Коронавирус - психичка пандемија

C

CoolIris

Гостин
Кој дел од мојот пост не ти е јасен? Каде тоа јас посакувам смрт на милиони луѓе? Цитирај ме?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Кој дел од мојот пост не ти е јасен? Каде тоа јас посакувам смрт на милиони луѓе? Цитирај ме?
Колку мртви ќе има ако се заразат 2/3 од населението? 1,120 милиони народ еј.
Знаејќи дека сега имаме 0,005% заразени во РСМ (здравствен фонд имаше 1,668 милиони осигуреници, што горе долу е реалната цифра на население кое трајно вирее тука) 2/3 ќе значи крах на економија, хаос, пад на сите системи, многу веројатна глад итн.
 
C

CoolIris

Гостин
Колку мртви ќе има ако се заразат 2/3 од населението? Знаејќи дека сега имаме 0,005% заразени со РСМ (здравствен фонд имаше 1,668 милиони осигуреници, што горе долу е реалната цифра на население кое трајно вирее тука) 2/3 ќе значи крах на економија, хаос, пад на сите системи, многу веројатна глад итн.
Разбираш ама не разбираш што сум напишала. Не ми ги испревртувај зборовите.

Реков идеално е 2/3 од населението да ја прележи болеста за да се стекне тој колективен имунитет. Но, свесни дека тоа ќе се случи, целта на СЗО и пандемијата е да се успори ширењето на болеста, бидејќи ниту најспремните здравствени системи не можат да згрижат 50 000 пациенти наеднаш.

Те молам, ако не го разбираш тоа што го пишувам, не ме цитирај.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Разбираш ама не разбираш што сум напишала. Не ми ги испревртувај зборовите.

Реков идеално е 2/3 од населението да ја прележи болеста за да се стекне тој колективен имунитет. Но, свесни дека тоа ќе се случи, целта на СЗО и пандемијата е да се успори ширењето на болеста, бидејќи ниту најспремните здравствени системи не можат да згрижат 50 000 пациенти наеднаш.

Те молам, ако не го разбираш тоа што го пишувам, не ме цитирај.
Да, приметив дека напиша идеално и тоа ме изненади, шокантно е млади луѓе а вакви идеи и мисли.
Не можат да згрижат 50000 наеднаш а за 2/3 треба 1120000, секако не сите истовремено но и постепено, тоа ќе биде крај на економијата, по улици ќе има канибализам.
 
C

CoolIris

Гостин
Да, приметив дека напиша идеално и тоа ме изненади, шокантно е млади луѓе а вакви идеи и мисли.
Не можат да згрижат 50000 наеднаш а за 2/3 треба 1120000, секако не сите истовремено но и постепено, тоа ќе биде крај на економијата, по улици ќе има канибализам.
Не, не разбираш што зборувам.
Нема да се цитирам повеќе со тебе.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
Па ако дозволите да кажеме дека стравот од короната е неоснован, тогаш ќе сфатите дека нема потреба да се плашите и ќе нема потреба да се справувате.
Ама ако ви е полесно да се осеќате како жртви, тогаш форумов е вистинско место за олеснување (y)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.513
Поени од реакции
9.412
Па ако дозволите да кажеме дека стравот од короната е неоснован, тогаш ќе сфатите дека нема потреба да се плашите и ќе нема потреба да се справувате.
Ама ако ви е полесно да се осеќате како жртви, тогаш форумов е вистинско место за олеснување (y)
Не дека те разбрав нешто Бафра душо, но сакал или нејќел, жртви сме сите, цело човешто е жртвено јагне на овој вирус.
ете сега јавија и дека плати ке ни намалат:(:place:
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
Не дека те разбрав нешто Бафра душо, но сакал или нејќел, жртви сме сите, цело човешто е жртвено јагне на овој вирус.
ете сега јавија и дека плати ке ни намалат:(:place:
Што не разбра почитувана ...
Жртви сме, ама САМИ сме си виновни, а јас на тоа се трудам да укажам.

Имаме пандемија на страв, поради обични бројки.
 
C

CoolIris

Гостин
Што не разбра почитувана ...
Жртви сме, ама САМИ сме си виновни, а јас на тоа се трудам да укажам.

Имаме пандемија на страв, поради обични бројки.
Какви бре човеку обични бројки?
800 луѓе починати за еден ден во една држава од вирусот и ти мене тука ми зборуваш за обични бројки.
Лекарите се приморани да бираат кој ќе го лекуваат. Ги оставаат старите да умрат, за да спасат млад живот. Се слушате ли вие што зборувате? Заради ваквите коментари на Италија и се случува тоа што и се случува. Заради таа ваша ноншалантност умираат илјадници луѓе ширум светот.
Погледнете што се случува во Италија.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
Какви бре човеку обични бројки?
800 луѓе починати за еден ден во една држава од вирусот и ти мене тука ми зборуваш за обични бројки.
Лекарите се приморани да бираат кој ќе го лекуваат. Ги оставаат старите да умрат, за да спасат млад живот. Се слушате ли вие што зборувате? Заради ваквите коментари на Италија и се случува тоа што и се случува. Заради таа ваша ноншалантност умираат илјадници луѓе ширум светот.
Погледнете што се случува во Италија.
Доста ма лажеш.

Колку од нив се поради короната имаш евиденција. Некој ги испитал или само бројки празни даваш, а со тоа директно си учесник во кревање паника.


Колку од нив се 80+ години
 
C

CoolIris

Гостин
Доста ма лажеш.

Колку од нив се поради короната имаш евиденција. Некој ги испитал или само бројки празни даваш, а со тоа директно си учесник во кревање паника.


Колку од нив се 80+ години
Јас лажам, цела Италија лаже, докторите и научниците лажат, цел свет лаже, само ти си во право. :cuc:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
Јас лажам, цела Италија лаже, докторите и научниците лажат, цел свет лаже, само ти си во право. :cuc:
Каде имаш статистика/евиденција дека умреле од короната....имаш само бројка на умрени.
Ајде презентирај ја и јас со тебе после заедно ќе паничам.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
261
Лично не ми влијае многу, пошто знам дека сите (цела Македонија) сме заедно во ова и мора да седиме дома. Е сега, за жал морам да одам на работа, не можам баш да работам од дома, така да ми е страв за моите кои се веќе во години. Мијам раце нонстоп и глеам да сум заштитен цело време. Ама ако ова потрае до летоска, на 35 степени јас дома да седам, а надвор сонце пука, е тек тогаш ќе шизнам... :confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom