Кога Македонците зборуваат српски

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.599
Ние како Срби низ призмата на Влатко Васиљ и неговите следачи и пријатели :D Причај српски брате да те и Бог разуме.:D
- Уџите молим вас. – Ааа ма ми ни смо за уџиџавање.

- Звачу полиције! – Звај, звај!

- Пошто су вам пуканака?

- Јесте се сместили? – Смо се, смо се.

- Од дакле сте? – Ми нисмо од тукле.

- Јесте шетали око пазарчета?

- Доџи! – Не доџувам.

- Од што су ме стезале чевле, пало ми е неарно.

- Колико година има ваш син? – Пола осам.

- На штанд за сладолед – Колико топанака хочете?

- Ево готвим манџу у кујну у велику тенџеру.

- Из дакле се зовеш?

- Македонец незадоволен од собата во хотелот кај што бил сместен, оди на рецепција:

„Извините, али нешто није у реду са собом. – Па шта да ти ми радимо?“


Македонците - Кад сте стигли? Анџак смо стигли.

- Где је мали лопов? – Ено га избегао је.

- Па кад ме је један кучак лавнуо, сав сам се испрепадао.

- Србинка на пазар во Охрид: Шта вам је ово? Охриѓанка: Губи (Јуфки) се. Србинка: Зашто да се губим лепо сам питала шта је ово?

- Конобар! Може две ракије и једну салату од зељку?

- Ово је моја мама, а ово је мој оцат.

- Пази цапнучеш у виру.

- Од које фамилије потечујеш?

- За мене једну питу са сиренцетом.

- Ишла сам, ишла сам и кад сам шланула у блатото, сва сам се избербатила, и остаде ми штиклата.

- Го шетaлa некојa бaбичкa внукот нa пристaниште и нaишол некоj Србин и ѝ викa: jao бaкице што је лепa Вaшa цурицa; и бaбaвa: ниjе цурицa ЦУР jе.

- Поздравите маму вам вашу.

- Где станујеш ти? – Па стануем околу 7, 8 сабајле.

- Полицаец во Србија запира Македонци за непрописно поминување преку улица, а тие се бранат: „Сви су преминули, па и ми“.

Преземено од Сарма
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.598
Поени од реакции
10.252
Да си споделам еден мој обид за причање . :)
Пошто пола фамилија ми е у Србија, често ни доаѓаат на гости. И сега јас, дете ко дете, ги слуша братучедите како причаат за кломпи, па ај и оно да се проба. И така настана: „И ја сам имала белим кломпама али сам их бацила у кантама“
Сега сите роднини по Србија знаат колку лепо причам српски и ден денес ме зезаат за тоа.
Аман бе, пораснав, неам веќе 5 години! :)
 

The Magus

אהיהוה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.202
Поени од реакции
10.110
Ова е вистинит настан.
Ќе оделе Х луѓе во Србија за адетот овде што се вика "ќе му пеат 40 дена на покојниот", 40 дена поминати од смртта на починатиот нешто како ритуал христијански нема врска и значи на граница ги прашале што бараат во Србија и еден се истрчал и рекол: "мој роџак је преминуо па певачемо четрдесет дана" и овие се изгазиле од смеење и му рекле "па брате дуго чете ви певати" . Една од ретките ситуации каде не сум можел да престанам да се смеам...
 
Член од
2 август 2011
Мислења
291
Поени од реакции
485
Другарка зборува со братучед ми од Србија. Овој ја прашува дали сака да излезат на кафе а таа:
-Саку, саку (наместо хочу). Јас не можев душа да соберам од смеење.
 

The Magus

אהיהוה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.202
Поени од реакции
10.110
Другарка зборува со братучед ми од Србија. Овој ја прашува дали сака да излезат на кафе а таа:
-Саку, саку (наместо хочу). Јас не можев душа да соберам од смеење.

Како пријателот србин од брод ко ми беше дојден на гости наместо утре "јутре" викаше.
Дури бевме на брод го беше слушнал еден битолчанец како вика "ќе одам да се искапам", па после тоа стално викаше "ќе одам да се скапам" :)
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.001
Поени од реакции
1.745
Лелеее еј, вака одамна се немам смеено :pos: А заборавив да пишам една глупост од еден пријател - не знам шта да ти речим.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.096
Поени од реакции
1.326
Имаше една србинка во Црна Гора и многу тивко збореше, едвај се слушаше и ми пукна филм и ја прашувам: „јел си увек тако тивка?„... и она ми одговара нешто во стилот па да ваљда и ја прашав „а кад се караш?„ место сваџаш...
 
А

Атомската мравка

Гостин
Јас имам роднина што од раѓање живееше во Србија и кога се преселија тука како мали си играме во дворот нешто копаме и јас наоѓам неколку црвци и он ми вика “баци то“ (фрли ги на наше) а јас го разбрав поинаку па му викам да бе, ај ти баци ги :pos:
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.361
Другарка зборува со братучед ми од Србија. Овој ја прашува дали сака да излезат на кафе а таа:
-Саку, саку (наместо хочу). Јас не можев душа да соберам од смеење.
Ова "Саку, саку" ко јапонски звучи:D
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.522
Поени од реакции
3.802
На in music festival
Где могу да купим овакве путике?
Логика: пат-патики; пут-путике
п.с.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Не ја гледам потребата да им го лижете гзот на србо-хрватите зборувајќи нивен јазик и да им се смеете на тие што се трудат и прават грешки. Најтрагично е што они не сакаат и незнаат ниту еден збор македонски да проговорат :facepalm:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
4.979
Поени од реакции
5.416
Не ја гледам потребата да им се улизувате на србо-хрватите зборувајќи нивен јазик и да им се смеете на тие што се трудат и прават грешки. Најтрагично е што они не сакаат и незнаат ниту еден збор македонски да проговорат :facepalm:
Слободно наместо тоа "србо-хрватите" можеш да убациш и "англо-саксонците" или било што друго. Само македонски јазик признавам и ниеден друг!
 
На врв Bottom