Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
26 септември 2012
Мислења
6.867
Поени од реакции
4.971
...нема време, рокот на фајзер антиковид вакцина до 30.09.2021, 50 000 дози не се малку, сам да реши за трета доза без дозвола на ФДА и ЕДА ваљда не ќе ризикува, друга опција задолжителна вакцинација што нема да му одговара поради процес на попис и избори или опција на вакцинирање на младите над 16 години, токму сега кога има многу во изолација и инфицирани, школство онлајн, ај да видиме на која карта ќе игра!
Доволно изигра корумпираната багра која дозволи приватните болници да го кренат профитот многукратно, што очекувате без промени јас навистина не ве разбирам
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.207
Поени од реакции
19.982
...седев онака од љубопитност, за 7 минути завршуваат со тестирање на еден пациент, најмалку дваесетмина имаше што чекаа со просек од 2000 ден од еден, турбо профит прават лабораториите кои се акредитирани за ковид тестови,
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.047
Пред да има вакцини муабетот беше “секако ќе си умреле”. Сега до вакцини “гарант е од вакцината”. Некој си Стив Киршч што го провалиле 100 - 0 дека е антиваксер шема го шеруваат ко релевантен. Тенеќето и даље вергла дата од 98ма.
Анти ваксер на панелот на FDA, на кој одлучуваат за трета доза и одлучија дека не треба да се дава на лица под 65 години, посебно не на лица од 16-17 години.

Гласање 16:2.

Сите се научници.

Оди бе со ред зурла прај си муабет.
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.803
Поени од реакции
17.337
...седев онака од љубопитност, за 7 минути завршуваат со тестирање на еден пациент, најмалку дваесетмина имаше што чекаа со просек од 2000 ден од еден, турбо профит прават лабораториите кои се акредитирани за ковид тестови,
Вакцајнот е без пари туку како да утврдат дека имаа корона ако не со тест? Иако ја сметам дека државата треба да им плати и да регулира цена на пример 1000мкд да плати на тест. Ама тоа е друг проблем штом не ги чепнаа приватните све е кинисано против народот.
Автоматски споено мислење:

Анти ваксер на панелот на FDA, на кој одлучуваат за трета доза и одлучија дека не треба да се дава на лица под 65 години, посебно не на лица од 16-17 години.

Гласање 16:2.

Сите се научници.

Оди бе со ред зурла прај си муабет.
Ова го кажувам со недели засега нема потреба од трета доза за сите. Само за групите кои послабо развиваат имунитет, постраи и болни.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.047
Пред да има вакцини муабетот беше “секако ќе си умреле”. Сега до вакцини “гарант е од вакцината”. Некој си Стив Киршч што го провалиле 100 - 0 дека е антиваксер шема го шеруваат ко релевантен. Тенеќето и даље вергла дата од 98ма.
И овај сигурно не ви се бендисува, антиваксер ваков таков, ама поканет е на конгрес за Covid-19.

Сигурно нема тебе и ред зурла да ве поканат, ти да му кажуваш дека официјалната статистика на СЗО е грешна оти била до 2020 и зурла за 5г.

Spent the evening with a group of Portuguese health care providers and policy influencers. One of the hot topics was the apparent jump in sudden death (cardiac, cerebral vascular events) leading to car crashes, death on the street etc. - associated with recent receipt of vaccine

 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.428
Поени од реакции
11.569
Лани никој не беше вакциниран и пак сме четврти во свет по смртност, во Европа трети. Бугарија со скоро 7 милиони жители и под 20% целосно вакцинирани денеска има нула починати. Македонија со над 30% целосно вакцинирани, 41 починат.

Се што луѓето бараат е да се кажува вистината. Од Европскиот Парламент

 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.867
Поени од реакции
4.971
Лани никој не беше вакциниран и пак сме четврти во свет по смртност, во Европа трети. Бугарија со скоро 7 милиони жители и под 20% целосно вакцинирани денеска има нула починати. Македонија со над 30% целосно вакцинирани, 41 починат.

Се што луѓето бараат е да се кажува вистината. Од Европскиот Парламент

И луцифер се крсти во нашето министерство за смрт
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.207
Поени од реакции
19.982
...клиничка студија за трета доза завршува 2022 год,
After a thorough review of the available data, the FDA determined that this small, vulnerable group may benefit from a third dose of the Pfizer-BioNTech or Moderna Vaccines,”

...трета бустер доза само за одредена група на имунокомпромитивни особи, одобрена од ФДА,

,, FDA is especially cognizant that immunocompromised people are particularly at risk for severe disease. The FDA evaluated information on the use of a third dose of the Pfizer-BioNTech or Moderna Vaccines in these individuals and determined that the administration of third vaccine doses may increase protection in this population,,

,,Initial results are expected later this year to inform the UK's COVID-19 vaccine deployment in these specific at-risk groups. The trial will follow the patients to mid-2022 and offer more detailed information at that stage about the immune responses that develop in these groups...,,
...за обична популација се уште нема препорака за трета бустер доза!
,,,Although CDC does not recommend additional doses or booster shots for any other population at this time,,
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.867
Поени од реакции
4.971
Шо вика @Bafra од што умреле 41 човек во болнички услови денес? Од прехлада или од промаја? Или од олово во вакцините им ставиле?
По две години сеуште немаме протокол за лекување, секој доктор произволно доделува терапија, немаме навремено тестирање (се чека за термин на државно или се ПЛАЌА на приватно, немаме доволно медицински кадар, пациентите се ЗАЛОЖНИЦИ во ковид центрите ПОД КЛУЧ, без соодветна нега со катастрофални хигиенски услови итн итн итн.....
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.095
Поени од реакции
26.270
По две години сеуште немаме протокол за лекување, секој доктор произволно доделува терапија, немаме навремено тестирање (се чека за термин на државно или се ПЛАЌА на приватно, немаме доволно медицински кадар, пациентите се ЗАЛОЖНИЦИ во ковид центрите ПОД КЛУЧ, без соодветна нега со катастрофални хигиенски услови итн итн итн.....
Ја тоа викам. Нека не се вакцинираат поради Корона, туку нека се вакцинираат за да избегнат шанса да го искусат македонското здравство. Ако не дај Боже дојде до тоа, ќе треба човек да се опрчи 15 илјади евра кај Жан Митрев или кај Камчев, или да заврши во посран кревет кај што имало леш пред половина час и да моли за вода.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
1.500
Поени од реакции
4.143
Анти ваксер на панелот на FDA, на кој одлучуваат за трета доза и одлучија дека не треба да се дава на лица под 65 години, посебно не на лица од 16-17 години.

Гласање 16:2.

Сите се научници.

Оди бе со ред зурла прај си муабет.
Типот не е ни доктор него има бизнис интерес у развој на лекови, нормално дека ќе збори контра вакцина, а тоа генерално се сведува на ми кажа на бабами педикирот братучедката.

А за русот нешто да прокењавте вака? Или само амерот ви смета од политички причини.
Денес глеам тоа циркузот од протест, пак со вергини на грб. Све е јасно.

СДС го смени името.
Филипче е дел од СДС.
Филипче вика вакцинирај се.
Ерго, не се вакцинирам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.207
Поени од реакции
19.982
Ја тоа викам. Нека не се вакцинираат поради Корона,
... со плацебо ефект нема да има ќар пациентот, ако се зарази од делта сојот , а примил антиковид вакцина за алфа сојот, не е само зборот ,,вакцина,, , па вакцинирај се, секоја вакцина развиена на еден вирус имунизира, ама не и мутациите, па ако сакаш пет бустер дози да се додадат, антиген антитело треба да се поклопуваат, за да се создаде ефективна заштита!
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.867
Поени од реакции
4.971
Ја тоа викам. Нека не се вакцинираат поради Корона, туку нека се вакцинираат за да избегнат шанса да го искусат македонското здравство. Ако не дај Боже дојде до тоа, ќе треба човек да се опрчи 15 илјади евра кај Жан Митрев или кај Камчев, или да заврши во посран кревет кај што имало леш пред половина час и да моли за вода.
Па можеби вакцината е решение да се избегни македонското здравство..... А можеби и не......имаме над 600 000 комплетно вакцинирани, сигурно уште толку прележани и имаме бранови со 500-1000 заразени на ден како и 20+ починати дневно....... Одговорност нема, како од Господ да се поставени да доуништат Се што останало да вреди
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.095
Поени од реакции
26.270
... со плацебо ефект нема да има ќар пациентот, ако се зарази од делта сојот , а примил антиковид вакцина за алфа сојот, не е само зборот ,,вакцина,, , па вакцинирај се, секоја вакцина развиена на еден вирус имунизира, ама не и мутациите, па ако сакаш пет бустер дози да се додадат, антиген антитело треба да се поклопуваат, за да се создаде ефективна заштита!
Ондак пробајте си ги шансите со македонското здравство во некоја модуларна болница што да ви кажам:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom