Културен туриз'м в Скопие-дек.2006

Член од
17 јули 2006
Мислења
69
Поени од реакции
0
Културен туриз'м в Скопие-дек.2006

(кликајте на снимките за по-голјам размер. постинг'т е д'л'г, отделете си време)

Непослушното дете на македонската литература - Алекс Букарски, имаше наскоро промоција на п'рвата си книга. Добре, че по нјакакво чудо промоцијата се отложи от 26ти за 27ми декември, иначе нјамаше да успеја да ја видја. (Нали знаете, че македонците празнуват Коледа по друго време)



Книгата на Алекс - от нај-доброто в с'временната
македонска литература

П'туване

За пр'в п'т ми се случи непријатно п'туване к'м Македонија - а това ми е петото отиване там и третото тази година. Автобус'т на Калеја, с којто п'тувах, беше п'рво с много тесни седалки (в кр'ста ми бјаха океј, тесни отк'м колената, знам зашто се подхилвате ;-)), което не предполагаше много комфорт, шофьор'т се ск'пеше да пусне парното в салона (с пуловер ми беше доста хладно), см'рдеше на дизел (помните чавдарките как см'рдјаха, нали).
Отделно - не спрјахме в Кјустендил - шофьор'т тв'рдеше, че им забранјавали да спират на автогарата (?!). Странно, като се има предвид колко е умрјала от глад и мизерија автогарата в Кјустендил (никога не с'м виждал втори автобус там). Като изклјучим обшто взето приличната кр'чма в неја, и нјаколкото селски рејса, които тр'гват по друго време, живот на автогарата нјама и искрено искам да шамаросам виновнија за това, че автобус'т не спрја в Кјустендил.


Времето на отиване беше хубаво.

Спрјахме на нјакакво криминално капанче след Кјустендил. На паркинга нјакој беше запалил шума, којато тлееше с непријатен кисел дим, којто веднага се просмука в автобуса. Слјазох до тоалетната а да си купја минерална вода и нешто за јадене, в'рнах се и открих, че автобуса е затворен. Трјабваше да поз'зна около 20 минути на студа, докато се појави шофьора.

Втора изненада - шофьор'т качи нјаколко македонки - куфарни т'рговки, които припечелват по нешто, влачејки торби и сакове с трикотаж к'м Македонија. Зашто б'лгарскијат (китајскијат, турскијат?) трикотаж така се харчи? И на мен не ми е известно, но са намерили все пак нјакаква пазарна ниша. Т'рговките седнаха на седалките около мен и веднага започнаха на висок глас да обс'ждат ... подкупите за македонските митничари на македонската граница.

Прод'лжението на п'туването до Скопие заедно с'с снимките>>>
 

Kajgana Shop

На врв Bottom