Книги кои би ги препорачале

Член од
12 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
12
Здраво на сите!

Нов сум на форумов и се зачленив само ради темиве за книги. Не знам зашто до сега сум чекал ама нема врска...

Како и да е, некои мои препораки се:

"1984" - Џорџ Орвел
"Фаренхајт 451" - Реј Бредбери
"Shoe Dog" - Фил Најт
"12 Правила за Живот" - Џордан Питерсон
"Човековата Потрага по Смисла" - Виктор Франкл

Да остаиме нешто и за другпат :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
nezz kolku tuka se zainteresirani za "motivaciski" knigi, ama ovie dve nemozam da gi preporacam dovolno

Прегледај го приврзокот 286351

gi imam kupeno pred okolu 10 godini, i kade i da sum, gi nosam so sebe.
za mene definitivno najvredni 2 knigi.
Ценам мислење, ама ако ги прочитам мислам дека ќе посакам да се самоубијам...
Не знам оти никогаш не го сфатив штосот со мотивациските книги.
Ваљда тоа е дека се инспирирам од обратното и грдото, пример Процес од Кафка многу повеќе ќе ме инспирира или Замок, да одам контра бирократските лавиринти, отколку некој кој би ме учел на дисциплина и трпение.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ценам мислење, ама ако ги прочитам мислам дека ќе посакам да се самоубијам...
Не знам оти никогаш не го сфатив штосот со мотивациските книги.
Ваљда тоа е дека се инспирирам од обратното и грдото, пример Процес од Кафка многу повеќе ќе ме инспирира или Замок, да одам контра бирократските лавиринти, отколку некој кој би ме учел на дисциплина и трпение.
Го делам истото мислење ама..Можеби се сепак малку поинакви од тие што ми се стереотип за мотивациска книга. Повеќето се толку low level што дури се осеќаш глупо кога ги читаш. Веројатно има и таму разлика во наративот.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Ценам мислење, ама ако ги прочитам мислам дека ќе посакам да се самоубијам...
Не знам оти никогаш не го сфатив штосот со мотивациските книги.
Ваљда тоа е дека се инспирирам од обратното и грдото, пример Процес од Кафка многу повеќе ќе ме инспирира или Замок, да одам контра бирократските лавиринти, отколку некој кој би ме учел на дисциплина и трпение.
Го делам истото мислење ама..Можеби се сепак малку поинакви од тие што ми се стереотип за мотивациска книга. Повеќето се толку low level што дури се осеќаш глупо кога ги читаш. Веројатно има и таму разлика во наративот.
ve razbiram i na mesto vi se mislenjata.
da vi pisam koja e mojata logika tuka, pa vie odlucete dali drzi voda za vas.
od ovaa godina namaliv citanje na knigi, a prepoln sum i so hard kopii, ebooks kindle i se. na sekoe doagjanje vo mkd, vlevam vo knizarnica tri i polnam cela torba bukvalno. od ovaa godina vekje ne citam motivacioni, osven ako ne e od nekoj avtor koj epten go cenam.
za mene ima dve golemi grupi na ovie motivacioni knigi - starite/izvorni/pioneri vo oblasta i vtorite ala toni robins i kompanija.
ova e ogromna industrija i sega vekje stanuva pateticno za gledanje, koj se e motivacionen avtor. toa e voglavno toni robins klapa. patetika i ocobol.
postarata generacija napoleon hil, brajan trejsi, i mozda stiven kovi i robin sharma drzat voda za mene.
gi koristam od denovite koga studirav, do sega povekje od 10 godini.
mislam deka moze mnogu da se nauci i iskoristi od niv, so pravilen pristap.
mi pomognale da napreduvam vo karierata, vo teski momenti i za nekoi vazni zivotni odluki. za mene vredat, a sekoj si ima pravo na svoe mislenje
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.501
Ценам мислење, ама ако ги прочитам мислам дека ќе посакам да се самоубијам...
Не знам оти никогаш не го сфатив штосот со мотивациските книги.
Ваљда тоа е дека се инспирирам од обратното и грдото, пример Процес од Кафка многу повеќе ќе ме инспирира или Замок, да одам контра бирократските лавиринти, отколку некој кој би ме учел на дисциплина и трпение.
Јас мислам дека нема да посакам да се самоубијам откако ќе ги прочитам, туку ќе умрам додека ги читам. :D
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Ценам мислење, ама ако ги прочитам мислам дека ќе посакам да се самоубијам...
Не знам оти никогаш не го сфатив штосот со мотивациските книги.
Ваљда тоа е дека се инспирирам од обратното и грдото, пример Процес од Кафка многу повеќе ќе ме инспирира или Замок, да одам контра бирократските лавиринти, отколку некој кој би ме учел на дисциплина и трпение.
Јас мислам дека нема да посакам да се самоубијам откако ќе ги прочитам, туку ќе умрам додека ги читам. :D
sekoj si ima pravo na mislenje i pogled.
i mene mi se slucuvalo od mnogute motivaciski knigi koi sum gi prelistal, da bidam nekade od meh do bljaak, ama daleku od ubivanja.
mozete da pisite avtor ili kniga koi vi predizvikale takvo nesto, ili industrijata/zanrot vo celina vi e takov?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Se soglasuvam, se ezam i jas se dodeka ne mi tekna deka poseduvam i sum cital

The 7 Secrets of Awakening the Highly Effective Four-Hour Giant, Today

:love: :love: :love: :love: :love: :love:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.501
mozete da pisite avtor ili kniga koi vi predizvikale takvo nesto, ili industrijata/zanrot vo celina vi e takov?
Ма каков автор! Сè тоа е тежок шунд напишан од неталентирани луѓе кои не знаеле како на друг начин да заработат, зашто за ништо не ги бивало, па зеле да пишуваат глупости за да ги лажат со нив лековерните. Тоа според мене не е ни книжевност, најблаго речено, тоа се писанија.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Ма каков автор! Сè тоа е тежок шунд напишан од неталентирани луѓе кои не знаеле како на друг начин да заработат, зашто за ништо не ги бивало, па зеле да пишуваат глупости за да ги лажат со нив лековерните. Тоа според мене не е ни книжевност, најблаго речено, тоа се писанија.
nezz od kade ti e ova mislenje, ama ne moze da bide podaleku od realnosta.

za avtor/pisatel da bide promoviran vo koj i da e zanr, treba da ima profesionalna pozadina, dali vo pisuvanje ili druga oblast, zavisno za so pisuva.

dali e knizevnost ili ne, ne me ni interesira, jas 99% citam raboti koi sakam da gi primenam/probam vo zivotot. bi se soglasil deka jazikot e poednostaven/poprost vo ovie knigi, sporedeno so toa so ti go vikas knizevnost. za mene kako citatel od tehnicko-analiticka profesija, mi odgovara poednostaven podirekten nacin na pisuvanje.

deka se prodavaat na lekoverni hmmm, do negde. zatoa pisav pogore bitno e koi ti se ocekuvanjata od edna kniga i kako pristapuvas.

jas generalno izbegnuvam da komentiram zatoa so ne sum videl/probal, pa zatoa prasav od kade odbivnosta kon ovoj zanr kaj tebe i drugite clenovi.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
nezz od kade ti e ova mislenje, ama ne moze da bide podaleku od realnosta.

za avtor/pisatel da bide promoviran vo koj i da e zanr, treba da ima profesionalna pozadina, dali vo pisuvanje ili druga oblast, zavisno za so pisuva.

dali e knizevnost ili ne, ne me ni interesira, jas 99% citam raboti koi sakam da gi primenam/probam vo zivotot. bi se soglasil deka jazikot e poednostaven/poprost vo ovie knigi, sporedeno so toa so ti go vikas knizevnost. za mene kako citatel od tehnicko-analiticka profesija, mi odgovara poednostaven podirekten nacin na pisuvanje.

deka se prodavaat na lekoverni hmmm, do negde. zatoa pisav pogore bitno e koi ti se ocekuvanjata od edna kniga i kako pristapuvas.

jas generalno izbegnuvam da komentiram zatoa so ne sum videl/probal, pa zatoa prasav od kade odbivnosta kon ovoj zanr kaj tebe i drugite clenovi.
Тука коментираме книги и вкусовите се многу различни.. Сигурно никој не сака било како да те навреди. Ако таков тип на книга помогнал на некого и допрела таму каде што треба, тогаш ја исполнила својата функција и тоа е за почит. Сепак некогаш убавината е во едноставни нешта.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Тука коментираме книги и вкусовите се многу различни.. Сигурно никој не сака било како да те навреди. Ако таков тип на книга помогнал на некого и допрела таму каде што треба, тогаш ја исполнила својата функција и тоа е за почит. Сепак некогаш убавината е во едноставни нешта.
ne gledam na komentarite kako navreda. treba mnoogu povekje od toa, za da izreagiram ili da se iznerviram.
pocituvam tugjo mislenje i/ili vkus, i ne nametnuvam moe glediste.
samo me interesirase od kade doagjaat negativnite komentari/iskustva, a ne dobiv odgovor dosega.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
406
Поени од реакции
1.131
ne gledam na komentarite kako navreda. treba mnoogu povekje od toa, za da izreagiram ili da se iznerviram.
pocituvam tugjo mislenje i/ili vkus, i ne nametnuvam moe glediste.
samo me interesirase od kade doagjaat negativnite komentari/iskustva, a ne dobiv odgovor dosega.
Еве јас како некој кој редовно читаше такви книги ќе пробам да образложам.
Ќе се сложам со Zlatikevichius дека овие книги се далеку од книжевност и би ги категоризирал како еден вид прирачници. Главната одбивност мене лично ми е што овие книги станаа голем бизнис и се штанцаат на големо а се истите преџвакани глупости и вистинска реткост е да најдеш нешто квалитетно. Тука ќе се сложам со тебе дека почетниците на овој жанр се едни од поквалитетните додека поновите треба добро да ги одбереш кога земаш нешто да читаш затоа што 90% се преџвакани копии. Во моментов читам една таква книга купена одамна и добивам нагон да го претепам авторот.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Еве јас како некој кој редовно читаше такви книги ќе пробам да образложам.
Ќе се сложам со Zlatikevichius дека овие книги се далеку од книжевност и би ги категоризирал како еден вид прирачници. Главната одбивност мене лично ми е што овие книги станаа голем бизнис и се штанцаат на големо а се истите преџвакани глупости и вистинска реткост е да најдеш нешто квалитетно. Тука ќе се сложам со тебе дека почетниците на овој жанр се едни од поквалитетните додека поновите треба добро да ги одбереш кога земаш нешто да читаш затоа што 90% се преџвакани копии. Во моментов читам една таква книга купена одамна и добивам нагон да го претепам авторот.
tuka potpolno se soglasuvam, pisav uste vo prviot post, deka za mene, a gledam i za tebe, a verojatno i za site drugi
postoi taa klasifikacija na dve grupi. ne gledam poenta site da bidat staveni vo ist kos, iako uslovno pripagjaat vo ist zanr.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Имам читано неколку т.н. мотивациски книги и искрено ниту една ме нема допрено на начин на кој веројатно би требало. Главно ми биле досадни и сум ги читал ради реда. А најинтересно кај нив ми е што извесно време по читањето не се сеќавам на поголемиот дел од книгата. Ова важи и за тие што не ми биле досадни, на пример „Патот по кој поретко се оди“ на Скот Пек.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom