Лажни и погрешни пророштва за месијата

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Низ новиот завет, постоењето и делото на Исус често се поврзува со цитати од стариот завет, како доказ дека тој е месија - спасителот на Израел проречен уште од старите пророци. Но многу од тие пророштва всушност и не се пророштва, или воопшто не постојат, или се однесуваат на други ликови, или не се однесуваат на посочените настани и ликови.
Како почеток ќе го земам Матеј, 27: 9-10 каде предавството на Исус од страна на Јуда го доведува со пророштво од стариот завет во книгата на Еремија.

Тогаш се исполни реченото преку пророкот Јеремија: "И ги зедоа триесетте сребреници, цената на Непроценливиот, Кого Го оценија синовите Израелеви,
и ги зедоа за грнчаревата нива, како што ми кажа Господ".

Се решив да започнам со тој пример затоа што е наједноставен, имено кај Јеремија воопшто не постои такво пророштво! Матеј се повикува на непостоечко пророштво да ги докаже настаните врзани со Исус како дел од некаков си божествен план познат и утемелен со векови наназат.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.

Низ новиот завет, ...
.

Се’ додека твоето срце, ум и душа е концентрирана и залепена на буквата (и материјата), ти си и роб на истата, а смртта ќе биде твојата плата!

Кога букавата и материјата (смртта) не би била твојот господар, тогаш ти со дечјо срце би барал и би нашол дека сите пророчанства за Месијата се вистинити, со што и би поверувал, а твојата душа би била спасена не само во вечноста, туку и од компулсивното барање и концентрирање на негативното, овде на земјава!


Живиот БОГ - врачајќи што ѓаволот ти го украл - преку Светиот Дух повторно да ти го дари дечјото верно срце!


Амин


.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
.

Кога букавата и материјата (смртта) не би била твојот господар, тогаш ти со дечјо срце би барал и би нашол дека сите пророчанства за Месијата се вистинити, со што и би поверувал, а твојата душа би била спасена не само во вечноста, туку и од компулсивното барање и концентрирање на негативното, овде на земјава!


.

Ајде најди го цитираното пророштво кај Јеремија
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.

Ајде најди го цитираното пророштво кај Јеремија
.

Јас најпријателски и најискрено ти пишав:

Се’ додека твоето срце, ум и душа е концентрирана и залепена на буквата (и материјата), ти си и роб на истата, а смртта ќе биде твојата плата!

Кога букавата и материјата (смртта) не би била твојот господар, тогаш ти со дечјо срце би барал и би нашол дека сите пророчанства за Месијата се вистинити, со што и би поверувал, а твојата душа би била спасена не само во вечноста, туку и од компулсивното барање и концентрирање на негативното, овде на земјава!


Живиот БОГ - врачајќи што ѓаволот ти го украл - преку Светиот Дух повторно да ти го дари дечјото верно срце!


Амин


.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.057
.



.

Јас најпријателски и најискрено ти пишав:

Се’ додека твоето срце, ум и душа е концентрирана и залепена на буквата (и материјата), ти си и роб на истата, а смртта ќе биде твојата плата!

Кога букавата и материјата (смртта) не би била твојот господар, тогаш ти со дечјо срце би барал и би нашол дека сите пророчанства за Месијата се вистинити, со што и би поверувал, а твојата душа би била спасена не само во вечноста, туку и од компулсивното барање и концентрирање на негативното, овде на земјава!


Живиот БОГ - врачајќи што ѓаволот ти го украл - преку Светиот Дух повторно да ти го дари дечјото верно срце!


Амин


.
Која е целта на твојот живот?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
.

Совршениот БОГ е Љубов! (y)

.

не е

И му рече Господ: "Мини по средината на градот, по средината на Ерусалим, и стави им знак на челата од луѓето, оние што жалат, кои воздивнуваат за гадотиите, што се вршат во него."
А на оние чув да им каже: "Одете по него во градот и убивајте; вашето око да не жали, и не штедете:
старец, момче и девојка, младенец и жена, бијте ги до смрт, но не гибајте ни еден од луѓето кои имаат знак, а почнете од моето светилиште." И тие почнаа од старешините што стоеја пред домот.

И им рече: "Осквернете го домот, наполнете ги дворовите со убиени и излезете." Тие излегоа и почнаа да убиваат по градот.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.057
.

Јас те разбирам и тебе, и летир, ... :love:

.
Ајде кажи ми, како мислиш да ја оствариш твојата цел? Што треба да направиш? Кога ќе знаеш дека си ја остварил?
Што потоа?
Како откри која е смислата на твојот живот?

Многу матно и конфузно ми изгледаат твоиве коментари што е огледало на твоето гледиште и тоа каде треба да стигнеш.
При што соодветствува со твојата смисла и цел за животот.


Еве пробај одговори си самиот на овие прашања ако не сакаш да ги споделиш на форум, преиспитај се дали одиш во правилна насока. И дали одиш негде воопшто.

И доколку мислиш да одговориш нормално и конкретно може да ми објасниш што разбираш за мене и летир, баш ме интересира, јас сум отворен за дискусија.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ајде кажи ми, како мислиш да ја оствариш твојата цел? Што треба да направиш? Кога ќе знаеш дека си ја остварил?
Што потоа?
Како откри која е смислата на твојот живот?

Многу матно и конфузно ми изгледаат твоиве коментари што е огледало на твоето гледиште и тоа каде треба да стигнеш.
При што соодветствува со твојата смисла и цел за животот.


Еве пробај одговори си самиот на овие прашања ако не сакаш да ги споделиш на форум, преиспитај се дали одиш во правилна насока. И дали одиш негде воопшто.

И доколку мислиш да одговориш нормално и конкретно може да ми објасниш што разбираш за мене и летир, баш ме интересира, јас сум отворен за дискусија.
ALO....frankfurt....daj si odgovor na tvoeto prashanje...ne se srami, ako ne znaesh kje ti pomogneme
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Ајде кажи ми, како мислиш да ја оствариш твојата цел? Што треба да направиш? Кога ќе знаеш дека си ја остварил?
Што потоа?
Како откри која е смислата на твојот живот?

Многу матно и конфузно ми изгледаат твоиве коментари што е огледало на твоето гледиште и тоа каде треба да стигнеш.
При што соодветствува со твојата смисла и цел за животот.


Еве пробај одговори си самиот на овие прашања ако не сакаш да ги споделиш на форум, преиспитај се дали одиш во правилна насока. И дали одиш негде воопшто.

И доколку мислиш да одговориш нормално и конкретно може да ми објасниш што разбираш за мене и летир, баш ме интересира, јас сум отворен за дискусија.


.

Кога ќе се разбудиш за Љубовта БОЖЈА чиста - за спасение на сите - отелотворена во Исуса Христа, тогаш и ќе знаеш која е целта на човековото (и секое друго) постоење, и кој го започна, и кој го спроведува, и кој го доведува до целта (кај оние кои што со дечјо срце веруваат и не се противат)!

„Стани ти што спиеш, воскресни од мртвите, и Христос ќе те осветли!”

(Ефес. 5:14)
.......................................................................................................................................


.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom