Кодекс на облекување на политичарите?

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Ме интересира дали политичарите имаат кодекс на облекување.. мислам некој онака одреден... Знам дека пред неколку години незнам кој точно политичар на државен погреб бил облечен со тегет сако што го направија жива брука... или пред некој ден Груевски мислам имаше по нијанса слично сако со министерот ( мислам ) што беше со него на пресот... а мислам дека и краватите им беа многу слични...
Значи прашањето е: дали политичарите имаат одреден кодекс на облекување ( да земеме пример кога примаат странски делегации и такви ствари)?
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Би требало да имаат, ама незнам колку го почитуваат тоа. Неодговорни политичари и во петок мрсат, или секогаш си се облекуват како сакаат.
Јас лично мислев дека тоа со прецизниот кодекс на облекување е гола вода и е ирелевантно во однос на личноста и делото на политичарот, ама кодексот на облекување е и те како битен.
И воопшто начинот на облекување дава многу информации за една личност. Одсекогаш сум мислела дека Бранко Црвенковски изгледа кул со пуштената брада, ама сега мислам дека може малку и да ја подсреди. Не може претседател на една држава да изгледа неуредно.
И пред да се претворам во Цаци Паковска ќе завршам со заклучокот дека кај нас политичарите не се на тоа ниво успешни во однос на запазување на кодексот на облекување ама земено генерално пак не се ни воопшто успешни во водењето на политиката, (со одредени исклучоци), така да ова со облеката им доаѓа како помал грев.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom