Легија на Странците

S

Shellshock nam67

Гостин
Hahahahahaha,ne sum nabildan,taman sum bas so tezinata,go imam optimalniot soodnos visina/tezina,185/77,ali kaj se prijavuva i kade se vrsat tie testovi na izdrzlivost:):):))))))
регрутација се врши исклучиво во секоја касарна во Франција треба да одиш легално во спротивно те депортираат, понатамуи се врши строга селакција на кандидатите испитување и слично на крај односно почеток на обука одиш во Castel no de ri каде ќе ти паднат јајцата од секојдневно вежбање стануваат рано наутро во 5 часот цела вецер слушаат воени песни од сс единиците бивши лергионари, имаш обука во Пустина , или во индонезија зависно каде имаат потреба таму ќе те пратат Легија не е заебанција дете :helou:, има и многу самоубиства ама пак ако ја поминиш обуката е тогаш Си прав Легионар Legio pater noster висината и тежината немаат врска ќе те исушат во Легија

--- надополнето ---

а имаат ли одликување? медалчиња некои...пошо во нашава армија ехее медалче немаат даено од памтивека...дури и забораивме како изгледа тоа..
има како нема на сајтот што ви го дадов пишува за тоа се :helou:

--- надополнето ---

И преку колку лешеви треба да помине божје дете, како отскочна даска у неговата кариера ?
одењето во Легија е чисто твој избор никој не тера никој не те моли сам одлучуваш за тоа
Легијата ти дава втора шанса во животот
работа
државјанство
дом и шанса да напредуваш доколку се одлучиш да останеш

--- надополнето ---

Pa da,ali kako ide toa so priklu4uvanjeto vo legijata,deka imam nekoi informacii deka na pocetokot se e na tvoj grb,deka ipak treba da frlis nekolku iljadi evra za prestoj,pat,gluposti,i na kraj moze da ne te primat.:):):))))))))
така патот сам си го плаќаш имаш интервју со така наречената тајна полиција Гестапо инаку испитната комисија можеш слободноп да ја водиш на Македонски јазик значи имаат челенови од македонија така е за секоја нација :helou:, во зависност од одговорите на интервјуто зависи дали ќе те примат од 1000 кандидати само 100 се примаат

--- надополнето ---

Aha,a brzata selekcija u Francija se pravi?Deka pisuva imalo skauti i na balkanov:):):)))))
надвор од Касарните на франција не се врши никаква регрутација
во Легија одиш чисто по твоја желба

--- надополнето ---

Па тестови на издржливост, не се вршат одма си примен. Прв тренинг камп ти е во пустина и има едно ѕвонче, ако ти се смачи од легијата или ако на легијата и се смачи од тебе го ѕвониш по своја желба или после тешка тортура тоа ѕвонче се пакуваш или те пакуваат и назад дома.
Првата обука е во замокот каде е и првата селекција најпосле доаѓаа пустината :helou:
 
S

Shellshock nam67

Гостин
images.jpg ха ха кој не слуша наредби вака го казнуваат :helou:
grb.jpg ова им е грбот на Легијата
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Јас познавам човек кој е моментално во Легијата, значи тие имаат мисии во сите делови на светот, Африка, Јужна Америка, секаде каде што има потреба владата си ги ангажира. Во Ирак и Авганистан тие влегоа први заедно со зелените беретки. Секој може да се пријави ама само многу малку ја поминуваат обуката.

се зависи од интересите на самата Франција каде моментно има потрена во светот да распореди таму ќе одиш први кои им помогнаа на источен Тимор да се отцепи од Индонезиј беа Легионерите :mist:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.306
Поени од реакции
7.288
Француската војска со исклучок на времето на Наполенот била срање низ историјата и срање и ќе си остане! Па еден легион од неколку илјади војници пролет нема да направи.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Dajte to4en link i nekoi informacii vo vrska so ova,i jas da bidam od tie so ke se prijavat,a dali ke bidam od tie so ke ja pominat obukata,e za toa ke ve izvestam dopolnitelno:):):):))))
PS:Dali ima nekoi preduslovi,kako na primer,znaenje francuski,godini,visina/tezina i sli4no:):):))))

За висина не се секирај одат и Монголци значи и јазикот не е некој предуслов таму почнуваш да го учиш за почеток доволен ти е англискиот јазик, еве ти линк за жал нем,а на македонски јазик :tapp:
http://www.legion-recrute.com/en/
гледај да ја поминеш обуката тоа е важно аКО навистина си решил да станеш Легионер :helou: со среќа нека ти е

--- надополнето ---

Француската војска со исклучок на времето на Наполенот била срање низ историјата и срање и ќе си остане! Па еден легион од неколку илјади војници пролет нема да направи.
Наполено не би бил ништо повеќе од еден човек ако армијата не го пратела сите успеси ги добил со армијата, оваа е платеничка армија а како кажува историјата такви се најдобри за напад пример нека ти биде Ханибал :helou:
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
За висина не се секирај одат и Монголци значи и јазикот не е некој предуслов таму почнуваш да го учиш за почеток доволен ти е англискиот јазик, еве ти линк за жал нем,а на македонски јазик :tapp:
http://www.legion-recrute.com/en/
гледај да ја поминеш обуката тоа е важно аКО навистина си решил да станеш Легионер :helou: со среќа нека ти е

--- надополнето ---



Наполено не би бил ништо повеќе од еден човек ако армијата не го пратела сите успеси ги добил со армијата, оваа е платеничка армија а како кажува историјата такви се најдобри за напад пример нека ти биде Ханибал :helou:
Hahaha,fala na iscrpnite odgovori,no ke razmislam za ova,deka sepak ima mn faktori koi treba da se poklopat,vie premnogu seriozno me sfativte mene,ma da i dosta sum seriozen vo vrska so ova,iako malce bi bilo tesko da otidam vo Francija i da ostavam fax i se,zatoa treba cvrsta resitelnost:):):)))))))
 
Член од
1 март 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
treba samo resitelnost faks se uci i posle a posle faks nema da ti se ide tamo veruvaj
 
Член од
6 март 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
:nenene::mist:
Мала е платата, но постојано ти се зголемува, 8 месеци си на терен 4 во касарната.
Се што е на терен освен храната го плаќаш самиот и ти бираш каква позиција ќе работиш таму, дали ќе бидеш поизложен на оган или не.
После 5 години служба ( ако преживиш ) моеш да работаш било каде како платеник или да се вратиш дома и да бараш дел во својата Армија како инструктор.

Доколку се одлучи бившиот Легионер да продолжи како платеник без знаме на рамото тој може да заработува од 10.000 - 60.000 долари месечно, во зависност каде во светот ќе работи и што ќе работи.

Значи дефиницијата за денешниот Легионер е : Служење во легијата 5 години, после тоа како платеник уште 5 години и стануваш милионер.

п.с таму нема криминалци и олоши, како што нема кај нас во Волците така нема и таму.


--- надополнето ---

hahahah ti da ne si bil u legijata na stranci pa so kazuvas kako bilo? nema veze ova so go kazuvas tuku aj da receme deka e taka:D
 
S

Shellshock nam67

Гостин
MAIN CAMPAIGNS OF THE FRENCH FOREIGN LEGION from 1831 to 1994
1831First battalions in Algeria1832First fights against Abd El Kader1835In Spain; battle of Barbastro [1837]1836the new legion arrives in Algeria1843Creation of Camp1844Victory: M'Chounech (Aures) 2nd Etranger lead by the duc d'Aumale.1854- 1856Campaign of Crimea - Sebastopol - Death of colonel Viénot1859Campaign of Italy; Victories of
• Magenta
• Solferino
First march of the Legion in Paris1863- 1867Campaign of Mexico
• April 30th : Camerone
• Feb. 28 1866: Santa-lsabel
• march 1867: back in Algeria1870-1871France vs. Germany war
Victory of Coulmiers; first fights of the Legion in France1883-1885Campaign of Tonkin [ Indochina]
• Jan 1883: Sontay
• Feb. 1885: Langson1885campaign of Formosa1892campaign of Dahomey1893-1894campaign of Sudan1895-1904campaign of Madagascar1900-1918campaign of Maroc1914-1918WW I : creation of 4 regiments
Col. Duriez killed in action1922-1923Taza in Maroc1925campaign of Rif against Abd El Krim
East Army in Syria1933end of war in Maroc1939-1940WW II
Fights in France1940-194513th DBLE
Narvik [Norvegia]
May 1940: rallying to the French Forces in GB1941campaign of Erythrea
campaign of Syria1942Feb-June: Bir-Hakeim [ Lybia]
El Himeimat
Death of LtCol. Amilakvari1943campaign of Tunisia1944campaign of of Italy1944-1945landing in the south of France [ Provence]
campaign of France and Germany1946-1954Indochina War1948Phu Tong Ha1949-1954• Fights of the RC 4 (RC = Route Coloniale = Colonial Road)
• Sept 1950: Dong Khe
• Oct 1950: Cao Bang
• 6-8 Oct: tragic fights of Coc-Xa1952• Hoah Binh
• Fights of the RC 6 and Black River1953• Na-San
• in November, installation of the Dien Bien Phu Camp1954•May 7th: after 5 months of furious and desperate fights, fall of Dien Bien Phu1954November 1st: beginning of the Algeria's War1956Suez' Expedition1957Battle of Algiers1958Battles at the borders of Algeria
Death of Colonel Jean-Pierre ( 1st R.E.P)1961Putsch of the Generals
Dissolution of the 1st R.E.P1962Sept 29th: the Legion moves from Sidi-Bel-Abbes to Aubagne1969-1970Tchad1978the 2nd R.E.P bales out [Kolwezi - ex Zaire]1978-1980Tchad1982Beyrouth1983Beyrouth, south of lebanon
Tchad1986-1994Missions in Tchad1990-1991Missions in Zaire, Rwanda1991Gulf War1992UN Mission in Cambodgia1992-1993Humanitarian mission in Somalia1993UN Mission in Bosnia1994Humanitarian mission in Rwanda


 
С

Спенсер

Гостин
Некои викаат: сите тие се будали... не вреди,глупости и слично... само ненормални одат во вакви единици и слично...

НО...



Едноставно нели???
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Легијата во Авганистан
ударната формација најдоброто од Легијата достапна 24/7 на сите региони во Светот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom