Кои испити ми требаат за запишување на универзитет во SAT и Англија?

Член од
20 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
3
може ли само некој да ми помогне во смисла за тоа кои исити ми требаат за запишување на универзитет во сад поконнкретно медицински, но и во англија
за во америка мислам ми требаат
САТ; ТОЕФЛ; ГМАТ и така нешто ама кој знае подобро нека ми писе мозе и во пп фала однапред
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
може ли само некој да ми помогне во смисла за тоа кои исити ми требаат за запишување на универзитет во сад поконнкретно медицински, но и во англија
за во америка мислам ми требаат
САТ; ТОЕФЛ; ГМАТ и така нешто ама кој знае подобро нека ми писе мозе и во пп фала однапред
Зависи за кој универзитет, не бараат секаде исто. Во Америка пред се ТОЕФЛ мислам дека се бара, но и САТ(1 и 2) на појаките универзитети, во Англија мислам дека САТ не треба, но не сум сигурна. Провери си на страните на факултетите кои те интересираат, таму си пишува што и како.
 
Член од
20 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
3
Зависи за кој универзитет, не бараат секаде исто. Во Америка пред се ТОЕФЛ мислам дека се бара, но и САТ(1 и 2) на појаките универзитети, во Англија мислам дека САТ не треба, но не сум сигурна. Провери си на страните на факултетите кои те интересираат, таму си пишува што и како.
fala
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Чисто сумјам :icon_lol:
Кај е ова САТ од прееска го барам :нинџ:
http://www.collegeboard.org/
Бај д уеј, на овие тестови не можеш да положиш или да паднеш, едноставно ти се сметаат поените и потоа гледаш дали имаш доволно поени за да влезеш на саканиот факултет.
За да извадиш добар резултат на САТ конкретно, треба да имаш одлични познавања од англиски и математика, но и многу да се спремаш претходно... има книги од по 1000 и кусур страни само со стратегии за полагање САТ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom