Крвникот Стопанска банка добива признанија

alek34

Многу искусен форумџија
Член од
23 јуни 2009
Мислења
451
Поени од реакции
25
јас ке си земам за право да одговорам!!

нема ништо крвничко бидејки никој не е принуден на сила да зема кредит.

а и секој кој разбира по малце економија ке знае дека банките им помагаат на бизнисите.

БРАВО!
за стопанска банка-малце удара тоа гејскиот капитал ама:toe:

не знам како си зема за право да одговараш нешто што не знаеш, ама флекси ДЕПОЗИТ, не е кредит.
 
Член од
17 јули 2009
Мислења
89
Поени од реакции
2
ало мислев за наградата на стопанска банка не за депозити...не вади од контекст.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Овој ОК не е поволен, нормално-револвинг. Ама па договор има, променлива камата има во договорот...а за недај боже може да се најде и е доста практичен. Но за кола, тв, реновирање, годишен одмор...е малку скапо-после нема жалење дека била висока камата-за вакви споредни ствари. Но никој никого не тера на сила да го земе. Овие револвинг се за во крајна нужда (ако се деси некој непланиран трошок, а парите во семејниот буџет се веќе распределени/потрошени).
Така да...сите кредити од сите банки се у п.м., не е само овој.
Ок кредитот е најдобриот кредит кој е пласиран кај нас од страна на банката,а најлошиот од страна на граѓаните.Одплаќаш само 3% од сумата која ја подигаш и променлива камата која сега стаса до 16% така нешто.Значи цело време плаќаш камата,а враќаш месечно многу малку за да можеш да ја отплатиш сумата која ја подигаш.Затоа и не го сметаат како кредит,туку како кредитна картичка.Мислам дека ова е кредитот кој ќе убие многу семејства во Македонија.

Барав една тема каде се зборуваше за моменталната ликвидност на нашите банки,но неможам да ја најдам.Па да повторам дека се најстабилните банки во цел свет и дека три банки се на црна листа кај Гошев.Кој имал прилика да бара кредит по банките,а добил одговор дека моментално не даваат никакви кредити,ќе знае каде да не орочува пари над 10 000 евра.До душа овде и нема некој што има 10 000 евра,па нема потреба од страв:pos2:Колку сме мизерни боже.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
1
А што земат и 2% манипулативни трошоци одма те заглават.Плус членарина.Одвај претходниот месец се извлеков.Се уплакај и се си стое главницата.И тоа уплатив се за да ја скинам.Па после 5 дена ми се јавуваа за да ми ја повратат бесплатно ако сум сакал.Бегај подалеку од тоа.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Интеркаларна камата да не пишува во договорот за овој кредит?Некаде каде би стоеле обврските на корисникот или во трошоци за кредитот.
 
Член од
1 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
3
Sekoj sto zemal kredit e zapoznaen so uslovite na vrakjanje na kreditot i so kamatnata stapka sto treba da ja plakja. isto taka sekoja banka naveduva deka pri vondredni uslovi(inflacija, deflacija) da ja zgolemuva i namaluva kamatnata stapka bez da bara soglasnost od komitentot odnosno od toj sto go koristi kreditot. so samoto sklucuvanje na dogovorot toj so zemal kredit se soglasuva na ovie uslovi. Inaku ne se pokaceni kamatnite stapki samo kaj ovaa banka da bideme realni vo site banki se ima izvrseno korekcija na kamatnite stapki i toa kako kaj postojnite komitenti taka i kaj idnite. A toa sto zemala prestizni nagradi toa znaci deka ima mnogu dobra likvidnost i solventnost
p.s jas ili ti treba da mu sme krivi na nekoj so zema kredit za da ide na odmor
a ostanatite slucaevi koi zemaat kredit za da pokrijat reziski zivotni trosoci sigurno nemaat alternativni izvori na primanje na pari i posegaat po kredit po nepovolni uslovi
Подобро да земеш пари од лихвар него од банка.Банката е жив ѓавол...земаш кредит пр. камата 12% а тие со флуктуирачка каматна стапка можат да ја покачат ина 30% според договорот ова го нема никаде во светот лихварот е добротвор у споредба со банките мразам банки.....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
А што земат и 2% манипулативни трошоци одма те заглават.Плус членарина.Одвај претходниот месец се извлеков.Се уплакај и се си стое главницата.И тоа уплатив се за да ја скинам.Па после 5 дена ми се јавуваа за да ми ја повратат бесплатно ако сум сакал.Бегај подалеку од тоа.
Доколку лицето има проблем во старт со плаќање членарина и трошоци мислам дека воопшто не треба ни да се помислува на кредит (посебно револвинг кредит) затоа што тоа се мали пари према ратите и износот кој треба да се отплаќа.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако имаш договор за Ок пред себе види да не ја најдеш каматата што погоре ја споменав меѓу редови или со ситни букви :) Некои банки знаат да ја вметнат,а се однесува на неподигнатиот дел од кредитот кој ти стои на сметка.Значи имаш камата за потрошени средства+манипулативни трошоци+Интеркаларна камата = самоубиство:smir:
Мој совет за оние кој го имаат овој кредит е што побргу да го затворат со позајмување од роднини/пријатели или подобра варијанта е да подигнат нов кој редовно ќе си го отплатуваат по 3000/4000 денари месечно за 3 години (сума од 150 000 до 180 000).Овој кредит само залажува.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
69
Поени од реакции
8
Ок кредитот е најдобриот кредит кој е пласиран кај нас од страна на банката,а најлошиот од страна на граѓаните.Одплаќаш само 3% од сумата која ја подигаш и променлива камата која сега стаса до 16% така нешто.Значи цело време плаќаш камата,а враќаш месечно многу малку за да можеш да ја отплатиш сумата која ја подигаш.Затоа и не го сметаат како кредит,туку како кредитна картичка.Мислам дека ова е кредитот кој ќе убие многу семејства во Македонија.
Малку ова не го разбирам, а ме интересира многу. Знам дека мора барем 3% да плаќаш месечно од тоа што го должиш, ама овие 15,9 % кога ти ги пресметуваат, на крај на месецот или на крај на годината (пошо пишува тамо годишно)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Малку ова не го разбирам, а ме интересира многу. Знам дека мора барем 3% да плаќаш месечно од тоа што го должиш, ама овие 15,9 % кога ти ги пресметуваат, на крај на месецот или на крај на годината (пошо пишува тамо годишно)
Годишна е каматата.
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Дечки и Тат штедилницата ја прогласија за најдобра штедилница и што уште не , а пропадна за една година:))))Сеа колку е ова ок што знам:)00:uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom