Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Шифтите што се за следење на пратки како има да се проверат ? Оние од МКД пошта ?
Пример пишува LV350 до ЛВ1000 и слично ? Знам дека 1000 е Скопје но 350, царина ?
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Ima nekoj so UPS iskustvo kaj nas? Pominuva lazna cena na proizvod? Ne od Ali..
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
LV1000 не е Скопје туку шифра за транзитната пошта на аеродромот во Рига-Латвија.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
zdravo , dali nekoj dobil pratka od ali express so vakov tracking broj , inaku na stranata na dhl kazuva deka nepostoi mozda ima nekoja finta


Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
mene mi se sluci istovo. uste koga go vidov formatot na trackingot si pobarav refund za srekja. pratkata nikogas ne stigna :)
 
Член од
14 октомври 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, долго време го следам форумов има доста корисни работи, фала на сите. Ме интересира дали некој нарачувал или има информација сакам на нарачам Oculus Quest 2 128gb cena 400$ преку ebay. Ako moze da mi kazite koi se trosovite, carina, ddv, i ostanati trosoci na cenata.

фала многу
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Да споделам искуство со германски сајт за спортска опрема кој испорачува интернационално па и кај нас. Нарачката ја платив онлајн на 23.Април, веднаш стигна меил дека е платено и за ден или два код за следење на пратката со фактура во атач. Пратката веќе на 28.Април беше стигната во МК, но денес ја земав пратката во Пакетско Пошта2.
На сајтот пишува дека поштарината е 15.99еу испорака 2-5 дена за NonEU, ја порачав 2 производа и поштарината вкупно остана 15.99 (по тежина се качува цената).
Транспортот на сајтот е наведено дека го врши ДХЛ меѓутоа тоа не е брзиот ДХЛ експрес туку Дојче Пост ДХЛ или укратко тоа е германска пошта затоа е и толку ефтин транспортот. Меѓутоа ДојчеПост од Фракфурт авионски ги прака преку ДХЛ до МК и овде брзо стигаат, меѓутоа тие пратки овде ги презема МК пошта а не ДХЛ и затоа се чека подолго.
Сепак сум задоволен што стигна, беа и празници па оправдано деломично..и пак ке порачам производите се топ квалитет.
Прегледај го приврзокот 295507
Чекам пратка да ми стигне и на страната на пошта истото го пишува, дека е во
Skopje2-Paketsko 1000
Мора да одам до Пошта 2 да си го земам пакетот чим вака пишува? Јас па си чекам картонче да ми стигне еве веќе една недела, абер нема :facepalm:
 
Член од
8 ноември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
10
Имам нарачано патики од guess ,50 евра, дали ќе имам дополнителни трошоци, ова ми е втор пат како нарачувам , но првиот пат нарачав аксесоари 40 евра , и ме платив ништо . Пратено е преку ДХЛ обичното карго . Ве молам ако некој знае што има нарачувано?
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
Луѓе имам еден проблем, пред 1 недела нарачав 2 производи од германска страна conrad.com. За 5 дена ми стигна пратката преку UPS Express. Јас не знаев преку која курирска компанија ке стигнат, после видов дека праќаат преку DHL и UPS. Кога ги нарачував ми пишуваше дека е Free Shipping, и во цената ми наплатија VAT 50 евра, тоа е некаков данок незнам, си мислев дека во тоа влева и shipping-oт. Вчера ми се јавива од UPS Скопје, ми рекоа ке треба да плаќам шпедиција, лежарина, царина, данок, јас се изненадив, за лежарина на телефон ми рече по 2.000 од пакет тоа му доаѓа 4.000, да било заедно порачено во еден пакет ке било само 2.000, а јас ги нарачав заедно производите тие сепак одделно дошле и ке треба 4.000 само за тоа плус 1000 за шпедиција, а плус царина и данок не се знае колку, ми пушти на е-маил документи да пополнам полномоштво, изјава за користење на лични податоци и изјава за вистинитост на податоци за да започнеле со пресметка за царина и данок. Тоа се многу пари скоро 60% од тоа што го нарачав, Кажете ми што да правам, некое решение да ги избегнам овие трошоци, или поевтино да поминам, или оваа постапка да се изведе со друга компанија.

Еве слика од е-маилот што бараат, компанијата се вика In Time МК БПС - Застапник за УПС Македонија
aaa.png
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.024
Поени од реакции
36.134
Одделно дошле затоа што двата производи се биле во различни депоа. Се пакуват и се пуштаат директ на курирот, затоа се 2 пакети.

ДХЛ, УПС сите се криминалци кога ќе стигне пакетот во Македонија. Ниту едно правило шо си го прочитал на страната од која си порачил не важи. Се додека не платиш шо бараат во вукојебината нема да ти ја испорачат пратката. Пиши меил на УПС или на Конрад во Германија, можда они ќе дадат образложение.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Луѓе имам еден проблем, пред 1 недела нарачав 2 производи од германска страна conrad.com. За 5 дена ми стигна пратката преку UPS Express. Јас не знаев преку која курирска компанија ке стигнат, после видов дека праќаат преку DHL и UPS. Кога ги нарачував ми пишуваше дека е Free Shipping, и во цената ми наплатија VAT 50 евра, тоа е некаков данок незнам, си мислев дека во тоа влева и shipping-oт. Вчера ми се јавива од UPS Скопје, ми рекоа ке треба да плаќам шпедиција, лежарина, царина, данок, јас се изненадив, за лежарина на телефон ми рече по 2.000 од пакет тоа му доаѓа 4.000, да било заедно порачено во еден пакет ке било само 2.000, а јас ги нарачав заедно производите тие сепак одделно дошле и ке треба 4.000 само за тоа плус 1000 за шпедиција, а плус царина и данок не се знае колку, ми пушти на е-маил документи да пополнам полномоштво, изјава за користење на лични податоци и изјава за вистинитост на податоци за да започнеле со пресметка за царина и данок. Тоа се многу пари скоро 60% од тоа што го нарачав, Кажете ми што да правам, некое решение да ги избегнам овие трошоци, или поевтино да поминам, или оваа постапка да се изведе со друга компанија.

Еве слика од е-маилот што бараат, компанијата се вика In Time МК БПС - Застапник за УПС Македонија
Прегледај го приврзокот 322287
Нема чаре ке мораш да платиш тоа што ти навеле, или да одбиеш и ке ја вратат нарачката назад во конрад. Дхл и упс се криминалци што дерат во земјава.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Луѓе имам еден проблем, пред 1 недела нарачав 2 производи од германска страна conrad.com. За 5 дена ми стигна пратката преку UPS Express. Јас не знаев преку која курирска компанија ке стигнат, после видов дека праќаат преку DHL и UPS. Кога ги нарачував ми пишуваше дека е Free Shipping, и во цената ми наплатија VAT 50 евра, тоа е некаков данок незнам, си мислев дека во тоа влева и shipping-oт. Вчера ми се јавива од UPS Скопје, ми рекоа ке треба да плаќам шпедиција, лежарина, царина, данок, јас се изненадив, за лежарина на телефон ми рече по 2.000 од пакет тоа му доаѓа 4.000, да било заедно порачено во еден пакет ке било само 2.000, а јас ги нарачав заедно производите тие сепак одделно дошле и ке треба 4.000 само за тоа плус 1000 за шпедиција, а плус царина и данок не се знае колку, ми пушти на е-маил документи да пополнам полномоштво, изјава за користење на лични податоци и изјава за вистинитост на податоци за да започнеле со пресметка за царина и данок. Тоа се многу пари скоро 60% од тоа што го нарачав, Кажете ми што да правам, некое решение да ги избегнам овие трошоци, или поевтино да поминам, или оваа постапка да се изведе со друга компанија.

Еве слика од е-маилот што бараат, компанијата се вика In Time МК БПС - Застапник за УПС Македонија
Прегледај го приврзокот 322287
Можеш да избегнеш само шпедиција 1000 денари ако ја земиш пратката и сам ја поминиш на царина кај аеродромот. Данокот е најверојатно 18% а царината можеш да ја провериш во тарифникот.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
Луѓе дали ако ми ја царинат робата ке бидам обврзан да им платам сите давачки, или може да ги одбијам односно да ја вратам назад на испраќачот. Не можеле да направат точна пресметка пред да се царини робата??
Автоматски споено мислење:

Луѓе дали ако ми ја царинат робата ке бидам обврзан да им платам сите давачки, или може да ги одбијам односно да ја вратам назад на испраќачот. Не можеле да направат точна пресметка пред да се царини робата??
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
464
Поени од реакции
385
Луѓе дали ако ми ја царинат робата ке бидам обврзан да им платам сите давачки, или може да ги одбијам односно да ја вратам назад на испраќачот. Не можеле да направат точна пресметка пред да се царини робата??
Автоматски споено мислење:

Луѓе дали ако ми ја царинат робата ке бидам обврзан да им платам сите давачки, или може да ги одбијам односно да ја вратам назад на испраќачот. Не можеле да направат точна пресметка пред да се царини робата??
Пратката ќе те чини онолку колку што си платил + 18% ддв + 5% царина, лежарината им е на ден на улавите, така да земи си ја пратката што е можно побрзо и сам царини ја за да избегнеш шпедиторски услуги.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
Пратката ќе те чини онолку колку што си платил + 18% ддв + 5% царина, лежарината им е на ден на улавите, така да земи си ја пратката што е можно побрзо и сам царини ја за да избегнеш шпедиторски услуги.
Јас да царинам, јас несам царина, можам само шпедиција т.е достава да избегнам ако сам си ја земам, 1000 ден. им е достава, не ми исплаќа сам да ја земам, дупла ке ми излези. Ама дали ако ја царинат ако не ми одговара да откажам и да ја вратам назад?
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Јас да царинам, јас несам царина, можам само шпедиција т.е достава да избегнам ако сам си ја земам, 1000 ден. им е достава, не ми исплаќа сам да ја земам, дупла ке ми излези. Ама дали ако ја царинат ако не ми одговара да откажам и да ја вратам назад?
Шпедиција не е достава :D туку услугата на завршување царински формалности. Знаеме дека не си царина туку ти велиме сам да одиш на царина и да ја приложиш на царинење пратката. И не неможеш да ја откачиш и вратиш. Многу едноставно ќе ја видиш точната цена ДДВто е фиксно 18% а царината за секој вид стока детално е утврдена со царински тарифник кој всушност е закон и е јавно достапен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom