Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
12.179
Поени од реакции
19.925
Сега стручно прашање, ако вакцините продонесуваат за зголемен ризик од срцеви проблеми, дали човек кој што е вакциниран со Фајзер и пак фати ковид, опасноста за срцеви проблеми ќе се мултиплицира. @bijons,
... никој тоа не може да го каже, затоа што сега се следат тие можни или неможни реакции, односно кај некого може предизвикуваат, кај некого не предизвикуваат конкретно миокардитис и перикардитис, допрва ќе се собираат искуства, ако воопшто се организира некои да ги пријави, да ги следи, евидентира, проблемот да не сите вакцинирани кај нас денес не се преку матичен доктор евидентирани т.е. има проблем со мој термин вакцинирање, закажани, незакажани, не сме организирани педантно да се води било каква евиденција на несакани реакции од антиковид вакцини, па ќе се базираме од искуства на други држави!

...ако се земе во предвид дека пред вакцинација со антиковид вакцина без разлика која, не се направи општ преглед со ЕКГ, хемостаза, крвна слика на пациентот кој е потенцијален за вакцинирање, К19 брз тест, тешко да може да се дадат реални податоци,
... Фајзер антиковид вакцина има одобрение за примена кај нас од јули 2021 и затоа самата фирма бара изсвестување до сите здравствени работници да се следат сите вакцинирани доколку се појават чудни градни болки, палпитации или несвојсвен замор после 14 дена од втора доза, посебно кај помлади мажи, но тоа не значи дека и другите mRNK вакцини се иземени од можни несакани реакции,
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.334
Поени од реакции
20.740
Починат е млад човек од Ресен кој најверојатно се заразил на сопствената свадба.
Шанса нема да умрел од корона, @teneke де објасни му на буцио дека младите немаат гајле од короната.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.179
Поени од реакции
19.925
А кој тоа ги игнорира ставовите на Даниловски и Пановски, коа токму тие се меѓу најчитаните доктори во државата?! Секоја чест за професорите, редовно им враќаат на луѓето по социјални мрежи. Многу ги почитувам и двајцата. Меѓутоа ниту Пановски, ниту Даниловски не се имунолози. Јас зборев за имунологија и имунолози, па ги издвоив двајцата лекари кои според мое лично мислење се едни од најдобрите во државата! Тоа не ги прави двајцата доктори кои нон стоп се експонираат на социјалните мрежи помалку доктори или помалку стручни.
...специјализации:

ice_screenshot_20210827-184747.jpeg ice_screenshot_20210827-185512.jpeg ice_screenshot_20210827-185530.jpeg

...,,д-р Спироски Медицина завршил во Скопје, магистрирал и докторирал на Институтот за физиологија при Медицинскиот факултет во Скопје. Во мај 1995 година е избран за вонреден професор по предметот физиологија. Во октомври 1997 година е избран за вонреден професор по предметот имунологија, во март 2002 година е избран за редовен професор по имунологија, а од 2006 година е професор по хумана генетика на Институтот за имунобиологија и хумана генетика (ИИБХГ) при УКИМ. Еден е од основачите и прв претседател на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита на Македонија, еден од основачите и претседавач на Управниот одбор во МЦМС. Основач е и директор на Институтот за имунологија во 2000 година,

... д-р Проф.Др. Александар Петличковски, директор на Институтот за имунологија и хумана генетика, ДА! но не мора да значи дека е имунолог, а можеби е, но никаде нема негова биографија за негова специјализација освен титулите „ директор, проф, д-р, доцент,,

...така да колку се овие спремни за имунологија, толку се спремни и д-р Пановски и д-р Даниловски зошто да не, не значи ако некој е професор по имунологија, оснивач и директор на Институт за имунологија и хумана генетика дека се имунолози? можеби се, но можеби не се, ете д-р Спировски докторирал на Институт за физиологија!
 
Член од
4 август 2018
Мислења
428
Поени од реакции
1.225
Не грешиш, има и такви едноклеточни граѓани што го прават тоа свесно..пред година кога почнавме маски да носиме ја ставив мојата и отидов да пазарам, шетајќи до продавница поминав покрај една жена и приметив бесно ме гледаше, кога поминуваше покрај мене абе намерно почна да кашла како куче и не прекина додека не се разминавме. Ова истото пак ми се случи со постар маж, не ми се верува дека има толку чукнати старци што се занасаат вака.
Опасна прича,ме трогна на прва...друг пат напраи пикс ор видеос ако налеташ на слична ситуација да не испадне диднт хапенд пошто има разни теоретичари на заговори...
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
248
Поени од реакции
238
А како поминале?

Не негирам со лесна слика ама јас помислив дека нема воопшто да осетиме. Гаранцијата дека лесно ќе поминат сите слично не ми се верува, ќе видиме времето ќе покаже.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.179
Поени од реакции
19.925
ама мислам дека генерално вакцините против бактериски инфекции се подолготрајни/доживотни. Кај вирусите има огромни разлики.
ice_screenshot_20210827-191125.jpeg
ice_screenshot_20210827-191145.jpeg

ете пример на вирусни инфекции, каде со примање на соодветна вакцина се достигнува и траен имунитет,
 
Член од
13 април 2021
Мислења
1.240
Поени од реакции
4.392
...специјализации:

Прегледај го приврзокот 304965Прегледај го приврзокот 304966Прегледај го приврзокот 304967

...,,д-р Спироски Медицина завршил во Скопје, магистрирал и докторирал на Институтот за физиологија при Медицинскиот факултет во Скопје. Во мај 1995 година е избран за вонреден професор по предметот физиологија. Во октомври 1997 година е избран за вонреден професор по предметот имунологија, во март 2002 година е избран за редовен професор по имунологија, а од 2006 година е професор по хумана генетика на Институтот за имунобиологија и хумана генетика (ИИБХГ) при УКИМ. Еден е од основачите и прв претседател на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита на Македонија, еден од основачите и претседавач на Управниот одбор во МЦМС. Основач е и директор на Институтот за имунологија во 2000 година,

... д-р Проф.Др. Александар Петличковски, директор на Институтот за имунологија и хумана генетика, ДА! но не мора да значи дека е имунолог, а можеби е, но никаде нема негова биографија за негова специјализација освен титулите „ директор, проф, д-р, доцент,,

...така да колку се овие спремни за имунологија, толку се спремни и д-р Пановски и д-р Даниловски зошто да не, не значи ако некој е професор по имунологија, оснивач и директор на Институт за имунологија и хумана генетика дека се имунолози? можеби се, но можеби не се, ете д-р Спировски докторирал на Институт за физиологија!
Физиологија/генетика/имунологија се сродни науки. Без да знаеш физиологија на клетка, џабе ти е имунологија и генетика.

Човек што цел живот се занимавал со статистика и епидемиелогија не може да биде подобар во имунологија од човек што цел живот се занимавал со имунологија, или пак да биде подобар микробиолог од човек што цел живот се занимавал со микробиологија. Исто ко што имунолозите не може да бидат подобри епидемиолози или микробиолози од овие другите.

Значи секоја специјалност си има своја тежина и постои со причина. Лекарот никогаш нема да биде пилот. Пилотот никогаш нема да биде лекар. Автомеханичарот никогаш нема да биде стоматолог. Стоматологот никогаш нема да биде автомеханичар. Правникот нема да биде економист, економистот пеавник. И не го тупи веќе. Денес минимум 10 пати ме изнацитира мене. Ами другите? Како пристигаш стварно не знам. Згора на тоа реферати ко научни текстови да пишуваш. Петок е, биди малку порилекс. :sleep:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.179
Поени од реакции
19.925
Физиологија/генетика/имунологија се сродни науки. Без да знаеш физиологија на клетка, џабе ти е имунологија и генетика.

Човек што цел живот се занимавал со статистика и епидемиелогија не може да биде подобар во имунологија од човек што цел живот се занимавал со имунологија, или пак да биде подобар микробиолог од човек што цел живот се занимавал со микробиологија. Исто ко што имунолозите не може да бидат подобри епидемиолози или микробиолози од овие другите.

Значи секоја специјалност си има своја тежина и постои со причина. Лекарот никогаш нема да биде пилот. Пилотот никогаш нема да биде лекар. Автомеханичарот никогаш нема да биде стоматолог. Стоматологот никогаш нема да биде автомеханичар. Правникот нема да биде економист, економистот пеавник. И не го тупи веќе. Денес минимум 10 пати ме изнацитира мене. Ами другите? Како пристигаш стварно не знам. Згора на тоа реферати ко научни текстови да пишуваш. Петок е, биди малку порилекс. :sleep:
... сите специјалности во медицината на некој начин се поврзани меѓу себе и токму затоа треба да се слушаат сите доктори од сите специјалности, како колеги да се соберат, а не тој бил копетентен,
инаку грешка си со мислењето...знаењето може да биде свестрано со што личноста ќе биде посилна, ама само ако ја бива и има желба, така да нема да зависиме од некој правник, економист ако се потрудиме сите да научиме повеќе, не сум автомеханичар ама знам многу работи околу колата и да сменам делови,итн... лошо ли е тоа?

...ете јас тврдам дека д-р Пановски со специјалност микробиологијата со паразитологија е покомпетентен од специјализација по клиничка фармакологија (физиологија на времето) за д-р Спироски да коментира за еден вирус како што е Sars-CoV-2 како се однесува, отколку за имунизација на антиковид вакцините и општо за анитела за што се уште не ги знаеме сите податоци ( д-р Петличковски воопшто не го спомнувам тој ептен ми зборува со политички насоки т.е. се знае денес кој се поставени за директори нели?)

... и што ако те цитирам тебе, не смеам да те цитирам?
ете едноставно таму каде наоѓам нелогичности си кажувам мое мислење, :toe:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.295
Поени од реакции
21.245
Овој Пановски кажува некои паметни работи одвреме на време, али сака да е центар пажња и некои ствари му се ради да им ги гланца на антиваксерите да не го хејтаат. Данилоски го немам пратено, али Вело Маркоски е ух, а тој е инфектолог прав демек.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.671
Поени од реакции
6.439
... сите специјалности во медицината на некој начин се поврзани меѓу себе и токму затоа треба да се слушаат сите доктори од сите специјалности, како колеги да се соберат, а не тој бил копетентен,
инаку грешка си со мислењето...знаењето може да биде свестрано со што личноста ќе биде посилна, ама само ако ја бива и има желба, така да нема да зависиме од некој правник, економист ако се потрудиме сите да научиме повеќе, не сум автомеханичар ама знам многу работи околу колата и да сменам делови,итн... лошо ли е тоа?

...ете јас тврдам дека д-р Пановски со специјалност микробиологијата со паразитологија е покомпетентен од специјализација по клиничка фармакологија (физиологија на времето) за д-р Спироски да коментира за еден вирус како што е Sars-CoV-2 како се однесува, отколку за имунизација на антиковид вакцините и општо за анитела за што се уште не ги знаеме сите податоци ( д-р Петличковски воопшто не го спомнувам тој ептен ми зборува со политички насоки т.е. се знае денес кој се поставени за директори нели?)

... и што ако те цитирам тебе, не смеам да те цитирам?
ете едноставно таму каде наоѓам нелогичности си кажувам мое мислење, :toe:
И што сте се фатиле ко слеп за стап за докториве, што сакате да ни докажете!?
Од кројач до кројач има разлика, од чевлар до чевлар...така и од доктор до до доктор има многу разлика.
Дали знаете колку грешки имаат направено овие горе наведените доктори за кои дискутирате, колку погрешни мислења, погрешни ставови во целокупниот нивен лекарски стаж!???
Жално е што немајќи доволно инфектолози и епидемиолизи, болните од ковид ги "лечат" дерматолози, психијатри, орл доктори, хирурзи....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.179
Поени од реакции
19.925
И што сте се фатиле ко слеп за стап за докториве, што сакате да ни докажете!?
Од кројач до кројач има разлика, од чевлар до чевлар...така и од доктор до до доктор има многу разлика.
Дали знаете колку грешки имаат направено овие горе наведените доктори за кои дискутирате, колку погрешни мислења, погрешни ставови во целокупниот нивен лекарски стаж!???
Жално е што немајќи доволно инфектолози и епидемиолизи, болните од ковид ги "лечат" дерматолози, психијатри, орл доктори, хирурзи....
... се сложувам, ама здравјето не е чевел, нит фустан што можеш да го купиш!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.376
Поени од реакции
2.546
И што сте се фатиле ко слеп за стап за докториве, што сакате да ни докажете!?
Од кројач до кројач има разлика, од чевлар до чевлар...така и од доктор до до доктор има многу разлика.
Дали знаете колку грешки имаат направено овие горе наведените доктори за кои дискутирате, колку погрешни мислења, погрешни ставови во целокупниот нивен лекарски стаж!???
Жално е што немајќи доволно инфектолози и епидемиолизи, болните од ковид ги "лечат" дерматолози, психијатри, орл доктори, хирурзи....
Жално, но реално! Во време на пандемија инфектолозите секогаш ќе бидат дефицит, па колку и да биле на број!
Епидемиолози не лечат ;)
И секој специјалист од било која гранка е обучен(и се надевам) има знаење од палијативно лекување. Ние на форумов станавме експерти, ти што мислиш? Докторите помалку читаат? Помалку ги интересира?
Жално во приказнава е дека луѓето се преморени, добар дел од нив не успејаа ни ланските одмори да ги искористат во тој месец и пол затишје. Повторно ротации и мобилизации...
И после сум се бунел на темава против анти-ваксерите...
Жал ми @bijons што така изреагирав! Ама никој во 3000 страни не се најде еднаш да праша како им е на тие луѓе во првите редови. За критики први бевме.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.671
Поени од реакции
6.439
... се сложувам, ама здравјето не е чевел, нит фустан што можеш да го купиш!
Не е чевел, ама го крои тој на кој ќе налеташ.
Ме разбираш што сакам да ти кажам, зборувам од сопствени искуство, за пет различни дијагнози што ми дале, а која е вистинската, господ знае
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
12.179
Поени од реакции
19.925
И после сум се бунел на темава против анти-ваксерите...
... јас не гледам моментално уназад неколку страници присутност на „анти- ваксери“, дали разликуваш некој што бара повеќе мислење за овие нови антиковид вакцини кои се за „итна употреба“, кога тој истиот е целосно имунизиран со сите класични вакцини во младоста, па ги вакцинирал и своите деца, зашто го нарекуваш антиваксер?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom