Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.350
Поени од реакции
21.851
Не ги читав другите мислења, немам време....Случајно ми падна во очи темава...

Тие што молеа и кукаа и на глава се превртија да земат бугарски пасош и се пишаа бугари, е тие јаките патриоти што заминаа за Немачка и Швајцарија да ги прашам сега вака во овие кризни моменти - зошто дојдовте овде да се закачите на нашиот здравствен систем (без разлика каков е...)?
Зошто не одите во Софија, да ве земат со хуманитарен лет? Вие не сте веќе македонци, свесно ја сменивте националноста...
И доста со тие срцепарателни приказни дека тоа го направивте за да ја прехраните фамилијата и сл.пошто здрав и прав маж може и тука да заработи да ги прехрани децата , ама доколку сака вистински...
Во една група на фб кадешто се членови илјадници нашинци отидени за Немачка, прочитав пред некое време во коментари разговор меѓу дел од нив- една прашува за хуманитарни летови од некој град таму, а еден друг и реплицира: што ќе бараш доле во тој кокошарник? Таму здравството е ужасно, кокошарник е доле...
Обично таккви коментари доаѓаат од тие што чистат во Мек Доналдс и спијат по 5 души во една соба...
Е тоа се размислувањата на добар дел од германскава дијаспора...Кокошарник е за нив Македонија, ама секоја ебан слободен ден го користат за тука да дојдат, дури и прекувремено работат за повеќе денови да соберат да имаат тука да се шетаат по етно-села и по Охрид...Што не одиш во Нирнберг на викенд покрај езеро, во некој германски хотел all inclusive...?
Каква Германска дијаспора. Знаете нешто освен плукање? Ја познавам многу од дијаспората а не знам некој да се вратил. Ваљда си мислела на тие привремено што се овде на работа. Иначе нехумано е да не им се пружи помош. Ама ќе ти беше јасно да ги читаше другите коментари, убо си е све пишано.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.971
Поени од реакции
7.358
Najinteresno e sto onie ko tebe sto 'ne se plasat' od virusot sedat po cel den na internet citajki ja sekoja mozna statija u svet povrzana so virusot i posle pisat mislenja na forumi kako se bilo laga i se e normalno.
Ниту седам, ниту се плашам, ниту пак читам секоја можна статија, ама како и претходно самиот кажуваш за мене. Продолжи, кога немаш податоци и логичности, што друго би ти останало ...

Ja ne sum 'ekspert' kako tebe pa da ti kazam kako funkcionira Svedska, ima lugje koi ziveat tamu pa neka ti kazat od prva raka(oh izvini za tebe prva raka e internet portali kade koj saka moze da napise sto saka).
Не треба да си експерт, туку треба да се запрашаш, абе како овие не воведуваат тоталитарни мерки, а немаат 1000ци мртви по улиците, или како од Вухан, вирусот не се прошири низ цела Кина, или како тоа не отиде накај САД, туку постепено, како стратешки да делувал вирусот, тргна на запад, па на крај САД...

Kako sporeduvas broj na pocinati od Jan-Mart 2019 so ovaa godina ko lani nemase korona? Ko prais sporedbi pravi na lica sto umrele od ista pricina.
Па ако била толку страшна круна19, тогаш нормално е да имаме многу повеќе мртви, а да не збориме за возраст и други критериуми.

Ама во право си, немој да читаш, слушај покорно што ти кажува системот, зашто нема шанси тој да те злоупотребува. Посебно не нашиов од кој СИ ИЗБЕГАЛ, па сега ми солиш памет.
Сеа ти е јасно зашто Владе ве повика, зашто сте лицемерни суштества.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Ниту седам, ниту се плашам, ниту пак читам секоја можна статија, ама како и претходно самиот кажуваш за мене. Продолжи, кога немаш податоци и логичности, што друго би ти останало ...Не треба да си експерт, туку треба да се запрашаш, абе како овие не воведуваат тоталитарни мерки, а немаат 1000ци мртви по улиците, или како од Вухан, вирусот не се прошири низ цела Кина, или како тоа не отиде накај САД, туку постепено, како стратешки да делувал вирусот, тргна на запад, па на крај САД...Па ако била толку страшна круна19, тогаш нормално е да имаме многу повеќе мртви, а да не збориме за возраст и други критериуми.

Ама во право си, немој да читаш, слушај покорно што ти кажува системот, зашто нема шанси тој да те злоупотребува. Посебно не нашиов од кој СИ ИЗБЕГАЛ, па сега ми солиш памет.
Сеа ти е јасно зашто Владе ве повика, зашто сте лицемерни суштества.
Kade toa ti solam pamet? Ili samo zatoa sto ne se slozuvam so tebe za nekoi raboti e solenje pamet.
Ooo ti si od onie ko Vlade, nema togas sto da se diskutira tuka. Pozdrav.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.971
Поени од реакции
7.358
Kade toa ti solam pamet? Ili samo zatoa sto ne se slozuvam so tebe za nekoi raboti e solenje pamet.
Ooo ti si od onie ko Vlade, nema togas sto da se diskutira tuka. Pozdrav.
Чудна работа, а снемате некаков аргументи, а ви се побараат бројки, одма префрлате вината на другиот и божем лош си, па не зборам со тебе :tapp:

2та поста твои се полни со солење памет, без никаков реален податок, плус лажење, плус наметнувања мислења кои јас не сум ги кажал.

Нема што јас и ти да се сложуваме за мерките во Северна Македониа. Ти си имаш бугарски пасош, живееш во УК и уживај си таму. Ако толку се грижеше за нас тука, ќе останеше и заедно ќе го натеравме системот да работи за народот, како во Шведска. Де иди провери тие ладилниците дали има во нив барем едно тело, па шири пропаганда и страв.

Еве почетни последици од неоснованите мерки:

Ова се само почетни, а допрва следат уште пострашни здраствени проблеми, наместо на сонце (хормон/витамин Д), свеж воздух, движење и релаксираност, вие се обратно. Би ви кажал со среќа, ама среќата ги прати храбрите :P
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Чудна работа, а снемате некаков аргументи, а ви се побараат бројки, одма префрлате вината на другиот и божем лош си, па не зборам со тебе :tapp:

2та поста твои се полни со солење памет, без никаков реален податок, плус лажење, плус наметнувања мислења кои јас не сум ги кажал.

Нема што јас и ти да се сложуваме за мерките во Северна Македониа. Ти си имаш бугарски пасош, живееш во УК и уживај си таму. Ако толку се грижеше за нас тука, ќе останеше и заедно ќе го натеравме системот да работи за народот, како во Шведска. Де иди провери тие ладилниците дали има во нив барем едно тело, па шири пропаганда и страв.

Еве почетни последици од неоснованите мерки:

Ова се само почетни, а допрва следат уште пострашни здраствени проблеми, наместо на сонце (хормон/витамин Д), свеж воздух, движење и релаксираност, вие се обратно. Би ви кажал со среќа, ама среќата ги прати храбрите :P
Pa ti probuvas da nametnis mislenje deka virusot ne e opasen i deka dzabe se merkite znaci i ti solis pamet. Ili ova vazi samo ednostrano.
Poso si po citanjeto se za korona nema sho ja brojki da ti kazuvam. Imas na internet eden kup statii za toa kolku kamioni trebale u new york, imas videa od tela staveni u vrekji i isto imas video od anglija od vozac na kamion. Ali ti si citas i gleas videa samo toa sho tebe ti odgovara.
Daj kazi kakva relevantnost ima pasosot u seto ova? Ili cisto onaka da se spomnuva u sekoj post? Prestanuvam so diskusija u momentot koa nekoj ke pocne da tropa za dijasporata ili da go spomnuva bg pasosot na sekoj post a ne zatoa sto nemam argumenti. Taka da ne se pravi deka ne si sfatil zosto povekje nema sto da se diskutira.
Pozdrav i sekoe dobro.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.971
Поени од реакции
7.358
Pa ti probuvas da nametnis mislenje deka virusot ne e opasen i deka dzabe se merkite znaci i ti solis pamet. Ili ova vazi samo ednostrano.
Poso si po citanjeto se za korona nema sho ja brojki da ti kazuvam. Imas na internet eden kup statii za toa kolku kamioni trebale u new york, imas videa od tela staveni u vrekji i isto imas video od anglija od vozac na kamion. Ali ti si citas i gleas videa samo toa sho tebe ti odgovara.
Daj kazi kakva relevantnost ima pasosot u seto ova? Ili cisto onaka da se spomnuva u sekoj post? Prestanuvam so diskusija u momentot koa nekoj ke pocne da tropa za dijasporata ili da go spomnuva bg pasosot na sekoj post a ne zatoa sto nemam argumenti. Taka da ne se pravi deka ne si sfatil zosto povekje nema sto da se diskutira.
Pozdrav i sekoe dobro.
Како тоа јас пробувам ... Ти и остали падавичари тврдите дека е опасен, БЕЗ реални бројки и факти.
Јас само барам покажете, а успат споделувам дека и "професионалци" кои прогнозираа, значи да повторам прогнозираа, сега менуваат проекциите од 500.000 на 10.000. Дали имаш претстава за каква утка тука збориме, дали знаеш дека истиве овие работи биле и за свински, за птичји, за сида и за што ти ја не знам. За 10.000 уништуваш милиони, за 10.000 спремен си да се откажеш од привилегиите и слободата.

Не ни почнувај дискусии за кои немаш никакви познавања освен видеа од медиуми.
Па уште тела ставени во вреќи :pos:, сигурно и она видеото каде што прво кажуваа болнички оддел од Италија, па истото го преземаа и само ставија дека е од болница во САД.

Ти го спомнувам пасошот зашто почна да ми браниш мерки воведени од системот, од кој ти си побегнал, ама толку ти фаќа лејката, па не ја сфаќаш суштината.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.168
Поени од реакции
21.834
Зборуваш со медицинско лице кое ти дава инормации од прва рака. :)
Nie tuka nemame pari za specijalni kovcezi i ladilnici pa zatoa od sto ima mnogu umreni onaka ko na vremeto po endeci gi frlame, edna lopata var kolku da ne se siri rea i tolku. Ova ti e isto informacija od prva raka ;).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ти препорачав што да читаш продуктивно, наместо зелени да тресеш.
Овие од Weston Price, ти се класа 1 ретарди, нема поголеми дебили, слично како и целото pale/keto движење.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.971
Поени од реакции
7.358
Овие од Weston Price, ти се класа 1 ретарди, нема поголеми дебили, слично како и целото pale/keto движење.
Да да, сигурно, кажа човекот кој до пред 3год верглаше дека сојата е здрава, за после тоа да прифати дека САМО ферментираната соја е здрава.
Исто кажа човекот, кој е месојад, а вергла сите да се вегани. (y)

За разлика од тебе, нивните тврдења се базирани на реални докази од цел свет, а не како твоите видеа во кои можеш да си вметнуваш што ти год душа сака.

Терај си ја мисијата, можда за некоја година ќе почнеш и други теми да читаш за човечкиот организам.

Доброто е што од твоите совети на краток/среден рок нема негативни последици. За разлика од на белите мантили.

П.С. какви се глупости истресе во темата за круна19, подобро не кревај рака во вторник :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.971
Поени од реакции
7.358
Со што ли ги хранат во Вирџинија, па нешто не штима во тврдењата на падавичарите.... дури и Њујорк излегоа дека стапката на смртност е многу помала од таа што прогнозирале.


This action, in combination with efforts to expand capacity at our hospitals, has led to a tremendous availability of beds at our hospitals. There are almost 6,000 open beds at our hospitals along with 2,200 unused ventilators.

There are currently 1,301 COVID-19 patients (confirmed and pending test results) hospitalized across Virginia. Only 21% of the 2,865 ventilators available are in use by both COVID-19 and non-COVID19 patients. Critically, these numbers have remained consistent since the end of March.

In the meantime, it is estimated that 60,000 Virginians have had their non-urgent inpatient and outpatient medical procedures canceled over the past month and 15,000 procedures will be canceled every week going forward. While the crisis is far from over and COVID-19 will continue to be the primary focus of our hospitals and health care providers for the foreseeable future, we are mindful of the tens of thousands of Virginians who have deferred care for chronic conditions and other non-urgent medical needs. We are concerned that continuing to delay their care while we have available capacity to address and/or stabilize their conditions will have long-term negative impacts on health across the Commonwealth.

Значи поради паниката од корона, многу случаеви не добиваат третман иако имаат услови. Автоматски, тие случаеви подоцна ќе си имаат потешки проблеми, ама тие луѓе не се битни. Битно биле преполни болниците, како муви умирале :tvg:
Ама без грижи, ќе им напишат дека е поради короната, ќе добијат 13.000 долари од случај и 39.000 долари ако е ставен на вентилатор (y)
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
Со што ли ги хранат во Вирџинија, па нешто не штима во тврдењата на падавичарите.... дури и Њујорк излегоа дека стапката на смртност е многу помала од таа што прогнозирале.


This action, in combination with efforts to expand capacity at our hospitals, has led to a tremendous availability of beds at our hospitals. There are almost 6,000 open beds at our hospitals along with 2,200 unused ventilators.

There are currently 1,301 COVID-19 patients (confirmed and pending test results) hospitalized across Virginia. Only 21% of the 2,865 ventilators available are in use by both COVID-19 and non-COVID19 patients. Critically, these numbers have remained consistent since the end of March.

In the meantime, it is estimated that 60,000 Virginians have had their non-urgent inpatient and outpatient medical procedures canceled over the past month and 15,000 procedures will be canceled every week going forward. While the crisis is far from over and COVID-19 will continue to be the primary focus of our hospitals and health care providers for the foreseeable future, we are mindful of the tens of thousands of Virginians who have deferred care for chronic conditions and other non-urgent medical needs. We are concerned that continuing to delay their care while we have available capacity to address and/or stabilize their conditions will have long-term negative impacts on health across the Commonwealth.

Значи поради паниката од корона, многу случаеви не добиваат третман иако имаат услови. Автоматски, тие случаеви подоцна ќе си имаат потешки проблеми, ама тие луѓе не се битни. Битно биле преполни болниците, како муви умирале :tvg:
Ама без грижи, ќе им напишат дека е поради короната, ќе добијат 13.000 долари од случај и 39.000 долари ако е ставен на вентилатор (y)
САД ионака пред корона, многу умираа во влез на болница поради немање осигурување, бирократски процедури
 

Kajgana Shop

На врв Bottom