Кој е насловот на песнава? (Барам песна)

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Релативно нова Македонска рок песна (можеби од 2008 па наваму).

Пеат машко - женски вокал, нешто во стил на патриотска песна.

Неколку текстови од рефренот што успеав да ги слушнам:

Мааакедоооонијо

Македонијо со срцето на дланка

Македонијо ти секогаш си била

После се појавува машки глас нешто сличен на коментатор, кажува дека Македонците треба уште да се "помакедончат" или нешто слично. Кој знае која е песнава нека пише.
 
Член од
7 март 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Денес случајно слушнав една македонска песна на едно радио но не го знам нејзиниот наслов и изведувач и запомнав само краток дел од текстот се надевам некој ќе може да ми помогне. Дел од текстот: ''Немил сон овој ден немил трик твојот лик''
И јас ја барам ова песна. Shazam не успеа да ја најде.
Да не знае некој како се вика песната?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Има една песна во изведба на Драган и Мартин Вучиќ Мартин има максимум 15 години тогаш а одеше нешто солзите сами капат и знам дека ти ќе се вратиш , знам ти писмо ќе ми пратиш?
 
Член од
28 јуни 2015
Мислења
854
Поени од реакции
452
Има една песна во изведба на Драган и Мартин Вучиќ Мартин има максимум 15 години тогаш а одеше нешто солзите сами капат и знам дека ти ќе се вратиш , знам ти писмо ќе ми пратиш?
Слушни да не е оваа песна - 'За Тебе'...

https://youtu.be/wEgDWT0Hkco
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
На песнава се сеќавам дека ја изведуваше само бенд црнци беа и ако не се лажам имаа шешири поп или рок бенд издадена некаде рани 2000 околу 2001-2003 ако не сум грешка. Ја слушнав 3-4 пати ама не запаметив ништо. Некој или некој таков бенд да функционирал тогаш па ќе пробам среќата сам
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
На песнава се сеќавам дека ја изведуваше само бенд црнци беа и ако не се лажам имаа шешири поп или рок бенд издадена некаде рани 2000 околу 2001-2003 ако не сум грешка. Ја слушнав 3-4 пати ама не запаметив ништо. Некој или некој таков бенд да функционирал тогаш па ќе пробам среќата сам
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Не :( Све мислам беше рок песна. Имаше тапани ова она Одеше на една емисија за музика со Живкица мислам на МРТ. Добарано ја иам џабе само да ја видам со спот ќе ја препознам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom