Конкурс за полицаец

Член од
5 октомври 2010
Мислења
974
Поени од реакции
308
Некој да не има информација кога ќе почне вторава фаза?
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
the cop си стварно или ?

кој друг освен тие што кажаа,сеп ријавија и пројдоа физичките,без разлика дали на овој или на претходните ?
Да сум :D И бев во Академијата кога беа проверките ако те интересира нешто прашај ме во порака ќе ти кажам не е проблем ;)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Не сум бил и не сум прошол обука,но сум разговарла со повеќе што биле и што се при крај со обука.Од прилика иде вака-објавуваат конкрус,поднесуваш документи,треба да не си осудуван кривично,поднесуваш во некој сектор за внатрешни работи,и потоа чекаш да ти пратат писмо или да ти се јават за физички проверки.Веројатно веќе ги знаеш нормите,за женските нема вратило,се бара минимум 60 стомачни , 27 склекови и 3.200 метри за 16,30 минути, со ова веројатно исто како кај машките,добиваш 21 поен што е минимум,а максимум веројатно исто како кај мажи-40 бода,доколку направиш над овие граници добиваш одреден бод.Ако пројдеш,идеш на општо образовен тест,психички тест,интервју,пишуваш есеј и на крај идеш на здравствени преглед.На сите овие фази можеш да кикснеш,односно може да те бутнат.

Обуката основна за полицаец трае 13 месеци,за тие 13 месеци,мислам дека 10 месеци си во Идризово,центарот за обука,од понеделник до петок,сабота недела си дома,а останатите 3 месеци си на пракса по станици.

на колку време и дали воопшто ќе има никој не знае,но се збори дека ќе има пак наредна година,а центарот за обука е за толку луѓе предвиден,400 души,така да додека не заврши оваа класа сигурно нема да има нов,а тоа е 13 месеци откако официјално ќе почнат со обука,најверојатно до 18ти ќе се знае кој е примен,кој не е и ќе завршат сите проверки останати.

и да,висината за мажи е 175 цм за жени 165,но може и да прогледаат низ прсти доколку си стварно спремен/а.
тоа за неосудуван кривично, јас видов како што пишува во огласот со правосилна пресуда да не им е изречена казна забрана на вршење професија, дејност или должност, дали се мисли на истото ? јас не можам да земам потврда за неосудуван кривично затоа прашувам
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Не знам стварно,ни јас сега не можам :D и јас го видов тоа дека не треба да имаш казна за вршење професија,но некаде и читав дека не треба да си кривично осудуван..односно потврда за неосудуван треба да однесеш.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Не знам стварно,ни јас сега не можам :D и јас го видов тоа дека не треба да имаш казна за вршење професија,но некаде и читав дека не треба да си кривично осудуван..односно потврда за неосудуван треба да однесеш.
дај боже да си грешка, треба да се информирам за ова, ако е така следни 3 конкурса :popce:
(освен не улетаат некои х луѓе:))
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
дај боже да си грешка, треба да се информирам за ова, ако е така следни 3 конкурса :popce:
(освен не улетаат некои х луѓе:))
Ти треба:
доказ дека со правосилна пресуда не ти е изречена казна забрана за вршење професија, дејност или должност.


А за уште 3 конкурси нема шанси да има, можно е овој годинава да биде последен, евентуално уште еден догодина и фајронт :)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ти треба:
доказ дека со правосилна пресуда не ти е изречена казна забрана за вршење професија, дејност или должност.


А за уште 3 конкурси нема шанси да има, можно е овој годинава да биде последен, евентуално уште еден догодина и фајронт :)
А доколку за друго си осуден кривично ? не сфаќам дали е тоа истото,ако си за нешто кривично осуден или ?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Ти треба:
доказ дека со правосилна пресуда не ти е изречена казна забрана за вршење професија, дејност или должност.


А за уште 3 конкурси нема шанси да има, можно е овој годинава да биде последен, евентуално уште еден догодина и фајронт :)
прашањето ми беше дали е исто, знам за ова, а познавајќи ја државава нека не те чуди ако има секоја година :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom