Крмас - Phytolacca americana

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.893
Поени од реакции
10.437
Edit - Линк од Wikipedia

http://notformen.mk/zdravje-i-fitnes/zdrava-ishrana/2743-krmas-apce-protiv-grip.htmlDali ste slusnale za ova rastenie i imate li nekoi soznanaija za negova primena.
Krmasot ,nekade se sretnuva i kako krmus e povekegodisno zeljesto rastenie koe poteknuva od Severna Amerika , ali od neodamna cesto se srekava i kaj nas . Zaradi interesniot izgled se odgleduva po dvorovite kako ukrasno rastenie koe dosta brzo se razmnozuva. Inaku celoto rastrenie e dosta toxicno , no so blansiranje i dr obrabotka moze da se konzumiraat listovite i zreliot plod. Uste odamna e poznat kaj lugeto i go koristele najcesto za obojuvanje na vinoto i kako priroden pigment.
Kaj nas se naoga kako susen plod niz pazarite , no kolku e siguren za konzumiranje i dali znaete nekoja negova medicinska primena ?
Cisto me interesira za upotreba pri problemi so kardiovaskularniot sistem, narusena cirkulacijai problemi so veni.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.671
Поени од реакции
6.190
крмасот го имаш сегде...семките се токсични....вообичаено се ставаат неколку бобинки (3-4)во чаша со ракија да отседат преку ноќ и се пие наутро на празен стомак....бобинките не се јадат...некои го прават и со вода.....ја подобрува циркулацијата и помага кај испукани капилари

во Америка прават пити од бобинките така сто ги покиснуваат во вода а потоа ги истиснуваат нис сито за да ја исчистат смесата од семките

исто така се јадат младите листови од растението така што кратко време се покиснуваат во вриена вода за да се ослободат од гочливиот вкус

растението е релативно сигурно за употреба се додека семките се здрави...дури и случајно да голтнете некоја бобинка нема да се деси ништо...може да настане проблем доколку ги џвакате бобинките и ги скршите семките....но и тогаш една бобинки нема да ве убие....но може да ви го расипат денот...ако скршите поголем број семки...испумпување на стомакот не ви бега

повремено го користам крмасот.....го растварам во ракија и ја пијам ракијата

америте го викаат pokeweed

најтоксичен е коренот и треба да се избегнува....лесно може да останете без бубрези
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.893
Поени од реакции
10.437
Slusnav i jas deka se stava vo rakija da otstoi i se pie , ali nekoi vikaat 40 zrna vo 1l rakija da otstoi 40 dena , a drugi velat samo 2-3 zrna da sedat 2-3 dena vo rakija kolku da se oboi rakijata crvena.Pomagal dosta za problemi so kapilari , ispusteni veni...zena od iskustvo mi kaza deka go pie veke 1 godina sekoe sabajle nagladno , ali vo casa voda , 5 zrna da otstoi preku nok i sabajle go pie , i deka skroz i se povlekoa venite. Ovoj recept i go kazal doktor od Skopje od transfuziologija .
Ako dobro razbrav , znaci se stavaat zrnata (zreliot plod )da otstoi i se pie tecnosta , no tie ne se jadat ili dzvakaat:)
Fala ti na informaciite:)
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Мислам дека ова растеније правилно се нарекува Аронија ?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.871
Поени од реакции
7.567
Peyote cactus (Lophophora williamsii)

9654-004-B10C8BA2.jpg

Не знам за тоа ама ова растение е многу фалено посебно во Домородната американска медицина, кај индијанците бе :icon_lol:.
--- надополнето: 5 септември 2012 во 13:11 ---
Ова не во ракија во текила го има :icon_lol:.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.671
Поени од реакции
6.190
крмасот го имаш сегде...семките се токсични....вообичаено се ставаат неколку бобинки (3-4)во чаша со ракија да отседат преку ноќ и се пие наутро на празен стомак....бобинките не се јадат...некои го прават и со вода.....ја подобрува циркулацијата и помага кај испукани капилари

во Америка прават пити од бобинките така сто ги покиснуваат во вода а потоа ги истиснуваат нис сито за да ја исчистат смесата од семките

исто така се јадат младите листови од растението така што кратко време се покиснуваат во вриена вода за да се ослободат од гочливиот вкус

растението е релативно сигурно за употреба се додека семките се здрави...дури и случајно да голтнете некоја бобинка нема да се деси ништо...може да настане проблем доколку ги џвакате бобинките и ги скршите семките....но и тогаш една бобинки нема да ве убие....но може да ви го расипат денот...ако скршите поголем број семки...испумпување на стомакот не ви бега

повремено го користам крмасот.....го растварам во ракија и ја пијам ракијата

америте го викаат pokeweed

најтоксичен е коренот и треба да се избегнува....лесно може да останете без бубрези
мала исправка
исто така се јадат младите листови од растението така што два пати се провриваат (во две води) и водата се фрла, за да се отстрани горчината и токсините

.дури и случајно да голтнете некоја бобинка (1-2) нема да се деси ништо...може да настане проблем доколку ги џвакате бобинките и ги скршите семките....но и тогаш една бобинка нема да ве убие....но може да ви го расипат денот...ако скршите поголем број семки...испумпување на стомакот не ви бега (повеќе од 5 ии 6 бобинки) можат да ви направат проблеми

најтоксичен е коренот и треба да се избегнува.(без стручен надзор)...лесно може да останете без бубрези....или без вашиот таканаречен живот
--- надополнето: 5 септември 2012 во 23:25 ---
Slusnav i jas deka se stava vo rakija da otstoi i se pie , ali nekoi vikaat 40 zrna vo 1l rakija da otstoi 40 dena , a drugi velat samo 2-3 zrna da sedat 2-3 dena vo rakija kolku da se oboi rakijata crvena.Pomagal dosta za problemi so kapilari , ispusteni veni...zena od iskustvo mi kaza deka go pie veke 1 godina sekoe sabajle nagladno , ali vo casa voda , 5 zrna da otstoi preku nok i sabajle go pie , i deka skroz i se povlekoa venite. Ovoj recept i go kazal doktor od Skopje od transfuziologija .
Ako dobro razbrav , znaci se stavaat zrnata (zreliot plod )da otstoi i se pie tecnosta , no tie ne se jadat ili dzvakaat:)
Fala ti na informaciite:)
се ставаат зреи и исушени плодови (бобинки) во ракија или вода

кој метод ти е полесен примениго
или 40 бобинки на литро ракија па пиј секој ден по една чашка
или секоја вечер по 3-4 бобинки на чашка ракија па пиј наутро

битно е секогаш се пие наутро на празен стомак

овие дози не би требало да се надминуваат
 
Член од
4 декември 2005
Мислења
49
Поени од реакции
2
Иако мојот пост е гледам со големо задоцнување ќе ви го кажам моето искуство со КРМАС до сега.
Пред околу две и пол години прележав бронхопневмонија и ме третираа болнички 10 дена. Примив 24 лендацини инфузии и 18 ефлорани за тие 10 дена а потоа уште 10 дена бев на таблети панцеф. Оттогаш здравјето ми стана многу нежно и секоја моја настинка задолжително завршуваше со примање на антибиотици и то неретко и по две дози за да се излекувам. Капакот беше минатат Нова Година 2013. Утрото на први се разбудив со страшно болење на грлото. После консултација со лекар примив доза амоксиклав, потоа уште една се со рецепт од лекар. Ми помина но само за три недели. Потоа болеста ми се поврати и повторно со рецепт од лекар примав усте две дози зинат. После ова грлото ми помина но ми остана некој секрет прозирен и леплив кој ме тераше да кашлам до април. Во април на своја рака зедов една доза сумамед и конечно зелосно оздравев. Во исто време кога го земав сумамедот разбрав за крмасот. Почнав да го консумирам како што научила мајка ми и од април месец до ден денес го користам и јас и мојот 5 годишен син. Ендо зрнце од исушен плод наутро со 300 мл по можност немногу студена вода. После тоа половина час не се конзумира ништо. Секој ден без прекин.
Ефектите се следни. Од април до сега сум настинал се на се 4 пати од кои три настинки ми траеја по два дена а една околу 7. Антибиотик не сум користел од април наваму. Парацетамол и капки за нос и тоа е се. За вени не знам дали и колку помага. За холестерол и триглицериди не помага. Јас редовно правам контроли на крвта бидејќи сум дарител и по однос на факторите кои ги кажав нема ефект. Но сум сигурен дека имунитетот ми е подигнат многукратно. Од оние од кои слушнав за крмасот разбрав дека ова растение на овој начин го користат многу луѓе од моето опкружување и тоа со години без прекин и добар дел од нив „не знаат што е тоа апче“. Меѓу нив има и старци во 8 деценија од животот кои се фалат со своето здравје благодарение на користењето на крмасот. Кој сака нека верува, кој има предрасуди не мора. Но ако еден ден недај боже имате проблеми слични на моите со вашето здравје сетете се на овој напис. Инаку за ваша информација крмасот е вид на аронија и тоа не било која туку Phytolacca- acinosa. Се што ќе прочитате за него е веројатно точно, па и тоа дека има отровни супстанции во него но верувајте има ефект на имунитетот.
Овде можете да прочитате нешто за неа но сигурно нема да го најдете она што ви го опишав погоре.
http://en.wikipedia.org/wiki/Phytolacca_americana
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Pokeberries.png
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.141
Поени од реакции
11.771
Каде може да се најде растениево?
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Крмасот е ефикасен против сипаници. Не се конзумира, туку се мачкаат сипаниците со него. Поздрав.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
369
Поени од реакции
1.080
Леле баба ми имаше во двор и ги сушеше на сонце.
Јас кога ќе им седнев..како капини ги јадев.
Некогаш сушени, некогаш свежо набрани. :D
ПА ЖИВА СУМ :D
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Како се прави во чаша вода, само ставаш едно зрно да седи преку вечер и наутро пиеш?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.671
Поени од реакции
6.190
Како се прави во чаша вода, само ставаш едно зрно да седи преку вечер и наутро пиеш?
да да се обои водата и ја пиеш само течноста и се ставаат по 3-4 зрна

ако веќе го голташ и зрното како што прават некои тогаш не би ти препорачал повеќе од едно
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
да да се обои водата и ја пиеш само течноста и се ставаат по 3-4 зрна

ако веќе го голташ и зрното како што прават некои тогаш не би ти препорачал повеќе од едно
За имунитет помага, а за гастритис? И дали може да пијам истовремено и мастика - со линцура и ајдучка трева?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom