Кој ги избира Македонските претседатели?

50%GRATIS

I-M MAN
Член од
2 април 2009
Мислења
23
Поени од реакции
2
ТИ КАО НЕШТО ПАМЕТЕН ДА ИЗИГРАВАШ
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Е вака сега,

Ти поаѓаш од моменталното чувство на глобална припадност што го имаат Албанците и ја правиш споредбата со Македонците. Меѓутоа го изземаш факторот историја. Кога ќе погледнеш наназад, не многу, 90 години, и запримети го континуитетот на припадност кај Албанците. Прво Австро-Унгарија, па Италија и Германија, па после Русија, па Кина и на крај САД. Неможеш да ми кажеш дека глобалната припадност не се корегира.
Da, zatoa i vo eden od prethodnite postovi kazav deka kaj albancite toj proces e veke zavrsen. Nema nikakvi dilemi veke. Albancite nedvosmisleno veruvaat i cuvstvuvaat deka kulturoloski i pripagaat na zapadnata civilacija. Od tuka i toj tolku istaknat, skoro fanaticen pro-amerikanizam. Dobro, do dusa vo toa imase uloga i podrskata na Amerika za albancite, ama gore dole toa e, ja sfati poentata.

Ние може ради комунизмот сме имале некои врски со Русија, кои за среќа беа бргу скинати, но скинати беа, пред да Русија и САД да се зајадат.
Epa bas poradi toa i go postaviv toa prasanje na pocetokot : dali mozebi toj proces na " antikvizacija " e amerikanski projekt, preku koj ke se zaddade posledniot udar na rusofonstvoto, i konecno ke se skine sekakva emotivna vrska so Rusija t.e. istocnata civilazija, i na toj nacin ke se stvorat uslovi da i narodot polseno ja prifati amerikanskata penetracija vo Makedonija, kako glaven strateski interes za Makedonija vo idnina?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Epa bas poradi toa i go postaviv toa prasanje na pocetokot : dali mozebi toj proces na " antikvizacija " e amerikanski projekt, preku koj ke se zaddade posledniot udar na rusofonstvoto, i konecno ke se skine sekakva emotivna vrska so Rusija t.e. istocnata civilazija, i na toj nacin ke se stvorat uslovi da i narodot polseno ja prifati amerikanskata penetracija vo Makedonija, kako glaven strateski interes za Makedonija vo idnina?
Тоа што го викаш „антиквизација“, не е Американски проект. Тоа не е ничив проект, тоа е процес, кој дојде сам по себе. САД, како сериозна држава, ги следи процесите и едноставно, доколку тие процеси и одговараат едноставно преќутно ги подржува. Кај нас нема потреба од директно влијание во овој процес или директно негово спонзорство. Едноставно Грција е доста нестабилен партнер, Но сега, нема потреба од директно упаѓање со државен удар, како во '70тите, сега многу лесно може да се најде алтернатива.

Токму тие движења во Грција кои беа спонзорирани од владата (и левицата и десницата) за разноразни потреби, сега во моментов им создаваат главоболка. И двете движења таму се масовни, насилни и антиамерикански настроени. Токму затоа и ние тука ќе имаме уште посилна подршка од нив. Како прво и основно, без скоро никаква помош од САД, кај нас тие две движења се маргинализирани. Иако твојот впечаток е дека има силна проруска ориентација, сепак народот е ориентиран за доближување кон САД. И што е уште поважно за САД, Македонците и Европа не ја сметаат за блиска. Значи тебе можеби те буни Евроскептицизмот, но тоа не е мерило за проруска ориентација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom