Која фирма за продажба на компјутери во МК е најдобра/најлоша според вас?

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.101
Поени од реакции
5.742
Двајца другари имаат купено конфигурации од Нико, и се отепуваат од носење по сервиси, најчесто им се расипуваат режачите, хард-дисковите и напојувањето. На едниот му дадоа нов компјутер уште појак, ама и новиот е исто срање :toe:
А јас исто така не сум задоволен од Сет, не ми дадоа CD-а со драјвери, и компјутерот е ненормално бучен, но еве веќе 2ипол години нема ништо расипано.
Тоа е така со сите поголеми фирми што продаваат склопени конфигурации. Мачкаат очи дека за 30.000 добиваш 4 јадрен процесор (не е ни битно кој ќе ти го дадат), графичка стара 2-3 години со 1 гига рам (обавезно им е со 1 ГБ, иако ти нудат GF 9500 GT и иако од нив ни 300 нема да можеш да искористиш), 4 ГБ рам, 1 ТБ хдд и некоја чкуртна плоча. По можност знаат да понудат како гратис двд режач, па дури и монитор да иде во пакет со конфигурацијата...
А уствари, во цела таа конфигурација добиваш мизерно напојување што најчесто доаѓа во пакет со куќиштето со реална моќ од 230 W, box кулер за процесорот (или некој ептен беден - во секој случај ќе биде бучен) кој ќе ти ја направи собата сауна, а самото куќиште ќе биде толку лошо вентилирано што неизбежно ќе биде да работиш со отстранет капак.
И нормално, поради тие мизерни 230 W од напојувањето, ако се решиш да закачиш некој дополнителен хдд или режач (како што и сам кажа), или да правиш барем мал оверклок на процесорот - одма прегорува. Па сервиси, па мењање делови, па доплата... Џабе губиш време и пари.
Затоа - секогаш сам склопувај си конфигурација.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Задоволен сум од АМЦ.. , eднаш за поправка чекав скоро месец ,тука ме изнервираа само,иначе сега до сега пц-то е ОК
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Тоа е така со сите поголеми фирми што продаваат склопени конфигурации. Мачкаат очи дека за 30.000 добиваш 4 јадрен процесор (не е ни битно кој ќе ти го дадат), графичка стара 2-3 години со 1 гига рам (обавезно им е со 1 ГБ, иако ти нудат GF 9500 GT и иако од нив ни 300 нема да можеш да искористиш), 4 ГБ рам, 1 ТБ хдд и некоја чкуртна плоча. По можност знаат да понудат како гратис двд режач, па дури и монитор да иде во пакет со конфигурацијата...
А уствари, во цела таа конфигурација добиваш мизерно напојување што најчесто доаѓа во пакет со куќиштето со реална моќ од 230 W, box кулер за процесорот (или некој ептен беден - во секој случај ќе биде бучен) кој ќе ти ја направи собата сауна, а самото куќиште ќе биде толку лошо вентилирано што неизбежно ќе биде да работиш со отстранет капак.
И нормално, поради тие мизерни 230 W од напојувањето, ако се решиш да закачиш некој дополнителен хдд или режач (како што и сам кажа), или да правиш барем мал оверклок на процесорот - одма прегорува. Па сервиси, па мењање делови, па доплата... Џабе губиш време и пари.
Затоа - секогаш сам склопувај си конфигурација.
100% се согласувам со тебе за ова! +1
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Тоа е така со сите поголеми фирми што продаваат склопени конфигурации. Мачкаат очи дека за 30.000 добиваш 4 јадрен процесор (не е ни битно кој ќе ти го дадат), графичка стара 2-3 години со 1 гига рам (обавезно им е со 1 ГБ, иако ти нудат GF 9500 GT и иако од нив ни 300 нема да можеш да искористиш), 4 ГБ рам, 1 ТБ хдд и некоја чкуртна плоча. По можност знаат да понудат како гратис двд режач, па дури и монитор да иде во пакет со конфигурацијата...
А уствари, во цела таа конфигурација добиваш мизерно напојување што најчесто доаѓа во пакет со куќиштето со реална моќ од 230 W, box кулер за процесорот (или некој ептен беден - во секој случај ќе биде бучен) кој ќе ти ја направи собата сауна, а самото куќиште ќе биде толку лошо вентилирано што неизбежно ќе биде да работиш со отстранет капак.
И нормално, поради тие мизерни 230 W од напојувањето, ако се решиш да закачиш некој дополнителен хдд или режач (како што и сам кажа), или да правиш барем мал оверклок на процесорот - одма прегорува. Па сервиси, па мењање делови, па доплата... Џабе губиш време и пари.
Затоа - секогаш сам склопувај си конфигурација.
+10000000

Без разлика на тоа за кои компании станува збор, сите ги величат лоу енд графичкиве со гига рам (пошто 70% мислат за графичката - колку ВРАМ, толку подобро). Така еден мој другар за 4000 ден. земал G210 картица со 1ГБ ГДДР2 и сега си мисли којзнае колку му е јака, пошто му ја напуниле главата таму дека картичката е одлична, (нели... GeForce се наквалитетни и 1ГБ ВРАМ:tapp:) џабе јас што дрндам пол саат секој ден, он си лета у облаци...
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
да не забравеме дека ако спомнат и GT.. станува збор за најјака графичка на целата планета ( yeah.. 9400GT 1GB .. can you feel the poweerrr xD )
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
да не забравеме дека ако спомнат и GT.. станува збор за најјака графичка на целата планета ( yeah.. 9400GT 1GB .. can you feel the poweerrr xD )
Па и јас така би продал, кога ќе ми дојде некој и ќе ми рече: САКАМ ГРАФИЧКА СО 1GB РАМ! :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Или ќе дојде некој и ќе ти рече: Сакам ком. со 4ГБ РАМ и 1ТБ хард!
И ти му шитнеш некој со Athlon 3500+ и WD Green :) и Делукс напајање
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
најдобра фирма како единка неможе да се одреди според мене.. искрено некои нудат стварно добри конфигурации али и јако добри цени им пукаат ма да ги пумпаат некогаш ептен цените.. има некои кај што си продаваат онала лајт конфигураци за лајт парички... како поединец фирма не би можело да се одреди.... проблемот мислам дека е кај луѓето што не се разбираат баш и некој нешто им кажал слушнале ама не дослушале... доаѓаат и викаат сакам компиутер за работа! и како може момците да знаат што бараат точно за каква работа едно друго.. тоа ти е исто ко некој у авто салон да му рече на децчкото сакам кола со 4 тркала:\ има некои како што наведовте погоре викат сакам компиутер со 4 гига рам и со 1 тера бајт хард... ако човек си се разбира мислам дека сам да си склопи конфигурација ке му е најпаметно ако ништо веќе барем знае за која намена ке му биде компиутерот и од прилика до колку пари ке оди...

а колку да не биде без ич за фирмиве ја би ја одбрал ТНТ маркет пошто у последно време даваат добри опции на конфигурации а и прибираат муштерии... не дека другите не се добри али ете така мое мислење.. шо мислите вие?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
најдобра фирма како единка неможе да се одреди според мене.. искрено некои нудат стварно добри конфигурации али и јако добри цени им пукаат ма да ги пумпаат некогаш ептен цените.. има некои кај што си продаваат онала лајт конфигураци за лајт парички... како поединец фирма не би можело да се одреди.... проблемот мислам дека е кај луѓето што не се разбираат баш и некој нешто им кажал слушнале ама не дослушале... доаѓаат и викаат сакам компиутер за работа! и како може момците да знаат што бараат точно за каква работа едно друго.. тоа ти е исто ко некој у авто салон да му рече на децчкото сакам кола со 4 тркала:\ има некои како што наведовте погоре викат сакам компиутер со 4 гига рам и со 1 тера бајт хард... ако човек си се разбира мислам дека сам да си склопи конфигурација ке му е најпаметно ако ништо веќе барем знае за која намена ке му биде компиутерот и од прилика до колку пари ке оди...

а колку да не биде без ич за фирмиве ја би ја одбрал ТНТ маркет пошто у последно време даваат добри опции на конфигурации а и прибираат муштерии... не дека другите не се добри али ете така мое мислење.. шо мислите вие?
Какви црни ТНТ маркет, само Анхош и Сет.
 
M

MacedoniaGirl

Гостин
Првиот мој компјутер од АМЦ издржа 8 години и сеуште работи, само малку (повеќе) е спор :) Не го користам одамна, после него имам сменето неколку компјутери, ама сеуште може да ти заврши работа. :)
Јас би рекла АМЦ и Анхош се најдобри :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Првиот мој компјутер од АМЦ издржа 8 години и сеуште работи, само малку (повеќе) е спор :) Не го користам одамна, после него имам сменето неколку компјутери, ама сеуште може да ти заврши работа. :)
Јас би рекла АМЦ и Анхош се најдобри :)
На 13 годишна возраст, сите мислевме дека АМЦ се најдобри и дека постои Дедо Мраз :pos:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
mislam deka Anhoch se broj 1 isto taka i usluzlivi se vrabotenite i davaat popust.AMC mulj, Set imam 10 maticni kupeno do kaj niv dosega site rabotat neznam za da kazam do sea dobri se samo toj eden prodavac me nervira koa i da vlezam znaci najneusluzliviot covek na svetot, i sekad kupuvam od golemoprodazba nikako od malo prodazba istot toj decko sakase maticna bez I/O panel da mi ucuka bez sata kabli i neznam sto mislese od mars sum a napravi faktura garancija se i nakraj mu vikam nisto zalam nemozam da ja zemam se potrese deckoto :)

Сигурно си сакал нешто ефтино да земеш, и видел шанса да ти убута репарирана плоча.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Дали некој од вас имал работа со „ Паком “ и ако имал колку се тие добри / лоши?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom