Колку сте креативни?

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
На сите ни се случило да се најдеме во ситуација во која од нас се бара креативност. Често пати знаеме да ја искористиме, но често пати не знаеме од каде да ја црпиме.

Колку сте вие креативни?
Дали креативноста ви ја потткинуваат одредени моменти во кои тоа се бара од вас или таа е постојано тука?

Себеси се сметам за делумно креативен. Не секогаш сум способен да направам нешто креативно и ново. Меѓутоа во моменти кога се бара тоа од мене, имам буквално наплив на мисли кои и помагаат на креативноста да излезе на површина. Задоволен сум од степенот на креативност кој го поседувам, иако не би било лошо да биде и на малку повисоко ниво:)


п.с. Ако сакате, наведете и примери во кои сте се покажале како креативни души. :):):)
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
обични пишувам некои прозни состави или некоја поезија
друго нешто да сум направила ретко....знам дека еднаш на мајка ми за 8ми Март и направив домашно поклонче ситница...иако не беше нешто нај мене ми се допаѓаше сепак беше мое дело :P
 
Член од
14 февруари 2010
Мислења
264
Поени од реакции
52
Многу сум креативен особено кога сакам да исмеам нешто(понекогаш се надминувам самиот себе:pos2:). Во средно имав еден професор што многу ми беше смешен и заедно со еден другар направивме песно, но не ни ја објавија во алманахот зашто беше премногу смешна.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.187
Поени од реакции
4.822
Кога имам инспирација креативен сум и тоа како...
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Можам да кажам дека сум доста креативен.Се бавам со копаничарство,а покрај тоа изработувам и други сувенири,цртам,сликам,пишувам поезија.Некогаш има периоди кога ме фаќа мрза и немам инспирација за ништо,но тоа ретко ми се случува.Секогаш се нешто ми текнува и додека не го направам тоа само ми се вртка низ глава.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Неам креативност кога неам слобода. Не сум креативен кога сум на рок, под притисок или кога треба да правам нешто што не ми е по ќеиф.
Во спротивност, сум прилично креативен.
Ипак, ја губам креативноста на големо во последниве година дена. Не знам зошто, ама си ја сакам назад!
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Признавам ич, ама работам на случајот полека.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Себеси си се сметам за креативна личност...сакам да пишувам книги и не мислам со денови што да пишувам за да не погрешам туку самите миу доагаат зборовите и користејки ја својата фантазија пишувам без престан.Веке имам две дебели испишани книги...

Ова не е којзнае што но почнав да го пишувам изминативе денови.

...што носеше таа во своите мисли...Дали звукот на музичката кутија која ја слушна од мистериозната соба?или пак за исчезнувањето на својот најмил Џони...Таа нок постојано и поминуваа мислите низ глава,се превртуваше и не можеше да склопи очи,кога одеднаж слушна силен крик од собата на Моник.Се упати таму и сите ја прашаа што се случило а таа со блед лик и треперење рече тивко:Сонував гаден кошмар...или сепак не.Таа вечер сите останаа со нејзе,а Николас нежно ја милуваше по косата...
Следното утро не ја најдоа во својата розева постела...

Не е којзнае што и мислам да го преправам па ке видам:)
 
Г

Господ

Гостин
Не би знаел да се проценам.
Често фантазирам,имам day-dreams си замислувам сценарија и често имам некои литературни искри :)
Од мал играм игрици,читам книги и такви ствари и претпоставка ми е дека тие активности поттикнале нешто.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Креативност колку сакаш... за правење глупости. Не џабе со еден другар не викаа “зијано и бељата“ кога ќе седневме заедно...

За озбилни работи сум креативен, мада не е нешто премногу. Недај боже некој да ме натера да напишам есеј или состав.
 

Hatred

save.exit.planet
Член од
17 мај 2010
Мислења
83
Поени од реакции
4
2 години правам електронска музика па се сметам за доста креативен..има моменти кога ќе ти застане мозокот па шо сакаш праи нема да бидеш креативен..најдобро решение батали цртање/рипање,скокање/играње/музицирање тогаш..зошто ќе си набиеш комплекс дека не те бива а усвари денот ти е тиња зошто ти стаиле кец.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Креативна сум за пишување состави, а и тогаш зависи.Има денови кога не можам една реченица да склопам, има денови кога без проблеми пишувам состави.А за цртање не сум креативна.И тоа што ми текне во моментот не сум способна да го нацртам.
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
Креативност, што е тоа!?? Ич, нула, зиро... во мојот мозок не постои ниту една клетка што се занимава со такво нешто...
ама пак кога станува збор за планирање и организирање е тогаш е сосема спротивно
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ми се случило еднаш или два пати, ама сега сум добар, фала богу
 

Kajgana Shop

На врв Bottom