Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Дечки, купив еден тример за 32 евра со 8 евра код попуст со бесплатен шипинг. Наместо 32 евра на фактурата напишале 47 евра. Пратката беше пратена преку дхл и нормално сакаат да платам трошоци за 47 евра. Праткате е испратена од Англија.

Му пишав на продавницата и ви враќаат нешто во стил

For shipments with destinations in Denmark, Portugal, Sweden, Cyprus, Luxembourg, Finland, Romania, Malta, Lithuania, Austria, Hungary, Slovenia, Estonia, Bulgaria, Latvia, Croatia, and Greece, orders are currently shipped DAP (Delivery at Place). As such, your order may have incurred duties, fees and import taxes upon delivery. This charge is determined by your local customs authority and payment of these fees is obligatory if you wish to obtain your shipment. For further information, please consult your local customs office.

To stay compliant with VAT rules after BREXIT, starting from January 1st, 2021, all shipments dispatched from our UK warehouse will be charged with 0% UK VAT. You are still responsible to pay for any customs duty (if applicable).

Thus, your purchase(s) from January are entitled to a credit for VAT collected back to your account, which MANSCAPED™ will automatically process.

Please allow 30 business days for this credit amount to show on your account.

Нивна грешка е или јас нешто имам испуштено?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Бев денеска сам и си завршив работа, во случај некој да има потреба ќе пробам на кратко да објаснам.

На ДХЛ им реков дека индивидуално ќе се изврши постапката на увоз при што они ми ги пратија потребните документи.
Мораше да се појде до царинска испостава Аеродром (карго дел) ги предадов на цариниците направија пресметка и со таа потврда од пресметката го подигнав пакетот од ДХЛ магацин.
Според царина секоја пратка од 22 до 90 евра подлежи на 18% ддв, тоа што разбрав е дека тука го вклучуваат и шипингот кој веќе ти е платен па на таа цела сума ти пресметуваат ддв.
Моите трошоци беа следни:
-патарина во два правци - 80мкд
-18% ддв на пратката (вкупна вредност со шипинг-63,98еу) - 711мкд
-ДХЛ складишен трошок (ова мора во случај пакет да се најде во нивни раце) - 1000мкд
Вкупно - 1791мкд

Ако се согласев ДХЛ да завршат целокупна постапка вкупен трошок ќе имав од 3384,00мкд
Јас се решив преку нив да идам.

Цената на пратката ми е 105евра со шипинг.
Трошоците се 1963 денари(1000 складирање + 593дхл + 323ддв)

Од твојов пост разбрав дека цената би била 1593 дхл + 1000 складирање + ддв

П.С 600 денари во споредба со 1500 денари е донекаде океј сума за бирократска услуга иако и ова не е ефтино.
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
3
Здраво, дечки. Може ли некој да ми објасни што се случува со праткава? Вели дека е доставена во Манчестер, а претходно дека била во Македонија. Дали е вратена од страна на поштата?
 

Attachments

Член од
27 јуни 2015
Мислења
46
Поени од реакции
18
Здраво, дечки. Може ли некој да ми објасни што се случува со праткава? Вели дека е доставена во Манчестер, а претходно дека била во Македонија. Дали е вратена од страна на поштата?
Пратката по грешка ти отишла од Англија за Италија. Од Италија веке е испратена за наваму. Очекувај да ти пристигне наредниве 10 дена. Поздрав.
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
3
Пратката по грешка ти отишла од Англија за Италија. Од Италија веке е испратена за наваму. Очекувај да ти пристигне наредниве 10 дена. Поздрав.
Ама на 22.06 била во Италија, а на 24 во Македонија а пак на 25 во Манчестер
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
нарачувам дел за точак од бике24 преку ДХЛ обичен не експрес. Веќе 50 дена на наша пошта тракингот кажува
DE330 DE-47804 Pratkata se prima od Ispra}a~
DE330 DEFRAA Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)
знае некој што е овој статус и кај да барам инфо?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
нарачувам дел за точак од бике24 преку ДХЛ обичен не експрес. Веќе 50 дена на наша пошта тракингот кажува
DE330 DE-47804 Pratkata se prima od Ispra}a~
DE330 DEFRAA Pratkata e stavena vo vre}a(Izlez)
знае некој што е овој статус и кај да барам инфо?
Излегува од Германија

DEFRAA is a DHL sorting facility at Frankfurt Airport in Germany where all DHL shipments are sorted and sent to destination. The International Post Center (IPZ) - or DEFRAA - at Frankfurt Airport is responsible for handling international shipments.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Skopje2-DostavaOTK 1000Ostatok7/21/2021, 9:00:23 AMVo Posta
што би значело ова бев денес у пошта ме набрка тој волот иди вика чекај дома да ти стигне тоа ливчето ... какви кретени мајко мила ... му викам поштарот отказ си даде кој ке ми донесе... Пошта официјално умрено.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Какво искуство имате со порачување преку Alibaba ?

Предвреме да расчистиме пишав mail ми вратија со цена, патни трошкови и дека може само 1 парче да пратат.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
190
Поени од реакции
106
zdravo , dali nekoj dobil pratka od ali express so vakov tracking broj , inaku na stranata na dhl kazuva deka nepostoi mozda ima nekoja finta


Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
46
Поени од реакции
18
zdravo , dali nekoj dobil pratka od ali express so vakov tracking broj , inaku na stranata na dhl kazuva deka nepostoi mozda ima nekoja finta


Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Нема никаква финта. Таков број не може да се следи. Пратка за да се следи било каде во светот мора да биде со тракинг број кој започнува со две букви после девет броеви и на крај две букви.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
190
Поени од реакции
106
Нема никаква финта. Таков број не може да се следи. Пратка за да се следи било каде во светот мора да биде со тракинг број кој започнува со две букви после девет броеви и на крај две букви.
da no zborot mi bese dali dobil nekoj pratka so takov broj od dhl so 10 brojki , sepak mislam deka pratkata ne mi e ispratena i deka se raboti za lazna strana na aliexpress a na dhl tracking kazuva deka brojot ne postoi

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
46
Поени од реакции
18
da no zborot mi bese dali dobil nekoj pratka so takov broj od dhl so 10 brojki , sepak mislam deka pratkata ne mi e ispratena i deka se raboti za lazna strana na aliexpress a na dhl tracking kazuva deka brojot ne postoi

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Точно. Даден ти е "fake" број за следење. Пратката највероватно не тие е испратена.
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
79
Поени од реакции
399
Дали амазон пратки стигаат во македонија? Немам никогаш нарачувано преку амазон бидејќи никогаш нема опција за испорака до тука. Но сега успеав да нарачам нешто па дали воопшто ќе стигне, сте имале ли некои проблеми кај вас до сега?
 
Член од
25 август 2011
Мислења
41
Поени од реакции
9
Здраво. Сакам да прашам ако знае некој дали и колку би платил, доколку нарачам домофон со два монитори од али експресс. Вредноста е околу 6400 ден + 1200 поштарина. Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom