Креационизам наспроти еволуционизам

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Геолошкиот наод, како и фосилите, е катастрофален за хипотезата на Дарвин. Геолошките слоеви на земјата потврдија дека животот настанал симултано наеднаш, а не како што тврдеа измислените "геолошки таблици" на еволуционистите. Имено, и во најплитките и во најдлабоките геолошки слоеви се наоѓаа фосили од сите организми, и од најпростите, и од најсложените, а не како што еволуционистите очекуваа дека е најдат во подлабоките слоеви попрости организми, а во поплитките посложени!

Дали си чул за Камбриската експлозија?
Ееееееј, абе Господине, срамота е ова, стварно. Ако јавната дебата ни е ваква...

Ај те молам ова потврдата болдирана потврди ја со некој извор, пошто за вака срамни клевети се оди во затвор. ...во најмала рака се губи желба за дискусија.

„... потврдија дека настанал симултано одеднаш“ мислам, не-ме-заебавај!... ај тоа Книгата - фер, ама ова „потврдија“

... а се чинеше како достоен соговорник...
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Од истото место од каде што и дошла.
Бог дал, бог зел, нели? Како што ја донел, така ја и однел водата.

Библијата никаде не спомнува дека Ное сместил милиони единки во арката. Тоа се твои зборови, а не зборови на Библијата. Затоа апсурдно е да бараш христијаните да ти одговорат на тоа прашање.
Сместил Ное колку што собирало. После потопот Бог креирал нови. Исто како што креирал нови дрва, цвеќиња, трева, инсекти итн.

Геолошкиот наод, како и фосилите, е катастрофален за хипотезата на Дарвин. Геолошките слоеви на земјата потврдија дека животот настанал симултано наеднаш, а не како што тврдеа измислените "геолошки таблици" на еволуционистите. Имено, и во најплитките и во најдлабоките геолошки слоеви се наоѓаа фосили од сите организми, и од најпростите, и од најсложените, а не како што еволуционистите очекуваа дека е најдат во подлабоките слоеви попрости организми, а во поплитките посложени!


Да разбираше геологија, па да дискутиравме на темата.

Туку која била идејата на Бог што го направила шимпанзото со 96% од ДНК на човекот?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
DBACK и nikola.b, ако поседувате икакви книги со содржини од геологија, прочитајте што значи "камбриска експлозија", па потоа навратете да ја продолжиме дискусијата.

Туку која била идејата на Бог што го направила шимпанзото со 96% од ДНК на човекот?
Јас не му бев советник на Бог кога Тој создаваше. Така што не би можел да говорам во Негово име. Во Библијата не пишува зошто и како ги создавал Бог животните.
Сепак сличноста, која воопшто не бележи бавна и финостепенувана низа меѓуоблици помеѓу видовите, не е никаков аргумент за Дарвиновите претпоставки. Сличноста меѓу некои животни е евидентна. Но заклучокот на Дарвин е погрешен. Сличноста говори за заеднички Создател во заедничка животна средина. Земете ги за пример Пежо 206 и Пежо 306. Тие имаат еден куп сличности. Сличен изглед, и двете имаат по 4 тркала, 4 врати, четиритактен мотор, и двете се хранат со исто гориво итн. Сепак тоа не значи дека едното еволуирало во другото, туку дека тие имаат еден ист Создател кој ги направил слични, кој ги создал за да возат по едни исти улици, да се хранат од едни исти бензиски пумпи, да бидат возени од слични луѓе итн.
Земете ги уметничките дела на некој уметник. И меѓу нив ќе најдете еден куп сличности. Тоа е доказ дека тие поттекнуваат од еден ист Уметник.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
A кој е доказот дека бог е создателот?
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Што ми е најчудно е тоа што покрај вакви суперкомпјутери уште не е пронајден генетскиот код.
А замисли случајно настанал животот хахах.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Што ми е најчудно е тоа што покрај вакви суперкомпјутери уште не е пронајден генетскиот код.
А замисли случајно настанал животот хахах.
Животот настанувал милијарди години на површина на цела планета. Не настанл тој во среда во 11 и 30 случајно така. А не знам за кој генетски код се чудиш пошто генетскиот код е позат.

Него кој е доказот дека бог е креаторот?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Што ми е најчудно е тоа што покрај вакви суперкомпјутери уште не е пронајден генетскиот код.
А замисли случајно настанал животот хахах.
:kesa:
Покриј се жити се.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Животот настанувал милијарди години на површина на цела планета. Не настанл тој во среда во 11 и 30 случајно така. А не знам за кој генетски код се чудиш пошто генетскиот код е позат.

Него кој е доказот дека бог е креаторот?
Не е познат генетскиот код, знаат одредени секвенци за што се ама јазикот не го знаат.
Прво незнаеме кој и што е Бог, за да го користиме у реченици.
За мене најприфатлива е холограмската парадигма.
Тоа што сум милион посто сигурен е дека нема ништо случајно.

--- надополнето ---

:kesa:
Покриј се жити се.
Хахахах абе не си чул за бинарен систем na пр. ?
еве ти 100101 од бинарен у децимален


[(1) × 25] + [(0) × 24] + [(0) × 23] + [(1) × 22] + [(0) × 21] + [(1) × 20] =

[1 × 32] + [0 × 16] + [0 × 8] + [1 × 4] + [0 × 2] + [1 × 1] = 37
http://en.wikipedia.org/wiki/Binary_numeral_system
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не е познат генетскиот код, знаат одредени секвенци за што се ама јазикот не го знаат.
Прво незнаеме кој и што е Бог, за да го користиме у реченици.
За мене најприфатлива е холограмската парадигма.
Тоа што сум милион посто сигурен е дека нема ништо случајно.
Не си се потрудил да прочиташ за генетика и еволуција а не веруваш во тоа!!
Генетскиот код е познат. Генетиката е толку сигурна што со помош на неа на суд можеш да докажеш кој на кого му е родител, кој е убиецот и да го пратат на електричен стол. Не е тоа секвенца. Генетиката дава одговори на потекло на народи и нации.
Ти за еволуција и генетика знаеш колку и твојот учител:

 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Хахахах абе не си чул за бинарен систем na пр. ?
еве ти 100101 од бинарен у децимален


[(1) × 25] + [(0) × 24] + [(0) × 23] + [(1) × 22] + [(0) × 21] + [(1) × 20] =

[1 × 32] + [0 × 16] + [0 × 8] + [1 × 4] + [0 × 2] + [1 × 1] = 37
http://en.wikipedia.org/wiki/Binary_numeral_system
Игоре, жити се, не се бламирај, прифати го советов. :)
Каква врска има бинарниот систем?
Не мешај жити се бинарни, декадни или хексадецимални системи со генетски кодови, пошто самото по себе нема врска, нема врска бројките на каков начин ќе бидат преставени.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Игоре, жити се, не се бламирај, прифати го советов. :)
Каква врска има бинарниот систем?
Не мешај жити се бинарни, декадни или хексадецимални системи со генетски кодови, пошто самото по себе нема врска, нема врска бројките на каков начин ќе бидат преставени.
http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_code
Очигледно не ти текнало до сега дека одредена секвенца би требало да е аналогна на некоја информација.

--- надополнето ---

Не си се потрудил да прочиташ за генетика и еволуција а не веруваш во тоа!!
Генетскиот код е познат. Генетиката е толку сигурна што со помош на неа на суд можеш да докажеш кој на кого му е родител, кој е убиецот и да го пратат на електричен стол. Не е тоа секвенца. Генетиката дава одговори на потекло на народи и нации.
Ти за еволуција и генетика знаеш колку и твојот учител:

Хахахахх очигледно појма немаш за што ти зборам, а вакви ефтини финти не палат кај мене.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Хахахахх очигледно појма немаш за што ти зборам, а вакви ефтини финти не палат кај мене.
Па мислам дека никој нема појма за што зборуваш, нафрлаш секвенци, суперкопјутери, бинарни кодови, господ..... Се е каша попара.
Анализата на ДНК покажа дека разликата помеѓу луѓето и шимпанзите е 0,4% а сличноста 99,6% ако се споредат низа по низа нуклеотидите се разликуваат од човек до горила 1,7% од човек до орангутан 3,3% од човек до гибон 4,3%... а до лемурите 22%. Колку повеќе се разликува толку ни е подалечна сродноста. За да стани појасен процентот, ДНК разликата на човек и шимпанзо е помала од ДНК разлика Коњ - Магаре или глушец - стаорец или кокошка - мисирка. Значи поблиски сме сродствено со шимпанзите отколку тие толку слични животни меѓусебе.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_code
Очигледно не ти текнало до сега дека одредена секвенца би требало да е аналогна на некоја информација.
Е кога не не ме послуша...сега ќе се бламираш.
Бинарниот броен систем е само поинакво преставување на бројките од децималниот или кој било друг броен систем.
Ова што го спомнуваш врска нема со генетскиот код.
Или да ти разјаснам, еве пример со аналогија:
Компјутерот користи бинарен систем (единици и нули) за да работи, т.е. за да може полесно да ги сфаќа и без грешки извршува наредбите од човекот (1 - има напон, 0 - нема напон) и соодветно потоа бројките може да ги прикаже во било кој систем.
Не дека комп. не можат да работат со децимален систем, можат, но заради варијациите во напонот ќе постојат многу грешки.
Бинарниот систем е само поинакво прикажување на информацијата.
Е сега кај генетскиот код не постојат нули или единици, туку информациите од генетскиот код (оние што се пренесуваат на потомокот) се поедноставени за човекот да може да ги разбере. Сфаќаш?
Затоа следниот пат прочитај пред да се избламираш вака...
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Е кога не не ме послуша...сега ќе се бламираш.
Бинарниот броен систем е само поинакво преставување на бројките од децималниот или кој било друг броен систем.
Ова што го спомнуваш врска нема со генетскиот код.
Или да ти разјаснам, еве пример со аналогија:
Компјутерот користи бинарен систем (единици и нули) за да работи, т.е. за да може полесно да ги сфаќа и без грешки извршува наредбите од човекот (1 - има напон, 0 - нема напон) и соодветно потоа бројките може да ги прикаже во било кој систем.
Не дека комп. не можат да работат со децимален систем, можат, но заради варијациите во напонот ќе постојат многу грешки.
Бинарниот систем е само поинакво прикажување на информацијата.
Е сега кај генетскиот код не постојат нули или единици, туку информациите од генетскиот код (оние што се пренесуваат на потомокот) се поедноставени за човекот да може да ги разбере. Сфаќаш?
Затоа следниот пат прочитај пред да се избламираш вака...
хахах ја ти го спомнав бинарниот систем како пример.
Дали е кај ДНК-то бинарен или незнам каков незнам а и не е битно.
Постои некој систем на кодирање.
Како е направен ?
Сигурно си чул за аденин, цитозин , гванин и тимин .
Како се тие врзани ја носат информацијата.
Тоа што јас го викам е дека не е декодирана таа информација.
Нешто како дискот на Асанж со 256 битна енкрипција
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
хахах ја ти го спомнав бинарниот систем како пример.
Дали е кај ДНК-то бинарен или незнам каков незнам а и не е битно.
Постои некој систем на кодирање.
Како е направен ?
Сигурно си чул за аденин, цитозин , гванин и тимин .
Како се тие врзани ја носат информацијата.
Тоа што јас го викам е дека не е декодирана таа информација.
Нешто како дискот на Асанж со 256 битна енкрипција
Имаш чувство дека некогаш треба да прекинеш?
Зошто беспотребно се бламираш?
Информацијата може да биде пренесена на милиони начини, во милиони облици.
Се обложувам и дека појма немап што е тоа 256 битна енкрипција.



Само еден пример како информацијата може да биде пренесена.

Без бламирање со бинарни системи или сл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom