Кома

Член од
22 септември 2013
Мислења
43
Поени од реакции
12
Барав ваква тема но не најдов ништо слично. Ја стаив у оваа рубрика дека сакам да дискутираме за психолошката страна на мозокот во кома, не од здравствен аспект. Многу луѓе кои се разбудиле од кома имаат некои чудни приказни, ретко ги споделуваат... Има некое научно објаснување за состојбата на умот, што уствари се дешава, како изгледа тоа.. Од секад ме интересирало. Повелете
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Очекуваш некој што бил во кома да ти раскаже приказни,случки,искуство?
Па не би рекол дека се сеќава и може или па дека е способен.
 
Член од
20 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
106
Очекуваш некој што бил во кома да ти раскаже приказни,случки,искуство?
Па не би рекол дека се сеќава и може или па дека е способен.
Јас баш би сакал да дознаам зашто е тоа така и зашто на луѓето кои биле во кома им било тешко да разговараат на таа тема (изоставувајки го психолошкиот страв итн.).

Дали не се сеќаваат на случувањето додека биле во кома (слично на сонување) или пак мозокот го брише тоа помнење (селективна меморија)?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Барав ваква тема но не најдов ништо слично. Ја стаив у оваа рубрика дека сакам да дискутираме за психолошката страна на мозокот во кома, не од здравствен аспект. Многу луѓе кои се разбудиле од кома имаат некои чудни приказни, ретко ги споделуваат... Има некое научно објаснување за состојбата на умот, што уствари се дешава, како изгледа тоа.. Од секад ме интересирало. Повелете
Тука скоро и да не верувам дека има некој што бил во кома и што би ти го раскажувал таквото искуство. Имаш милиони клипови на YT, милиони статии на нет во врска со комата, баш пред некој ден читав еден се разбудил по 12 години во кома така да исклучиво на нет. Стручно мислење можеш да добиеш од некој доктор ако се најде тука да ти пообјасни нешто. Еве ти мало статииче во врска со комата (ако до сега не си го прочитал)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас баш би сакал да дознаам зашто е тоа така и зашто на луѓето кои биле во кома им било тешко да разговараат на таа тема (изоставувајки го психолошкиот страв итн.).

Дали не се сеќаваат на случувањето додека биле во кома (слично на сонување) или пак мозокот го брише тоа помнење (селективна меморија)?
Затоа што е пред се непријатно искуство. Замисли ја некоја непријатна случка што си ја имал и сега помножи ја со 100 пати поголеми непријатности, болка, страдање како за тебе така и за фамилијата. Друг момент е што и самиот мозок наш ги блокира работите стресните работи што сме ги доживеале со цел да не заштити од дополнително „мачење“.
 
Член од
20 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
106
Затоа што е пред се непријатно искуство. Замисли ја некоја непријатна случка што си ја имал и сега помножи ја со 100 пати поголеми непријатности, болка, страдање како за тебе така и за фамилијата. Друг момент е што и самиот мозок наш ги блокира работите стресните работи што сме ги доживеале со цел да не заштити од дополнително „мачење“.
Shto znam, poznavajki se sebesi jas bi zboruval za toa iskustvo sepak ne sum go dlziveal I ne mozam da kazam za sigurno no mislam deka bi imal zelba da doznaam povekje (naucen pogled kon komata I kako toa vlijae na psihozata I celiot sistem)

Sent from my X5pro using Tapatalk
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
43
Поени од реакции
12
Очекуваш некој што бил во кома да ти раскаже приказни,случки,искуство?
Па не би рекол дека се сеќава и може или па дека е способен.
па нешо така, да. Исто така чудни работи од типот будење од кома со нови информации за кои што претходно не биле свесни итн.....
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Ne ocekuvaj nekoj da spodeli iskustvo koe e neprijatno, bolno, i intimno. Retko se spodeluva so mnogu bliski lugje a sigurno ne na forum. Ova poveke mi zvuci kako tvoe ljubopitstvo za nesto komu nikomu ne bi mu posakala ...Prirodata na covekot se menuva vo celost.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom