувам на сон!
Ме утепа и мене низок притисок,некогаш глава од перница неможам да кренам.Кафето го конзумирам долги години и во големи колични,така да не ми делува.Солено јадам цело време,благо многу ретко.Кока кола не пијам баш.Јас си ставам водена крпа на очите и главата кога ми е многу тешко.И спијам на ниска перница,така ми рекоа.Може звучи бабински ама делува.И цигарите го симнуваат,а нив ги обожавам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Ако не ја доживеам 40 тата држете се,ќе ве прогонувам на сон!
Хаха, дајбоже место 4-ка, 9-ка да имаш од напред. А со постојано понизок, ако е регуларна разлика 40 отприлика помеѓу нискиот и високиот...дуже се живи :smir:

Кафето го конзумирам долги години и во големи колични,така да не ми делува.
Па тоа како секое друго средство, се привикнува организмот. Прекини 2-3 дена, после тоа напиј се едно кафе...ракија на бебе ќе делува :wink:

А за солта и цигарите ноу комент :) Солта-натриумот-многу штетна работа. Подобро електролити (има вакви напитоци) него само натриум-ако се јаде многу сол, делува на пример на понапорна работа на бубрезите.

Физичката активност го регулира крвниот притисок-на подолги патеки.

Пак како пример ќе се ставам себеси. Цел живот низок, од пред 3-4 години доста висок (голема улога одиграа целосните анестезии за некои оперативни зафати). Лејтли, да куцнам во дрво нормален и покрај возраста-зошто? Редовно оптеретување со еднаков ритам (на краток рок зголемуваат притисок, но подолготрајно го регулираат и ставаат во нормала), исхрана и соодветни суплементи и велосипедски активности-си го направија своето-се е океј (осим понекогаш накратко ради стрес, нервоза-субјективни фактори) :wink:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.710
Поени од реакции
4.909
Не се заебавајте многу со спортски активности :tapp:..во глобала ..немојте да форсирате и да се оптеретувате ... така ако претерате ..ги разработувате мускулите кој бараат кислород ...со тоа што кислородот трошеќи се од напорот ви го смалува ужасно притисокот .. затоа на коронарен стрес тест послем вежбите притисокот опаѓа нагло (recovery)..знам еден другар ..послем екстремно возење велосипед или трчање ..паѓаше во несвест ..ради притисокот ..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Не се заебавајте многу со спортски активности :tapp:..во глобала ..немојте да форсирате и да се оптеретувате ... така ако претерате ..ги разработувате мускулите кој бараат кислород
Офтопик идеме, има една друга тема (или две) боди билдинг, фитнес...но да додадам.
Кардиовежбите ако се форсира и претера како било што нормално е да направат проблем.
Затоа реков велосипедски активности, а не возење пола саат на средно тешка брзина. Нормално есамо велосипед да намали притисок.
Спомнав и физички напор-тоа е теретана каде се зголемува на кратки стази притисокот.
А на долги стази-постојана активност (комбинација од двете погоре) се нормализира притисокот-ова е и според истражувања и на себеси сум го осетил.

Друга работа е што со ако човек се бави со било кој спорт малку подолго време диастоликот и она споро спортско срце-зборам за пулсот-со тек на време се намалуваат до извесна граница. Тоа е ради тоа што го спомена со кислородот-едноставно постојано навикнување на телото на поголеми напори. Сите што се бават со ова (посебно со тегови и атлетичари) го имаат овој синдром на "споро, забавено големо" срце.

На долги патеки редовна комбинација на 2-3 физички активности (аеробни, анаеробни) доведува до нормализирање на сите овие состојби и подобрување на целосната телесна состојба. Но не со екстремно возење, јас и препорачав нормално, со друштво, момче...тоа е више нејзин избор. А при возење секако многу вода. Ако треба нормално литро, во тој случај литроипол најмалку.

Инаку да се вратам на темата. Нискиот притисок се јавува од разни причини, не е само дехидратација

наследност, нарушување на нервниот систем, нарушувања на срцевата функција, ендокрини нарушувања (паратироидеата на пример), синкопата...(ова за причините е извадено од книга)

Но ова последните се екстремни и ...секогаш постои интернист за вакви совети, испитувања и прашања :) јас само напоменувам и стручен сум нула односно од свој аспект, за својот крвен притисок.

А и спиењето, продолженото спиење и одморање во кревет исто го намалува притисокот. Заедно со лукот (кој ќе те заспие како анестезија) многу го намалуваат притисокот.

Што знам, не би додал ништо, само пак истото-умерена активност, правилна исхрана и додатоци...сето тоа го нормализира притисокот, а поволно делува и на цело тело. Инаку многу подобар крвен притисок е 110-70 или 105-65 отколку 120-80 и...подобро е да боли глава од низок отколку од висок :smir:

Сега случајно налетав на еден совет кој ако не помогне не ни одмага пошто е полно со Ц витамин.

Сок од цвекло по две чаши на ден. Понатаму, повеќе протеини, ц и б витамин и то... :helou:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Секојденвни аеробични вежби помагаат, се осеќате поенергично, не се умарате премногу, идете на "подолго време - полагано".

Ја прекинав пред некое време со тие вежби и сеа трчам, а викате не е тоа добро а? Не сум стигнала до стадиум да се онесвестам, али некад ми зујат ушите и после се осеќам многу уморно.
 
B

black angel

Гостин
ja si imam muka so toa samo pagam pa infuzii inekcii 300 gluposti..... :( posleden pat koa mi go merea mi 80 so 50 i bese ekstremno loso i opasno za mene i moeto zdravje pa mi preporacaat mn tecnosti i poveke miruvanje i spienje
 
M

MIL

Гостин
Za pokacuvanje na nizok pritisok samo KAFE,KOKA KOLA,SOLENO SIRCENCE iVINCE bez razlika dali e crno ili belo od toa si naogam aman :pipi:
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Cabernet Sauvignon Made in Macedonia

тоа е мојата терапија која ја практикувам неколку дена-една чаша до две дневно и ќе бидете како нови,кај мене успеа
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Свеж кромид да јадете.
Помага при низок крвен притисок.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Imam preterano nizok pritisok i samo koka kola me spasuva i tursko kafe,ama nekogas koga mi e eptennnn nizok nis ne me spasuva glavata mislam ke mi eksplodira i povrakam:nesum:
И јас го имам истиот проблем, од кога знам за себе кога ме боли многу глава повраќам, најверојатно од низок притисок зашто друго не ми открија.:toe:
Брзо се замарам и неможам рано да станам сабајле и без кафе не функционирам а ми кажале да јадам и солено за да го качам притисокот.:jaj:
 
Член од
14 септември 2009
Мислења
118
Поени од реакции
7
Добар лек е пиене на многу вода 3 л/ден. Кога се пие кафе, вино, ракиjа да има и чаша вода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom