Крајно време е да ја вратиме НЕДЕЛАТА!

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.046
Поени од реакции
1.464
И да се скрати работно време на 6 часа, четири дена во неделата и плата да е 1000евра минимална а 2000 максимална и да има 3 пати К-15 годишно.
Не реков јас тоа така да е, работното време нека е 8 часа, од понеделник до петок ама саботното работно време да е 5 часа, недела слободен.

Правени се истражувања и научни студии дека така работникот ќе е попродуктивен и со поголем мотив и елан за работа...

Со почесто работење и саботи и недели работникот ќе има прерана смрт... Некој на 45, некој на 50, некој на 55... Исто така и за тоа е правено истражување...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.956
Поени од реакции
1.975
Не реков јас тоа така да е, работното време нека е 8 часа, од понеделник до петок ама саботното работно време да е 5 часа, недела слободен.

Правени се истражувања и научни студии дека така работникот ќе е попродуктивен и со поголем мотив и елан за работа...

Со почесто работење и саботи и недели работникот ќе има прерана смрт... Некој на 45, некој на 50, некој на 55... Исто така и за тоа е правено истражување...
Е зошто 8 кога може и 6. И тоа за сите...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.046
Поени од реакции
1.464
Е зошто 8 кога може и 6. И тоа за сите...
Епа зошто да не може и тоа?
Кога некој пратеник има 6 часа работна недела, 60 минути касни на собраниската седница, некојпат сака иде сака не иде на седница, си спие на стол и испушта со устата лигајнци и да зема месечна нето плата 2.200 евра, бруто плата 3.550 евра, патни трошоци, ручеци, вечери и уште 18.000 евра месечно проневера од народните пари, (преку наместени тендери), набавки на некои работи по 10 пати повисока цена па зошто и работник да нема 6 часа работно време???
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.956
Поени од реакции
1.975
Епа зошто да не може и тоа?
Кога некој пратеник има 6 часа работна недела, 60 минути касни на собраниската седница, некојпат сака иде сака не иде на седница, си спие на стол и испушта со устата лигајнци и да зема месечна нето плата 2.200 евра, бруто плата 3.550 евра, патни трошоци, ручеци, вечери и уште 18.000 месечно евра проневера од народните пари, (преку наместени тендери), набавки на некои работи по 10 пати повисока цена па зошто и работник да нема 6 часа работно време???
И ја тоа викам сите со 6 часа работно време, 2200 евра урамниловка за сите да нема љубомора. Плус имунитет од гонење. А во иднина и задолжително универзално примање од 2100 евра ако не ти се работи и 6 часа.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.046
Поени од реакции
1.464
И ја тоа викам сите со 6 часа работно време, 2200 евра урамниловка за сите да нема љубомора. Плус имунитет од гонење. А во иднина и задолжително универзално примање од 2100 евра ако не ти се работи и 6 часа.
Чекај вака пратеник нека зема 2.200 евра плата ама останатите нека земаат малку поголема плата:::

Што е повеќе поспособен било кој од 120- те пратеници од мене што секој ден имаат бисери и гафови на неделата, пељтечат и проблем им е сврзување на наједноставна реченица???

Останатите 119 пратеници не се ништо повеќе, поспособни, пописмени од Циганот Амди Бајрам...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.956
Поени од реакции
1.975
Чекај вака пратеник нека зема 2.200 евра плата ама останатите нека земаат малку поголема плата:::

Што е повеќе поспособен било кој од 120- те пратеници од мене што секој ден имаат бисери и гафови на неделата, пељтечат и проблем им е сврзување на наједноставна реченица???

Останатите 119 пратеници не се ништо повеќе, поспособни, пописмени од Циганот Амди Бајрам...
Ајде нека биде...3000 минимална плата, 6 часовно работно време, универзален личен доход од 2900 а плата за пратеник 2200 а за Амди Бајрам гратис КокаКола.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.940
Поени од реакции
34.605
Што се стори со нас со неделата?
Гледав сабајлево емисија дека кај нас имало предлог неделата да се прогласи за неработен ден за сектори (колонијал продавници, маркети, супермаркети, бутици, фабрики, градежници, стоваришта, продавници за бела техника) освен за секторите што е неопходно (амбуланти, болници, пожарна, полиција, дежурни аптеки, бензински пумпи)...

И кога ќе биде тоа на 30 Февруар на 31 септември или навечер недела наспроти вторник???

Кај нас да имаше неделата 8 дена и 8-миот ќе беше работен ден...
Тоа викаа Веро и Сити Мол да не работат во недела.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.046
Поени од реакции
1.464
Ајде нека биде...3000 минимална плата, 6 часовно работно време, универзален личен доход од 2900 а плата за пратеник 2200 а за Амди Бајрам гратис КокаКола.
Не бе поинаку нека биде пратенициве нека земаат плата 22.000 евра, а работникот нека зема 22.000 денари годишна плата...

Ај сега ќе зборуваме за Инает Стефус!!!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.253
Поени од реакции
9.326
Ај да го напрајме и петок неработен. Ради муслиманите, не за друго. Или работа до 11 часот, за молитва.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.940
Поени од реакции
34.605
Во една фирма Германска каде што жена ми порано работеше како преведувач во петок работеа до 12, после тоа сите се спремаа за викенд. :D
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.046
Поени од реакции
1.464
Тоа викаа Веро и Сити Мол да не работат во недела.
Па и треба тие две фирми да не работат во недела...

А дали знаеш ти под какви услови работат вработените во ВЕРО?

Пример денеска ти правиш веридба, куќата твоја полна ти е со гости уште од 17.00 часот, тука е и невестата, ама само зетот го нема... Зетот ќе дојде во 22.20 часот...Им кажуваш на шефојте, директорите, во ВЕРО утре правам веридба пуштете ме слободен. Тие ќе ти речат е убо де шо ако правиш, нака ти е со среќа, тоа не те спречува да дојдиш на работа!!!

Вработен во Веро Прави свадба до 02.00 часот и сабајлето во недела од 08.00 часот треба да се нацрта на работа...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.990
Поени од реакции
174.956
A што е проблем недела ако е работна ако имаш 40 работни часа во неделата? На пример недела работиш, понеделник не работиш.

Не го сфаќам моментот, смета тоа што се има повеќе од 40 работни часа во неделата или неделата што се работи? Ако е првово фала богу дека треба да се регулира ама второво е ептен среќна нова 1965та.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.956
Поени од реакции
1.975
Ај да го напрајме и петок неработен. Ради муслиманите, не за друго. Или работа до 11 часот, за молитва.
Во Финска ќе се работи 4 дена по 6 часа плус и пари земаш онака т.е. сакаат или веќе вовеле универзален базичен доход за сите. Така да...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.940
Поени од реакции
34.605
Проблем е што на таквите работни места може слободен ден да имаат еднаш во 10 дена. Оваа недела ќе е понеделник по распоред, а следна четврток слободен.
Народот на балканот е научен да пазарува во недела и да тепа време по бутици во недела или празник и затоа ќе работат 24/7
Недела да се работи само пред нова година или божиќ, а останатите треба да се неработни.

Па и треба тие две фирми да не работат во недела...

А дали знаеш ти под какви услови работат вработените во ВЕРО?

Пример денеска ти правиш веридба, куќата твоја полна ти е со гости уште од 17.00 часот, тука е и невестата, ама само зетот го нема... Зетот ќе дојде во 22.20 часот...Им кажуваш на шефојте, директорите, во ВЕРО утре правам веридба пуштете ме слободен. Тие ќе ти речат е убо де шо ако правиш, нака ти е со среќа, тоа не те спречува да дојдиш на работа!!!

Вработен во Веро Прави свадба до 02.00 часот и сабајлето во недела од 08.00 часот треба да се нацрта на работа...
Има таква будала што пред веридба тој ден ќе биде втора смена и после свадба ќе оди прва смена на работа?
Јас не верувам.
 
На врв Bottom