Кој е најголемата КАБАДАЈА во Битола?

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Во врска со зборот кабадаја.
Според Павел Шатев, и неговата "заточение во сахара", Кога бил во затворите во Триполи и Фезан, покрај администрацијата во затворот имало и некои "главни" од затворениците кои му земале данок, а ако не му плател некој ко тепале или убивале. Тие биле најслини во затворот, една затворска ќелија имала од 50-100 души и еден бил главен. На арапски ги викале каба-даии и Павел Шатев спомнува дека денешниот термин кабадаја потекнува токму од таму.
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
bacilo напиша:
Епа еве рефреш-излегуваа мускулестите дечки и покажуваа тоа мускулите а на паузата кога се шетаа манекенките ПЕРО-шуте ја занимаваша публиката повеќе од самите девојчиња.Носеше некоја црна пилотка па во ритамот на музиката ја соблече,ја фрли 3,4 реда наназад и остана по маичка без ракави.Демек и тој имал мускули!Сето тоа го правеше така професионално шо на неколку пати измами аплаузи и скандирање на неговото име.Добро шоу беше,нема шо.
Тоа личи на него! :zver:
 

.....

Човекот...
Член од
5 јануари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
12
Jimmy напиша:
A кој е тој професор по физичко? Толку јак е,бе? :pos2:
Сигурно лудница си поминвате со него...:poss:
Mногу е ајк, со га*от ореј крши а за документарецот ко ке казват за во авионот, ШО ДА НЕ МЕ СЛЕЗИШ ОД АВИОНОТ а Паљото, ШО БЕ НЕКОЈ КЕ ОДИ 3 МЕСЕЦИ НА ВЕЖБАЊЕ ОДИ КО ДА ИМА 200 КИЛА. и Ноки е еден од тие мангупи, јас одев кај него на вежбање и го брашвам дали и паљот биј јак колку него а тој леви, Ѓо бе кој Пањо, јас к бев прв, тој не беше ни шести :pos:. Седи втеретана крева 3 плочи за нозе вежба и после со рацете си ги креваше нозете, јас да се влечкам:pos2:.
А ко го прашаја дали му се прат плусканици на рацете тој вели какви плусканици, јас со рацете шајки којам :pos:
 

.....

Човекот...
Член од
5 јануари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
12
Перо шуте скршил џам од теретаната на Паљото, и шуте му вели леле извини утре ке ти купам ново. Носи другио ден стакленце 10x10 и Паљото му вели, Шо ке му прам бе јас на ова, и Шуте: Абе јак си ти, ке го растегниш
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе за кабадаја во Битола нема шанса да се избери. Се менуваат како чорапи во лето. Така да... може кајгана да организира избор.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Dzish напиша:
Абе за кабадаја во Битола нема шанса да се избери. Се менуваат како чорапи во лето. Така да... може кајгана да организира избор.

haha jaka ideja, ama mislam spanakot e najgolem kabadaja vo bitola nema so korzoto e negovo hehe :)

a eve go i idriz na internet http://www.prijateli.com.mk/u/idrizz/
 

TheBlob

Битолчанец
Член од
18 март 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
николче шеќерот кутриот не е кабадаја ами пациент !
ама посмешни од "битолските" ми се кабадаите од околината (да не речам бричојте).
 

TheBlob

Битолчанец
Член од
18 март 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
не знам дали го гледавте Спанаќо во емисијата Бисери на А1
абе она беше Monty Python хумор да го гледаш,некој да не го знај ќе речи местено е ова.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Доста бе, не го гибајте кандидатот за градоначалник :)))))))))))
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Спанаќо е закон. Без него нема да биди интересно низ Битола...А не само градоначалник. Во 94 или 95-та (кога беа изборите точно не се сеќавам) тој му беше единствен противкандидат на Киро Глигоров за претседател на Македонија. Можете да замислите? Спанаќо претседател на државата ееејјјј (не дека сегашниот е нешо поарен од Спанаќо).
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Спанаќо си е легенда и ке си остани, тој го чува градот и дене и ноќе
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
FLiX напиша:
haha jaka ideja, ama mislam spanakot e najgolem kabadaja vo bitola nema so korzoto e negovo hehe :)

a eve go i idriz na internet http://www.prijateli.com.mk/u/idrizz/
Ахахах биди ма почетна и Баљјари е хихих само разгледај сликите со еврата , газда си е или што :Р
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
hahahah se iznasmeav , imase bukarot pisuvase slucka povrzana za spanakot , vo nekoja kafana rucal gradonacalnikot segasen arno ama rucale i nekoj od kabadajive( ne mi teknuva ic koj bile ) i nekoj od obezbeduvanjevo mu rekol da ne pravat vreva i ovie ko za inat pocnale da skandiraat : spanakot , spanakot :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom