Квалитет на бензин, нафта, плин и сл...

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Искрено кажано, за бензинот нзн, мада на Пиканто 1.0 2007 год ставав еднаш од МП еднаш од ЛО, и разликата се осеќа, ова го приметив:
1. Со МП горивото,моторот е постартен и побрз, нема никакви проблеми да натера кола да дигне обртажа без проблем. Но си лапа моторот повеќе.
2. ЛО имаат мн тромаво гориво. Ова го знам по мојот Голф 1.9TDI PD 74KW. Ставам од ЛО колата ја немаа таа моќ што ја дава со дизел од МП. Дури и ја носев на лента кај пријател мислејќи дека има проблем па не дава доволно снага. Нема благе везе, до горивото е. Со МП гориво ми читаше 101 коњ како што треба, со ЛО гориво читаше 95 коњ. Али затоа со гориво од ЛО добиваш поголема километража.
Е сеа нзн колку е добро за моторот да вози на гориво со пониска енергетска вредност.
Некој може тоа да го појасни ако знае.
Истото и кај мене се случува..Пробав и обичен дизел од Лукоил,и од тоа новото Екто Дизел..Истото е..Со нафтата од Макпетрол потивко работи,и има повеќе снага..Иначе,каде ова што си ја носел на лента?Колку пари е?Ме заинтересира,да видам на мојава кола колку коња има умрено..:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom