Конфликтите во Блискиот Исток - културни, религиозни и воено стратешки аспекти

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.131
Поени од реакции
16.231
Израел не е лешинар Израел е сериозна воена сила. Делумно горе долу и за Турција мислам дека е така. А Иран е гола вода. Обама кога ќе биде сменет во САД со Иран ќе има голема разрешница.Како и да е Израел и Турција се убедливите единствени суперсили во Блискиот Исток.
Пишав дека Израел се однесува како лешинар, т.е. ги менаџира работите во своја корист додека неговите конкуренти војуваат помеѓу себе, со што ослабуваат, а Израел го искористува сето тоа. Впрочем и Биби еднаш изјави дека им одговара таквата ситуација на Блискиот Исток. Инаку, да, се согласувам со тоа дека Израел е респектабилна воена сила, а Израелците се доста мудри и прагматични затоа што во даден контекст знаат со кого можат и требаат да формираат сојуз за да извлечат најголема корист. Тоа што пред 50 години беа сојузници со Иран, а денес Иран, пред се Хезболах им е трн во око и на некој начин коалицираат со Арапите, со кои водеа неколку војни последниве 60 години, го потврдува тоа дека само интересот е вечен, а Израел тоа најдобро го знае.

Инаку, ова другово, упорно мантрање дека Турција е супер сила и дека Иран е гола вода немам намера дополнително да го коментирам, затоа што се заснова на твојата тврдоглавост, што не значи дека всушност во реалноста е така. Тоа што треба да ви стане вам јасно, е дека денешните нации, поточно држави кои имаат позади себе империјално минато не можат да бидат гола вода и тукутака да бидат исклучени како опции. А Иран и Русија биле империи, биле отсекогаш големи играчи, Иран повеќе од 2000 години, за сега ти тука да пишуваш глупости како Иран е гола вода и како ќе падне. Иран допрва ќе доживее експанзија.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Пишав дека Израел се однесува како лешинар, т.е. ги менаџира работите во своја корист додека неговите конкуренти војуваат помеѓу себе, со што ослабуваат, а Израел го искористува сето тоа. Впрочем и Биби еднаш изјави дека им одговара таквата ситуација на Блискиот Исток. Инаку, да, се согласувам со тоа дека Израел е респектабилна воена сила, а Израелците се доста мудри и прагматични затоа што во даден контекст знаат со кого можат и требаат да формираат сојуз за да извлечат најголема корист. Тоа што пред 50 години беа сојузници со Иран, а денес Иран, пред се Хезболах им е трн во око и на некој начин коалицираат со Арапите, со кои водеа неколку војни последниве 60 години, го потврдува тоа дека само интересот е вечен, а Израел тоа најдобро го знае.

Инаку, ова другово, упорно мантрање дека Турција е супер сила и дека Иран е гола вода немам намера дополнително да го коментирам, затоа што се заснова на твојата тврдоглавост, што не значи дека всушност во реалноста е така. Тоа што треба да ви стане вам јасно, е дека денешните нации, поточно држави кои имаат позади себе империјално минато не можат да бидат гола вода и тукутака да бидат исклучени како опции. А Иран и Русија биле империи, биле отсекогаш големи играчи, Иран повеќе од 2000 години, за сега ти тука да пишуваш глупости како Иран е гола вода и како ќе падне. Иран допрва ќе доживее експанзија.
Не сум тврдоглав туку реалноста е тоа. Израел и Турција ќе бидат уништени во иднина само доколку САД и Велика Британија го сакаат тоа. А не Русија например.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.131
Поени од реакции
16.231
Не сум тврдоглав туку реалноста е тоа. Израел и Турција ќе бидат уништени во иднина само доколку САД и Велика Британија го сакаат тоа. А не Русија например.
Аха, ок, ова веројатно е сценарио од некој апокалиптичен филм.

Нема ниту Израел, ниту Турција, ниту Иран да бидат уништени, можеби во даден момент ослабени, Турција можеби ќе има големи проблеми во иднина со Курдите и можеби ќе изгуби територија, а можеби и не. Се тоа зависи од актуелните интереси на големите сили, доколку се поклопат.

А инаку веќе светот не е униполарен, ако не си приметил, па само САД да се прашуваат што ќе се дешава на Блискиот Исток, на пример. Или според тебе Русија немаше попаметна работа па се впушти во хаосот во Сирија онака, рекреативно?
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Аха, ок, ова веројатно е сценарио од некој апокалиптичен филм.

Нема ниту Израел, ниту Турција, ниту Иран да бидат уништени, можеби во даден момент ослабени, Турција можеби ќе има големи проблеми во иднина со Курдите и можеби ќе изгуби територија, а можеби и не. Се тоа зависи од актуелните интереси на големите сили, доколку се поклопат.

А инаку веќе светот не е униполарен, ако не си приметил, па само САД да се прашуваат што ќе се дешава на Блискиот Исток, на пример. Или според тебе Русија немаше попаметна работа па се впушти во хаосот во Сирија онака, рекреативно?
И што напра Русија ? Се уништи Исис ? Не!!! Од една Турција се понижија пред светот со срушениот авион. Цената на нафтата е надвор од контрола што е многу поголема закана за руската економија.Така да јас мислам дека САД минимум уште 200 години ќе остане единствена супер сила во светот. Без разлика дали некој тоа го сака или не.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.415
Поени од реакции
5.894
Golema greska na zapadnite politicari e forsiranjeno na S.Arabia na smetka na demoniziranje na Iran. Daleku od toa deka Iran e nekakov svetol primer no vo sporedba so Arabia bi trebalo da bide priroden izbor pri sojuznistvo so zapadot.
Ekstremniot islamizam bi se prepolovil so nekolku ednostavni potezi

1.Sankcii za S.Arabia
2.Menuvanje na vlasta vo taa zemja i vrakanje na Hashemite dinasty na vlast koi sto polagaat vekovno pravo na toj tron a cie mesto bilo uzurpirano od denesnoto t.n. kralsko semejstvo Saud (vo realnost klan na polu-idioti i zrtvi na dolgovekoven incest)
Hashemitite se odamna sekularizirani i bi bile seriozen faktor za vrakanje na stabilnosta vo regionot.
3.Priveduvanje, sudenje, dolg zatvor i smrtni kazni za pripadnicite na al-Saud klanot.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.131
Поени од реакции
16.231
И што напра Русија ? Се уништи Исис ? Не!!! Од една Турција се понижија пред светот со срушениот авион. Цената на нафтата е надвор од контрола што е многу поголема закана за руската економија.Така да јас мислам дека САД минимум уште 200 години ќе остане единствена супер сила во светот. Без разлика дали некој тоа го сака или не.
Веројатно не очекуваше дека Русите се суперхероите на Марвел кои отидоа во Сирија да се борат против злото и да го спасат човештвото? Они не довлечкаа воена машинерија и напредни парчиња оружје за да се борат против ИСИЛ туку за да останат таму и да си ги бранат позициите и интересите кога ќе дојде моментот да се седне на преговарачка маса. Од авион се гледа дека никој нема вистинска волја и интерес за поразување на ИСИЛ, тие се само изговорот во целата приказна.

Тоа дека се понижија пред Турците е твоја перспектива. Јас не гледам така на работите. Турците испаднаа неверојатно глупи, веројатно во недостаток на можност за контрола на темпераментот на Ердоган. Сега се сасвим небитни и можат само од позадина да делуваат во сирискиот конфликт. Па политиката не е улична тепачка па да се мерат така работите на начинот на кој ти ги мериш, ако е така зошто веќе немаат прелети Турците над сириското небо? Од друга страна Русите испаднаа мудри, воздржани, не одговорија на провокацијата, веројатно свесни дека не им одговара конфликт со Турција, т.е. со лудоста на Ердоган, кој вака или така ќе биде се повеќе маргинализиран. Не се расипуваат заеднички државни интереси поради лудоста на некојси таму исламист.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Веројатно не очекуваше дека Русите се суперхероите на Марвел кои отидоа во Сирија да се борат против злото и да го спасат човештвото? Они не довлечкаа воена машинерија и напредни парчиња оружје за да се борат против ИСИЛ туку за да останат таму и да си ги бранат позициите и интересите кога ќе дојде моментот да се седне на преговарачка маса. Од авион се гледа дека никој нема вистинска волја и интерес за поразување на ИСИЛ, тие се само изговорот во целата приказна.

Тоа дека се понижија пред Турците е твоја перспектива. Јас не гледам така на работите. Турците испаднаа неверојатно глупи, веројатно во недостаток на можност за контрола на темпераментот на Ердоган. Сега се сасвим небитни и можат само од позадина да делуваат во сирискиот конфликт. Па политиката не е улична тепачка па да се мерат така работите на начинот на кој ти ги мериш, ако е така зошто веќе немаат прелети Турците над сириското небо? Од друга страна Русите испаднаа мудри, воздржани, не одговорија на провокацијата, веројатно свесни дека не им одговара конфликт со Турција, т.е. со лудоста на Ердоган, кој вака или така ќе биде се повеќе маргинализиран. Не се расипуваат заеднички државни интереси поради лудоста на некојси таму исламист.
Времето ќе ти покаже дека Русија ќе биде најголем губитник во Блискиот Исток. Мене ми е жал за рускиот народ,таман се опарија сега поново ќе се вратат на старите времиња. Наместо ауди или мерцедес сега ќе мораат да се возат пак со лада. А околу Ердоган, што мислиш ти ? Ердоган навистина е толку голем политичар? никој ништо не му може а ? Навистина мислиш дека е така ? Ердоган пред јавноста е исламист но позади затворените врати е најголем американец. Силата на Ердоган е од Вашингтон а не од Анкара.
 
?

..........

Гостин
Времето ќе ти покаже дека Русија ќе биде најголем губитник во Блискиот Исток. Мене ми е жал за рускиот народ,таман се опарија сега поново ќе се вратат на старите времиња. Наместо ауди или мерцедес сега ќе мораат да се возат пак со лада. А околу Ердоган, што мислиш ти ? Ердоган навистина е толку голем политичар? никој ништо не му може а ? Навистина мислиш дека е така ? Ердоган пред јавноста е исламист но позади затворените врати е најголем американец. Силата на Ердоган е од Вашингтон а не од Анкара.
Kako Русија ќе биде најголем губитник на блискиот исток? тие до пред една година нема апсолутно никакво влијание ни воено ни политичко, денес имат најголема база во цел тој регион, агресивни напади, тепат се живо кој сакат, политички без нив не се ни помислува за преговор/договор, и како тоа ти заклучи дека ќе бидат најголеми губитници, образложи.... како на пример Русија повеќе ќе изгуби од да речеме Турција која моментално нема никакво влијание во Сирија, отсечена е од милитантните групи, пресечени се патиштата за шверц на нафта, курдите им дишат во врат, сега и со отворена подршка од Русија, под силен притисок се повлекоа и од Ирак, а се ова им е во комшии, и како тоа ти заклучи дека ете баш Русија ќе биде најголем губитник кога истите со најмал влог и за многу краток период направија огромен пресврт во случувањата..
Реален my ass....
На блискиот исток ситуацијата е рапидно променета во последните неколку години, особено во 2014/15, од огромното американско присуство и влијание за денес да се крајно маргинализирани во тој регион и нивните сојузници на стаклени нозе. Иран успешно полека го засилува своето влијание, конфликтите се на границата на С.А и Турција па дури и внатре во овие земји, губитник е оној кај кој конфликтот е најблизу и го загрозува внатрешно, конфликтот не е на границата на САД или Русија, ами Турција С.А Израел, евреите колку и да се воено и политички силни слаба точка им остануват палестинците во таа територија.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.073
Поени од реакции
4.721
Golema greska na zapadnite politicari e forsiranjeno na S.Arabia na smetka na demoniziranje na Iran. Daleku od toa deka Iran e nekakov svetol primer no vo sporedba so Arabia bi trebalo da bide priroden izbor pri sojuznistvo so zapadot.
Ekstremniot islamizam bi se prepolovil so nekolku ednostavni potezi

1.Sankcii za S.Arabia
2.Menuvanje na vlasta vo taa zemja i vrakanje na Hashemite dinasty na vlast koi sto polagaat vekovno pravo na toj tron a cie mesto bilo uzurpirano od denesnoto t.n. kralsko semejstvo Saud (vo realnost klan na polu-idioti i zrtvi na dolgovekoven incest)
Hashemitite se odamna sekularizirani i bi bile seriozen faktor za vrakanje na stabilnosta vo regionot.
3.Priveduvanje, sudenje, dolg zatvor i smrtni kazni za pripadnicite na al-Saud klanot.
Иран беше сојузник на Западот. Прокоцкаа се со Исламската револуција. Ирак исто така ја имаше шансата да стане сојузник на Западот. Беше добро вооружуван и поддржан во војната против Иран. Но и Ирак прокоцка се со инвазијата врз Кувајт. Најверојатно С. Арабија им беше последниот избор на Западот, но што е, тука е.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.415
Поени од реакции
5.894
Иран беше сојузник на Западот. Прокоцкаа се со Исламската револуција. Ирак исто така ја имаше шансата да стане сојузник на Западот. Беше добро вооружуван и поддржан во војната против Иран. Но и Ирак прокоцка се со инвазијата врз Кувајт. Најверојатно С. Арабија им беше последниот избор на Западот, но што е, тука е.
Tocno no Homeini e umren vo 1989 a od togas do denes Iran postojano se obiduval da se doblizi do zapadot no nikogas ne naisol na odziv.
Zapadot nema nikakva potreba od sojuznistvo so S.Arabia. Nemaat strateska pozicija, nemaat armija koja bi bila korisna za nisto poveke od zastita na al-Saud familijata, nemaat nisto sto mu treba na zapadot osven nafta. A na nafteniot pazar ima mnogu drugi igraci, situacijata e krajno razlicna od vreminjata na naftenite shokovi, taka sto ne e nitu naftata pricina za bilo kakva podrska na toj krvav srednovekoven rezim.
Osven niv vo regionot se Turcija, Izrael, Jordan i drugi koi se prikloneti kon zapadot, ne e deka ete samo Arabia ostanala pa nemalo izbor.
Nastrana od faktot sto e nenormalen pazar za zapadno oruzje i sekakvi civilni proizvodi i kako mesto kade sto naogaat rabota mnogu zapadni strucni lica. No i toa bi bilo pak vozmozno i so druga vlast tamu.

Nesfatlivo e zosto toj rezim e podrzuvan, nesto ne e vo red.
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
Tocno no Homeini e umren vo 1989 a od togas do denes Iran postojano se obiduval da se doblizi do zapadot no nikogas ne naisol na odziv.
Zapadot nema nikakva potreba od sojuznistvo so S.Arabia. Nemaat strateska pozicija, nemaat armija koja bi bila korisna za nisto poveke od zastita na al-Saud familijata, nemaat nisto sto mu treba na zapadot osven nafta. A na nafteniot pazar ima mnogu drugi igraci, situacijata e krajno razlicna od vreminjata na naftenite shokovi, taka sto ne e nitu naftata pricina za bilo kakva podrska na toj krvav srednovekoven rezim.
Osven niv vo regionot se Turcija, Izrael, Jordan i drugi koi se prikloneti kon zapadot, ne e deka ete samo Arabia ostanala pa nemalo izbor.
Nastrana od faktot sto e nenormalen pazar za zapadno oruzje i sekakvi civilni proizvodi i kako mesto kade sto naogaat rabota mnogu zapadni strucni lica. No i toa bi bilo pak vozmozno i so druga vlast tamu.

Nesfatlivo e zosto toj rezim e podrzuvan, nesto ne e vo red.
Кој бе нема избор ? САД зашто веќе 50 години стојат позади Саудијците? Паре паре - а за пари треба труд ... треба размена...
Саудијска Арабија како земја е носталгична и убава.. е тоа што е малце по строго се сведува на шеријатот, па сега нормално тамо се родил Исламот мора да си го има тој закон. Никој никого неможе да убие без никаква причина ( а тоа е се знае криминалие, убиства, богохулење,) да бидеме јасни.

Во одбрана на Саудија е секогаш тука Пакистан... така да нема да има никакви империи или големи игри..
Идеме кон нови времиња... насилствата каде и да е ќе се намалат па ако не и згаснат...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.415
Поени од реакции
5.894
Кој бе нема избор ? САД зашто веќе 50 години стојат позади Саудијците? Паре паре - а за пари треба труд ... треба размена...
Саудијска Арабија како земја е носталгична и убава.. е тоа што е малце по строго се сведува на шеријатот, па сега нормално тамо се родил Исламот мора да си го има тој закон. Никој никого неможе да убие без никаква причина ( а тоа е се знае криминалие, убиства, богохулење,) да бидеме јасни.

Во одбрана на Саудија е секогаш тука Пакистан... така да нема да има никакви империи или големи игри..
Идеме кон нови времиња... насилствата каде и да е ќе се намалат па ако не и згаснат...
E sto e tolku ubava Arabia? Ima mnogu pesok toa da.
Slusav na net eden covek koj rabotel tamu nekolku godini i kazuva deka imal raboteno vo mnogu zemji i deka Arabia bila uverlivo najdosadna zemja na svetot, ubistveno dosadna, samo zabrani i ogranicuvanja, navistina imaat visok standard no sto im vredi toa koga nema sto da se pravi so parite. Kazuvase deka ako ne si dadel otkaz i ne si otidel ke umrel od dosada tamu.

Sharia e vrakanje 500 godini nanazad, mizerija.

Pakistan e samo blago ograniziran haos i se naoga mnogu daleku od Arabia. Ako se zemat predvid katastrofite koi gi pretrpele vo vojnite so Indija ne bi se slozil deka se nekakov zastiten faktor.
 
?

..........

Гостин
Израелска министерка повика да се оформи независна држава на Курдите меѓу Турција, Израел и Ирак

Израелската министерка за правда Аелет Шакед се заложи за создавање независна курдска држава и побара зголемена соработка меѓу Израел и курдскиот народ. Шакед го гледа ова како можност да се ослабнат ривалите на Израел во регионот.

Ке ги преебат турците

http://www.mkd.mk/svet/vesti/izraelska-ministerka-povika-da-se-oformi-nezavisna-drzhava-na-kurdite-megju-turcija
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.397
Поени од реакции
22.955
Израелска министерка повика да се оформи независна држава на Курдите меѓу Турција, Израел и Ирак

Израелската министерка за правда Аелет Шакед се заложи за создавање независна курдска држава и побара зголемена соработка меѓу Израел и курдскиот народ. Шакед го гледа ова како можност да се ослабнат ривалите на Израел во регионот.

Ке ги преебат турците

http://www.mkd.mk/svet/vesti/izraelska-ministerka-povika-da-se-oformi-nezavisna-drzhava-na-kurdite-megju-turcija
Госпожава индиректно сака да каже на местото на Сирија да направат курдска држава.

Еве која држава се наоѓа меѓу Турција, Израел и Ирак, а со црвеното е означено каде живеат Курдите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom