Конфликтот во Сирија

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.662
Поени од реакции
21.713
Засега главната цел на војската е да се пробие до градот Де(ј)р ез Зор кадешто околу 100-200 000 цивили веќе седум години живеат под опсада на ретардираните издркотини од ИСИС. Остануваат 120 км од Ресафа и околу 140 преку Палмира до Деир ез Зор.
Има уште една опција што не знам дали ќе ја играат а тоа е да тргнат директно од југ, преку пустината. Нема никакви поголеми брда и ридови како што има во триаголникот Табка-Палмира-Деир Ез Зор, нема населени места, односно нема места кај што Исис може да се утврди, карта на којашто се повеќе играат во недостаток на човечки ресурси, се заобиколува Сукна која нема да ја дадат лесно, едноставно имаат празен и пушка прав пат. Кога можеа инкогнито без фама одеднаш да се појави вест дека за 2-3 дена пробушиле 50-тина километри на потегот Маскана-директно на неколку километри од Русафа, на терен далеку покмплициран и географски гледано и од аспект на концентрацијата на населени места и вооружени формации, мене нема да ме изненади ако брзо стигнат до Деир ер Зор по таа рута. Слично направија на јужниот фронт, додека сите мислеа дека се на автопатот Дамаск-Багдад, одеднаш се наоѓаат на ирачка граница заобиколно и проаѓајќи околу 120 километри за 2-3 дена. Визуелно од прилика ова би бил тој потег

Map.jpg
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
#братотТрамп или појма нема што му се дешава у Сирија или за брзо време Филип Петровски, Србов и Чилигејов ќе напраат хаштаг сестраТрамп пошто огорчени од неговата политика. Тнка е работава сеа акнале и дрон на Иранците. Си сакаат голема да ја напраат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Мосул во Ирак, прв сосед на Сирија... Целиот регион е разрушен и сјебан, се заради нечии империјалистички агенди.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.596
Поени од реакции
38.744
Мосул во Ирак, прв сосед на Сирија... Целиот регион е разрушен и сјебан, се заради нечии империјалистички агенди.
Trebaa na teroristite fino da im recat spakuvajte se i odete si i oni ke izlezea slobodno?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Trebaa na teroristite fino da im recat spakuvajte se i odete si i oni ke izlezea slobodno?
Самите тие ги направија терористите. Буквално. Од разурнување на државите таму на Блискиот Исток, па до помагање на религиозни фанатици, и вооружување и обучување, и пружање максимална логистика... Терористите се направени и контролирани од нив.
Или можеби не го знаеше сето ова?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.596
Поени од реакции
38.744
Самите тие ги направија терористите. Буквално. Од разурнување на државите таму на Блискиот Исток, па до помагање на религиозни фанатици, и вооружување и обучување, и пружање максимална логистика... Терористите се направени и контролирани од нив.
Или можеби не го знаеше сето ова?
pa ne veruvam deka irackava vlada sto go oslobodi mosul deka go sozdala isis.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Ирак? Се разбира не, за друг зборував.
Но сигурно се шегуваш, не е можно да не си ме разбрал за кого зборував кога пишував за империјалистички агенди.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.596
Поени од реакции
38.744
Ирак? Се разбира не, за друг зборував.
Но сигурно се шегуваш, не е можно да не си ме разбрал за кого зборував кога пишував за империјалистички агенди.
znam za kogo pisuvase ne se sekiraj, i tocno e toa sto go rekov irackata vojska sto go urna mosul ne go sozdade isis, ti so tvojot post kako toa da go tvrdese. Inace isis e vise tvorevina na saudiska arabija i turcija nego na amerikancite, niv ne im bese od interes irak koj go cuvaa 10 godini samo sto ke iskocat nekoja teroristicka organizacija da go okupira za nekolku nedeli.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Inace isis e vise tvorevina na saudiska arabija i turcija nego na amerikancite...
Не го заборавај и Катар. Но зарем навистина мислиш дека такви 4та класа светски „сили“ можат макар да прднат без америчка дозвола? Не па толку години да водат војна против Русија во Сирија, без америчка контрола и помош... Тие државави се 100% вазали на америте и под нивна директна контрола.
Не дека контролата е 100%тна, на Ердоган му мрда опашот а Катар нешто ја ебаа работата со Саудијците (ништо чудно за Арапите, почудно е досега како не се степаа).


...na amerikancite, niv ne im bese od interes irak koj go cuvaa 10 godini samo sto ke iskocat nekoja teroristicka organizacija da go okupira za nekolku nedeli.
Ирак им е од огромен интерес на америте. Тоа само тебе така ти изгледа дека „nekoja teroristicka organizacija“ го окупирала за неколку недели. Всушност било така планирано, а ИСИС-овците се нивни луѓе, поевтини и поефикасни од армијата на америте.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.596
Поени од реакции
38.744
Не го заборавај и Катар. Но зарем навистина мислиш дека такви 4та класа светски „сили“ можат макар да прднат без америчка дозвола? Не па толку години да водат војна против Русија во Сирија, без америчка контрола и помош... Тие државави се 100% вазали на америте и под нивна директна контрола.
Не дека контролата е 100%тна, на Ердоган му мрда опашот а Катар нешто ја ебаа работата со Саудијците (ништо чудно за Арапите, почудно е досега како не се степаа).



Ирак им е од огромен интерес на америте. Тоа само тебе така ти изгледа дека „nekoja teroristicka organizacija“ го окупирала за неколку недели. Всушност било така планирано, а ИСИС-овците се нивни луѓе, поевтини и поефикасни од армијата на америте.
paranoiden teoreticar na zagovori si, nemas nikakvi fakti za toa sto go tvrdis tuku samo treses zeleni kako i poveketo teoreticari na zagovori.

''Всушност било така планирано, а ИСИС-овците се нивни луѓе, поевтини и поефикасни од армијата на америте'':pos::pos::pos: tuka me presmea, oni tolku godini se borea protiv niv zaedno so irackata armija i odednas oni se poeftini i poefikasni i ke im go cuvaat irak od irackata armija :pos:

Regionalnite sili bea golem faktor vo sirenjeto na isis no USA ne, oni bea samo posmatraci, posto im odgovarase da se razgori vojnata vo sirija, i sekoj sto se bori protiv asad im bese od korist.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
paranoiden teoreticar na zagovori si, nemas nikakvi fakti za toa sto go tvrdis tuku samo treses zeleni kako i poveketo teoreticari na zagovori.

''Всушност било така планирано, а ИСИС-овците се нивни луѓе, поевтини и поефикасни од армијата на америте'':pos::pos::pos: tuka me presmea, oni tolku godini se borea protiv niv zaedno so irackata armija i odednas oni se poeftini i poefikasni i ke im go cuvaat irak od irackata armija :pos:

Regionalnite sili bea golem faktor vo sirenjeto na isis no USA ne, oni bea samo posmatraci, posto im odgovarase da se razgori vojnata vo sirija, i sekoj sto se bori protiv asad im bese od korist.
Да да, се бореа против нив се разбира, ги бомбарираа со летоци со предупредувања за да се евакуираат бидејќи следува бомбардирање со вистински бомби. Потребно беше Русија да се вмеша на последниот ден од септември 2015 за да почне да им гори под нозете, бидејќи Русија ги бомбардира исламистичките ѓубриња од луѓе веднаш и директно со вистински бомби, а не прво со летоци за да се евакуираат.

Не си ја разбрал поентата на изразот "поефикасни". Под поефикасни не се мисли дека се подобри од американските војници и маринци, туку се подразбира дека се подобри за тероризирање на население, бидејќи едно е кога странец од другата страна на светот дошол за да те бомбардира и те тероризира, а друго е кога некој твој или од твоето соседство дошол за да те заколува и за да те касапи како стока. Не дека и американците не ги бива за тоа, секако дека ги бива, но обичниот човек полесно препознава непријател во странец, отколку во некој од неговото соседство.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
:pos::pos::pos:
Regionalnite sili bea golem faktor vo sirenjeto na isis no USA ne, oni bea samo posmatraci, posto im odgovarase da se razgori vojnata vo sirija, i sekoj sto se bori protiv asad im bese od korist.
Добро бе, не се возбудувај толку. Се ќе биде супер. Еве не те замарам повеќе со баналната реалност. Продолжи си ти да гледаш си-ен-ен и да пиеш флавор-аид со зашеќерана вода и не се секирај.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.596
Поени од реакции
38.744
Добро бе, не се возбудувај толку. Се ќе биде супер. Еве не те замарам повеќе со баналната реалност. Продолжи си ти да гледаш си-ен-ен и да пиеш флавор-аид со зашеќерана вода и не се секирај.
Opravdaj go tvrdenjevo tvoe eve: ''Всушност било така планирано, а ИСИС-овците се нивни луѓе, поевтини и поефикасни од армијата на америте'', pogolema glupost odamna nemam procitano, i ne se sekiraj ne gledam CNN, isto ne gledam ni RT sekoj den kako tebe da mi go zatupuva mozokot so teski sranja.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Одмори сега, не сакам да те напнувам, да не се возбудуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom