Културен Марксизам, QAnon, the red pill и инфериорност на жената...

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.045
Поени од реакции
17.782
Која вистина е јасна?
има различни вистини за одредени работи зависи кој каква перцепција има.
Zosto mislis deka ubistvo poradi sex adikcija e pomalku tragicna motivacija?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.958
Поени од реакции
7.066
И тоа ли почнаа у белечки населби да купуваат куки црнциве?:(

Јаки аргументи ,Џо три месеци е у кабинет и ти утврди дека веке уништил неколку сектори а?
Ај по шо си добар со аргументи ако може еден аргумент во бројки споредбено Обама/Трамп да видиме што направил идолот твој за економијата повеке од Обама?
Треба да ги видиш палатите во кои живеат кутрата и опресирана Опра Винфри,Тајгер Вудс и кутриот Мајкл Џордан.Подржувачи на БЛМ,тешки лицемери.Располагаат со Милјарди а глумат опресирани додека огромен број на балци се бездомници.
 
Последно уредено:

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
56
Поени од реакции
60
Треба да ги видиш палатите во кои живеат кутрата и опресирана Опра Винфри,Тајгер Вудс и кутриот Мајкл Џордан.Подржувачи на БЛМ,тешки лицемери.Располагаат со Милјарди а глумат опресирани додека огромен број на балци се бездомници.
Не е спорно тоа е капитализмот,спорно е кога нештата се игнорираат и се бира што гледаме бездомници белци а што не гледаме а тоа го прават и двете страни.

Лично сметам дека се обидуваш да релативизираш.

QAnon, колку што знам генерално се организираа(т) на Твитер (пробаа и на Парлер, па и на Телеграм нешто). Ако ја пресечеш таа организациона мрежа, движењето може да се распадне или да отиде во заборав. Да, Медгар Еверс рекол "можеш да го убиеш човекот, но не и идејата". Но таа идеја нема да може лесно да се шири. Од друга страна БЛМ и Антифа се веќе глобални трендови. Тежат милијарди и имаат милиони поддржувачи. Дури и скоро сите, ако не и сите, сенатори и конгресмени од Демократската партија го поддржуваат движењето БЛМ. И ок, QAnon има една конгресменка која го поддржува отворено. Мислам дека беше од Џорџија. Гледај дека ниту Републиканската партија во целост не и е наклонета.
И да, ККК ги сметам за терористичка организација, исто како и БЛМ и Антифа. Читам дека ФБИ го третира QAnon како терористичка организација.

Околу твоите цитати на Трамп кои поттикнале насилство. Пуси граб и Кунг флу. Тоа е нормален разговор во машко друштво. Помрсни работи имам прочитано и на кајганава (види подфорум "Љубов и секс"), ништо невообичаено.

Од друга страна имаш став на Џо кон Ромни (според мене Џо мислеше на политиките на Ромни за банките) дека повторно ќе ги врати во окови! И став на Берние дека ако си белец не знаеш што е тоа сиромаштија! Интересно.

Можам да продолжам со цитатите за опколувањето на политичките противници или за отворените закани кон Врховните судии номинирани од Трамп од страна на неколку конгресмени и сенатори од Демократската партија. Тие резултираа исто со насилство. Плус ставовите за Израел од страна на АОК+3. ;)

За Прауд Бојс. Се сеќавам на Гевин, еден од водачите на ова движење, уште кога беше во Ребел Медиа. Најчесто правеше клипчиња каде ги исмеваше феминистките во Канада, но нивните новинари беа често напаѓани, вербално и физички, дури и добиваа закани по живот од толерантната левица. Ако добро се сеќавам, газдата на Ребел Медиа е Евреин. Ова ми е непроверена информација, но Лорен, исто беше новинарка таму, тоа го кажа на едно интервју. ;)

Ок јас нема да ставам норми како некој треба да дискутира или размуслува туку ке го ставам на тест Трамп со неговите поддржувачи и ке анализирам.
Елитист роден во богато семејство кој нема конзервативни морални вредности проследен со скандали од тип секс,неплакање даноци и градежна мафија.
У склоп на околност станува кандидат за претседател и победува на избори.
Предизборие пароли lock her up станува претседател не ја апси,Обамакер не функционира станува претседател ништо суштински не менја во здравствен систем,
Ке изградаам зид со мексико и мексико ке плати за неговата градба/мексико не плака за зидот америка троши буџет за градба на зидот кој е уствари ограда а всушност
ни 10 километри не е изграден туку се доградуваат одредени претходно поставени огради.Епилогот од зидот односно
оградата милијарди потрошени за илегалците да сечат огради и продолжи илегален проток.Таа ограда не значи дека некој како турист не може
да влезе и да остане илегално или илегално по воден пат да влезе,или да влезе со фалц докумети.
Историски најголем дефицит,долг 28 трилиони и пробувам да најдам факти како Трамп ја направи Америка great again.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.018
Поени од реакции
10.730
5 години го истражуваа и не му најдоа ниту едно даночно затајување. На крај се фатија со неговите федерални даноци, а истата информација тој ја негираше. И да платил федерален данок колку еден наставник, ако тоа не е спротивно на законот, нема ништо лошо во тоа. Дали ти плаќаш даноци повеќе од предвиденото во твојата даночната пријава?

Проба да промени нешто околу здравствената заштита, но му недостигаа гласови. Тоа требаше да оди преку Сенатот. Околу тоа прашање, рацете му беа врзани.

Мексико може да го плати ѕидот директно и индиректно. Директно ако даде 5 милијарди во кеш, а индиректно преку царини кои претходно ги немаше (а иронично е тоа што Мексико ги има спрема САД). Трамп потпиша и економски договор во Мексико и Канада вреден милијарди. Плус 5 милијарди се ништо. САД фрла пари за глупости, како на пример за промоција на сирењето од Србија на европскиот пазар!

Каква врска имаат туристите со ѕидот!? Ѕидот требаше да ја сопре илегалната миграција. За тоа потребна е и граничната служба. Додека Трамп беше претседател немаше криза на јужната граница. Сега, во ек на светска пандемија има и Камала сеуште не ја посетила. Иронично е тоа што новинарите не смеат да влезат во логорите (логори беа кога Трамп беше на власт!) каде се оставаат и децата без родителски надвор и грижа. И да, претседателот на Мексико го обвини Џо за кризата на јужната граница. Секој нормален претседател досега ќе ја активираше војската.

Обама го задолжи народот повеќе од сите 42 претседатели заедно пред него. За само 8 години. Трамп се соочи со светска пандемија, но економијата пред пандемијата ми беше одлична.

Претседателот не затвора, може да помилува. Килари требаше да оди во затвор поради лажење, под заклетва, во Конгресот. :)

Каква врска има Трамп со темава?
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
56
Поени од реакции
60
Tramp mozebi nema vrska so temata no temava ima vrska so tramp poradi toa sto dvizenja kako qanon i red pill moze da dovedat do toa dali nekoj ke bide vlast ili ne,ne znam zosto pak se obiduvas da moderiras.
Site plakaat danok koga togas no ne se site presedatel koj moze da ukine zdravstveno osiguruvanje na milioni i toa da rezultira so desetici iljadi da go izgubat zivotot.
Ne zaboravaj deka e prv pretsedatel na koj mu bil izglasan impicment po vtor pat,drug pretsedatel od amerika go nema postignato toa.
Prviot bese za zloupotreba na mok,vtoriot pat glasaa poradi upadot na Qananovci dr korisni zdruzenija od koi nekolkumina clenovi zavrsija kako kolateralna steta poradi toa sto izborite bea namesteni i normalno ima malo razocaruvanje i kaj niv,sepak ne e lesno Tramp ne uspea da se spravi so dlabokata drzava i demokratite koi ispadaa dosta kunazi ovoj pat.
Imase i od nego volja ne se predavase do kraj, se javuvase po izborni komisii na republikanci no mu svrtea grb mu gi pustija razgovorite javno kako moli za prebrojuvanje i ponistuvanje na glasovi ama dzabe.Go stavija u mnogu stresna situacija od edna strana pred upadot vo kapitol hil im kazuvase na qanoncite u ajmooo nasiiii stil mora da pokazete sila ni ja ukradoa pobedata,za da posle nekolku saati da objavi video na tviter so vidno posmiren ton so nezen glas da kaze deka nasilnicite mora da odgovaraaat i deka nasilstvoto nema da im go tolerira.
Sin mu erik i junior isto borci ne se predavaa i oni mislam pred upadot na kapitol hil probaa i so nekakvo
video na tviter vo koe se gleda kako demokratite (ednata na videoto bese crnkinja) krijat glasacki kutii u nekoi glasacki mesta i ne gi brojat site glasovi no propadna i toa ,
a blisku bese da ostane vo kabinetot mu trebase samo uste cetri godini i ke gi dosredese tramp rabotite.
qanon i ostanati korisni zdruzenija sega se opravdano razocarani ne samo od niv samite tuku malku i od Tramp koj trebase da go strusi toj sistem na dlaboka drzava no sepak senatot ne izglasa impicment sto mislam deka ostava moznost pak da se kandidira na slednite izbori.;)
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.958
Поени од реакции
7.066
Не е спорно тоа е капитализмот,спорно е кога нештата се игнорираат и се бира што гледаме бездомници белци а што не гледаме а тоа го прават и двете страни.
Ок јас нема да ставам норми како некој треба да дискутира или размуслува туку ке го ставам на тест Трамп со неговите поддржувачи и ке анализирам.
Елитист роден во богато семејство кој нема конзервативни морални вредности проследен со скандали од тип секс,неплакање даноци и градежна мафија.
У склоп на околност станува кандидат за претседател и победува на избори.
Предизборие пароли lock her up станува претседател не ја апси,Обамакер не функционира станува претседател ништо суштински не менја во здравствен систем,
Ке изградаам зид со мексико и мексико ке плати за неговата градба/мексико не плака за зидот америка троши буџет за градба на зидот кој е уствари ограда а всушност
ни 10 километри не е изграден туку се доградуваат одредени претходно поставени огради.Епилогот од зидот односно
оградата милијарди потрошени за илегалците да сечат огради и продолжи илегален проток.Таа ограда не значи дека некој како турист не може
да влезе и да остане илегално или илегално по воден пат да влезе,или да влезе со фалц докумети.
Историски најголем дефицит,долг 28 трилиони и пробувам да најдам факти како Трамп ја направи Америка great again.
Не правиме муабет за капитализам,туку како тоа гореспоменативе цело време се жалат за некој си расизам во Америка а успеале да направат огромни пари и имаат огромни имоти?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.939
Поени од реакции
3.011
Декадентните појави во општеството на Империјата имаат нула влијание врз животот на Балканот, па во склоп на тоа и врз општеството во Македонија. Не знам што се замарате. Интересно како, кога основните егзистенцијални прашања се решени во одредено општество (запад) луѓето скоро секогаш си наоѓаат нови "проблеми" кои ќе ги решаваат. Дали тоа било права за транџи или признавање на 99 полови не е битно.
Декадентната фаза во историскиот развој на едно општество е присутно уште од Сумер, разликите се само во видот на манифестација на актуелното лудило.

Sejo se gnuša zapada.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.018
Поени од реакции
10.730
Ниту им кажа да упаднат, ниту зад еден од тие импичмент процеси имаше грам причина и логика. Темата ја водиш во офтопик со глупости.

Сите насилници мора да одговараат, само и денес Антифа е на улица. ;)
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
56
Поени од реакции
60
Не правиме муабет за капитализам,туку како тоа гореспоменативе цело време се жалат за некој си расизам во Америка а успеале да направат огромни пари и имаат огромни имоти?
Oni se zalat za nekakov si rasizam na sistemsko nivo,ti go vrzuvas rasizmot so eden segment kapitalizam,dali ako si belec ili crnec po avtomatizam treba/ne treba da si bogat i spored toa doagas do zaklucok dali ima rasizam ili ne?
Декадентните појави во општеството на Империјата имаат нула влијание врз животот на Балканот, па во склоп на тоа и врз општеството во Македонија. Не знам што се замарате. Интересно како, кога основните егзистенцијални прашања се решени во одредено општество (запад) луѓето скоро секогаш си наоѓаат нови "проблеми" кои ќе ги решаваат. Дали тоа било права за транџи или признавање на 99 полови не е битно.
Декадентната фаза во историскиот развој на едно општество е присутно уште од Сумер, разликите се само во видот на манифестација на актуелното лудило.

Sejo se gnuša zapada.
Tocno no za nekoi raboti ima vlijanie,kako primer zemi go domino efektot od nivnata odluka kako ke se spravaat so 9/11 sto dovede do toa da se soberaat fundamentalisticki islamski grupi vo toj region i da rezultira so islamska drzava koja bese inspiracija za teroristicki napadi niz evropa pa duri i kaj nas so monstrum.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.958
Поени од реакции
7.066
Oni se zalat za nekakov si rasizam na sistemsko nivo,ti go vrzuvas rasizmot so eden segment kapitalizam,dali ako si belec ili crnec po avtomatizam treba/ne treba da si bogat i spored toa doagas do zaklucok dali ima rasizam ili ne?

Tocno no za nekoi raboti ima vlijanie,kako primer zemi go domino efektot od nivnata odluka kako ke se spravaat so 9/11 sto dovede do toa da se soberaat fundamentalisticki islamski grupi vo toj region i da rezultira so islamska drzava koja bese inspiracija za teroristicki napadi niz evropa pa duri i kaj nas so monstrum.
Не ако си богат не треба да се лигавиш дека си жртва и дека си опресиран.А истата таа држава ти овозможила да успееш без разлика на бојата на твојата кожа.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.018
Поени од реакции
10.730
Прво ме теретеше дека сум те навредил! Потоа ми ги извршуваше зборовите и за на крај да ме обвиниш дека сум се поставил како модератор кога и ти самиот посочи дека Трамп нема допирна точка со темава. Има модератор кој активно ја прати дебатата. Ако примети дека сум прекршил некое правило би ме санкционирал.

QAnon "штитат" некого од нешто, а Трамп го прогласи Ерусалим за главен град на Израел и потпиша сеизраелски договор каде на Израел му ги даваат (признаваат) сите окупирани територии! И тука се семејните врски на Трамп и неговата ќерка која стана Еврејка. Доста трескаш глупости.

Ред пил не е движење. Тоа е фраза. QAnon нема политичка моќ некого да тргне или да донесе на власт. Дел од самата Републиканска партија се сврте против конгресменката која е дел од оваа организација.

Ова што го пропагира QAnon е антиразумно. Нема допирна точка со политиката на САД последниве 60тина години. Дури и САД играле голема улога во формирањето на Израел. Арапите сакале државата на Евреите да биде во Европа, на територија на денешна Германија (која била под окупација на СССР од една страна и САД, Англија и Франција од друга страна).
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
56
Поени од реакции
60
Не ако си богат не треба да се лигавиш дека си жртва и дека си опресиран.А истата таа држава ти овозможила да успееш без разлика на бојата на твојата кожа.
Најопресираните никогаш не се тие кои се гласноговорници во јавноста за нивните проблеми.
Расизам постои на системско ниво,нашето мислење да го тргнеме на страна и да видиме што вика нивното министерство/департмент за правда кое прави истражување и утврдуваат дека има расизам на повеке нивоа.
Може да дебатираме ние тука со долги страници коментари дали има расизам или не според нас и тоа е ок,но ако некој е релевантен да каже има или нема тоа е нивното министерство за правда.


The Horror of the Baltimore Police Department
A Department of Justice report finds widespread constitutional violations, the targeting of African Americans, and a culture of retaliation.

“The relationship between the Baltimore Police Department and many of the communities it serves is broken,” the 163-page report states. “Officers seemed to view themselves as controlling the city rather than as a part of the city. Many others, including high ranking officers in the Department, view themselves as enforcing the will of the ‘silent majority.’”
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.018
Поени од реакции
10.730
Балтимор е еден од најопасните градови во САД. Погледни ги статистиките за криминал и убиства.

Колку проценти се Афроамериканци?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.958
Поени од реакции
7.066
Најопресираните никогаш не се тие кои се гласноговорници во јавноста за нивните проблеми.
Расизам постои на системско ниво,нашето мислење да го тргнеме на страна и да видиме што вика нивното министерство/департмент за правда кое прави истражување и утврдуваат дека има расизам на повеке нивоа.
Може да дебатираме ние тука со долги страници коментари дали има расизам или не според нас и тоа е ок,но ако некој е релевантен да каже има или нема тоа е нивното министерство за правда.


The Horror of the Baltimore Police Department
A Department of Justice report finds widespread constitutional violations, the targeting of African Americans, and a culture of retaliation.

“The relationship between the Baltimore Police Department and many of the communities it serves is broken,” the 163-page report states. “Officers seemed to view themselves as controlling the city rather than as a part of the city. Many others, including high ranking officers in the Department, view themselves as enforcing the will of the ‘silent majority.’”
Види вака.Да се родеше Опра во Уганда пример ќе живееше во колиба од лепешки,цел живот ќе молзеше крави и ќе беше неписмена.Ама ето кутрата таа се родила во расистичка Америка каде шо сега поради системскиот расисизам мора да живее во дворец од неколку милјони долари.Душичака!:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom