Клима уред за домашна употреба

Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.205
јес да има стручни лица овде за клими ама од наше искуство-дали има мерено компресија, масло (што и да е течноста внатре) и ако таму е се во ред, ете нагаѓам, дали има термостатот (во внатрешната единица) проблем или е во ред. Од стручњациве некој нека каже ако има уште можни дијагностики, ова се мои претпоставки од мајсторите што проверувале кај нас.
Нема мерено компресија, ниту пак друго нешто проверено... би требало термостатот да е во ред. Нова клима е, неполна година, се' уште под гаранција.


Povikaj ovlasten servis za LG klima ne monterot ako klimata ti e pod garancija servisot treba da ja proveri.
Имав повикано, истиот што ја постави е овластен сервисер. Нормално дува климата, според него.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.685
Поени од реакции
1.102
Имав повикано, истиот што ја постави е овластен сервисер. Нормално дува климата, според него.
Druze ovie se ovladteni za servis na inverter LG ke se javis ke go kazes brojot na garancija i ke prijavis defekt deka ne duva mnogu topol vozduh klimata
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Нема мерено компресија, ниту пак друго нешто проверено... би требало термостатот да е во ред. Нова клима е, неполна година, се' уште под гаранција.Имав повикано, истиот што ја постави е овластен сервисер. Нормално дува климата, според него.
Кај моите имаше слично нешто во гарантен рок. Дојде сервисерот со боца и мерач за компресија. Рече мора компресијата (притисокот) да е точно подесена, ни помалку ни повеќе. Како и колку не знам, тој си беше стручен за тоа. Под гаранција барај од сервисерот меѓу другото да ти подеси тоа со мерач. Ако не, нека бара проблем на друго нешто, мора да го реши.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.205
Druze ovie se ovladteni za servis na inverter LG ke se javis ke go kazes brojot na garancija i ke prijavis defekt deka ne duva mnogu topol vozduh klimata
Ти благодарам многу.

Кај моите имаше слично нешто во гарантен рок. Дојде сервисерот со боца и мерач за компресија. Рече мора компресијата (притисокот) да е точно подесена, ни помалку ни повеќе. Како и колку не знам, тој си беше стручен за тоа. Под гаранција барај од сервисерот меѓу другото да ти подеси тоа со мерач. Ако не, енак бара проблем на друго нешто, мора да го реши.
Ќе се обидам уште еднаш со истиот сервисер, се надевам ќе завршам работа. Фала за советот.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
3
Член од
31 декември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
3
Ako vi e pod garancija klimata obavezno vikajte ovlasten servis a bidejki ne duva toplo i ladno sigurno nema freon klimata.
Ovlasten e Servis Makedonija ama dojdoa 3 pati,cekav po 15 dena da dojdat,viknati se i 4 pat ama pominata e edna nedela ke cekam uste edna nedela bidejki tolku se cekalo mnogi rabota imaat.Uste vo dopolnitelen trosok me stavaat,prljava bila klimata nadvor a oni necistele,viknav servis i plativ 2000den da ja icistat a nebila prljava i pak duva ladno.Znaci servis makedonija ima nikakvi majstori sto vrska nemaat,zatoa i podnesov zalba do pazarna inspekcija protiv neptun!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
1.685
Поени од реакции
1.102
Ovlasten e Servis Makedonija ama dojdoa 3 pati,cekav po 15 dena da dojdat,viknati se i 4 pat ama pominata e edna nedela ke cekam uste edna nedela bidejki tolku se cekalo mnogi rabota imaat.Uste vo dopolnitelen trosok me stavaat,prljava bila klimata nadvor a oni necistele,viknav servis i plativ 2000den da ja icistat a nebila prljava i pak duva ladno.Znaci servis makedonija ima nikakvi majstori sto vrska nemaat,zatoa i podnesov zalba do pazarna inspekcija protiv neptun!
Mora da ja proverat dosagaj im oni se ovlasteni za servis na LG nivna obvrska e da ja proverat klimata i dokolku ima defekt da go otstranat toj defekt
Inaku tocno servis makedonija se neprofesionalni i jas imav problem so masina za perenje ne sakaa da ja servisiraat od koga bev vo direkcijata togas dojdoa i ja napravija masinata.
Zaklucok samo dosagaj im mora da ja proverat i napravat klimata.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
3
Mora da ja proverat dosagaj im oni se ovlasteni za servis na LG nivna obvrska e da ja proverat klimata i dokolku ima defekt da go otstranat toj defekt
Inaku tocno servis makedonija se neprofesionalni i jas imav problem so masina za perenje ne sakaa da ja servisiraat od koga bev vo direkcijata togas dojdoa i ja napravija masinata.
Zaklucok samo dosagaj im mora da ja proverat i napravat klimata.
Bev kaj direktorot na servis makedonija i vcera isprati majstori i ja zemaa klimata vo servis pa da vidime sto ke napravat.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.635
Поени од реакции
6.318
Здраво,
Периодов реновирам стан од 90м2 па имам дилема околу греењето. Станува збор за топла зграда, со добра изолација но не е приклучена на централно греење. Се мислам да земам 5.5kw инвертер клима за греење/ладење но главна дилема ми е која марка имаат најквалитетни клими?
Ги гледав LG,GREE и DAIKIN но не знам која е најдобра од типот на економичност,бучност и дополнителни опции. Буџетот ми е до 55.000мкд
 
Член од
3 март 2020
Мислења
916
Поени од реакции
1.715
Читам дека не ви дува климата ни ладно ни топло, се надевам досега сте си средиле, ама да кажам свое искуство: кај нас на двапати во рок од две-три години се случи истото, дуваше само како вентилатор, вртеше воздух. Излезе не е фреонот, туку некој мал ефтин дел за надворешниот дел. Мајсторот рече - со месеци само ова менувам кај сите што се жалат, во 99% случаи е ова. (Не го памтам називот на делот)
 
На врв Bottom