Конечно: Автомобил што работи на вода!

Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
A? :tapp: Еби му мајката не знам зошто луѓето сакаат да тропаат глупости.
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
koga sakate, povelete. Prethodno najavete se na 078529214.
Pozdrav
Глупостите на Трајко Ајтов...електро инженер што поправа компјутери, дизајнирамотори со внатрешно согорување ........Мојата жална земја Македонија......
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
Кај дизелите нема ефект проверено а и потврдено од луѓе што се занимаваат со експериментирање со оваа проблематика. Ефектот е само почисто работење со мали подобрувања во перформанси ништо повеќе.
Друже што тропаш глупости ??? кај дизелите има најголемо штедење, намалување на издувни гасови и зголемување на моќноста на возилото... Јас сум од Скопје и веќе 3та година монтираме HHO уреди... последно што монтиравме на автобус 6000 кубика има заштеда 10-15% гориво... на бензинашите има помала заштеда а на плин има многу мала...

не знам дали си слушнал дека за некои возила што имаат О2 сензор кога се монтира HHO уредот се става дополнителен уред што го лаже сензорот...

иначе уредот е безбеден ( остајте што зборат дека можело да експлодира, да се запали...) тоа да може да се направи беља али ако се пушта/гаси на прекидач.. некогаш може да се заборави прекидачот уклучен и додека е изгасено возилото да се произведува гас и да се собира во филтерот и при палењето на возилото да го разнесе целиот филтер,црева...

до сега сите што монтирале од уредите се задоволни ...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Друже што тропаш глупости ??? кај дизелите има најголемо штедење, намалување на издувни гасови и зголемување на моќноста на возилото... Јас сум од Скопје и веќе 3та година монтираме HHO уреди... последно што монтиравме на автобус 6000 кубика има заштеда 10-15% гориво... на бензинашите има помала заштеда а на плин има многу мала...

не знам дали си слушнал дека за некои возила што имаат О2 сензор кога се монтира HHO уредот се става дополнителен уред што го лаже сензорот...

иначе уредот е безбеден ( остајте што зборат дека можело да експлодира, да се запали...) тоа да може да се направи беља али ако се пушта/гаси на прекидач.. некогаш може да се заборави прекидачот уклучен и додека е изгасено возилото да се произведува гас и да се собира во филтерот и при палењето на возилото да го разнесе целиот филтер,црева...

до сега сите што монтирале од уредите се задоволни ...
..би ми објаснил ли како ги измеривте оние 10-15% уштеда кај моторот на автобусот...или било кој друг случај????
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Pogolema glupost i vlecenje za nos od ova zdravje. Uste li ima ofci sto ne znaat kolku e 2+2. Fizikata e fizika, za site sto se prosti, znaci za da se dobie HHO e potrebna energija-struja za razbivanje na vodata, so toa dodatno se opteretuva alternatorot i se zgolemuva potrosuvackata na gorivo,zagubite na pretvaranje na mehanickata energija vo elektricna kaj alternatorot se 50%, pa onda zagubi kaj kablite,pa zagubi pri samata elektroliza te pridobivanje na HHO itn. Vo nieden slucaj nema teorije da dojde do namaluvanje na potrosuvackata,moze samo da se zgolemi. Ako imalo namaluvanje na potrosuvackata so HHO sistemi dosega fabrikite sami ke gi vgradele vo vozilata,nemale da cekaat na ovakvi *super genijalci* sto sekoj den otkrivaat topla voda. Edinstveno nesto sto bi mozelo da se pojavi kako pozitiven efekt bi bilo mozebi počisto sogoruvanje,no i ova so golem znak prasalnik.
HHO sistemot eventualno mozebi bi imal efekt i bi ja namalil potrosuvackata koga bi se napojuval od nezavisni baterii so golem kapacitet(Lion pack kako kaj EV vozilata) sto bi se polnele na domasna struja i ne preku alternatorot. Vo toj slucaj bi se konstruiralo eden vid na hibridno vozilo koe bi bilo dosta poskapo zaradi samite baterii.
Eve uste eden alhemicar
http://www.sitel.com.mk/mk/vozilo-na-voda-inovacija-na-struzhanecot-shipinkaroski
:tapp:
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
I jas go imam videno ova I toa vgradeno vo kola I avtobus I dvajcata soferi rekoja deka ima golema zasteda na gorivo, pa zatoa mislam deka ova ne e samo izmislica tuku ima vistina.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom