Кајгана готвач vol. 145 [гласање: Пастрмајлија]

Глас за:


  • Вкупно гласачи
    29
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.938
Поени од реакции
9.974
Ова на гурман личи на нешто друго, на нешто што се отвара на екскурзија додека Стелт отварал смоки на истата таа екскурзија. :icon_lol:
:facepalm::facepalm::facepalm::icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Не сфаќаш дека сам си го упика со ДЕМЕК доскочицава? Јбг, некои имаат прилика секој ден да го гледаат тоа на што алудираш во живо, некои на форуми по теми за готвење ги потсеќа тесто и месо.... Абе мош Стелт отварал смоки на таа екскурзија, поентата е што ти не си ни бил, другарчиња после ти расправале како прошле :icon_lol:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.049
Значи многу сте безобразни!

Темава не е за јадења направени од професионални готвачи туку за јадења направени од нас, а кој пробал да готви знае дека двапати направено едно исто јадење не испаѓа исто.
Можеби така му испаднал обликот по грешка, а може па и така сака да си ја јаде.
Сепак овде не готвиме за да сликаме и у канта, туку готвиме за после и да го изедеме зготвеното, и затоа не мора да критикувате, или гласате или не гласате.

п.с. гласав за сунѓерот затоа што има ставено помалце месо, гурман има многу повеќе месо ставено за мој вкус, а обликот е сосема небитен според мене.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.938
Поени од реакции
9.974
За кој пробал да готви знае дека двапати направено едно исто јадење не испаѓа исто.
Можеби така му испаднал обликот по грешка, а може па и така сака да си ја јаде.
Сепак овде не готвиме за да сликаме и у канта, туку готвиме за после и да го изедеме зготвеното, и затоа не мора да критикувате, или гласате или не гласате.

п.с. гласав за сунѓерот затоа што има ставено помалце месо, гурман има многу повеќе месо ставено за мој вкус, а обликот е сосема небитен според мене.
Колку глупости во еден пост.

Прво - изгледа ти ПОЈМА немаш што е пастрмајлија и како би требало да изгледа.
Треба да си нетокму на пастрмајлија да ти излезе обликот по грешка, не два пати - 100 пати по ред. Не зборам за фини детали, туку за општо-прифатен облик на македонска пастрмајлија.

Второ - ако обликот е сосема небитен кај јадењата зошто нема коцкасти хамбургери, зошто нема триаголни крофни, зошто пицата е округла. И пастрамајлијата се знае како и е обликот, се друго НЕ е пастрмајлија, туку заебанција.

Трето - ова на Гурман 2 од погоре НЕ е пастрмајлија и не му е местото на тоа јадење во темава, па и уште да се гласа. Ако сака да си ја јаде - слободно, а не да се става на гласање нешто што е ДАЛЕКУ од пастрмајлија.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.722
Поени од реакции
1.643
Додека јас јадев кебапчета во Бугарија, вие дискусија сте развиле.
Еве како Турците праат пастрмајлии, нормално со пастрма:
pastirmali.JPG pastirma pide.JPG
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.529
Поени од реакции
15.630
Додека јас јадев кебапчета во Бугарија, вие дискусија сте развиле.
Еве како Турците праат пастрмајлии, нормално со пастрма:
Прегледај го приврзокот 170085 Прегледај го приврзокот 170086
Си јадел ќебапчиња во Бугарија, а се нарекуваш себеси гурман? :D
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.722
Поени од реакции
1.643
Си јадел ќебапчиња во Бугарија, а се нарекуваш себеси гурман? :D
Нарочно ги спомнав. Кебапчиња правиме сите на Балканот, прават Турците, Арапите, кој се не. Сите велат дека нивното е најдобро, вистинско. Станува збор за навики.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.324
Поени од реакции
850
Нарочно ги спомнав. Кебапчиња правиме сите на Балканот, прават Турците, Арапите, кој се не. Сите велат дека нивното е најдобро, вистинско. Станува збор за навики.
Бугарските кебапи ми се најгрозно нешто, уствари нивната храна воопшто не ми е вкусна...бљак.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
6.403
Поени од реакции
9.228
Колку глупости во еден пост.

Прво - изгледа ти ПОЈМА немаш што е пастрмајлија и како би требало да изгледа.
Треба да си нетокму на пастрмајлија да ти излезе обликот по грешка, не два пати - 100 пати по ред. Не зборам за фини детали, туку за општо-прифатен облик на македонска пастрмајлија.

Второ - ако обликот е сосема небитен кај јадењата зошто нема коцкасти хамбургери, зошто нема триаголни крофни, зошто пицата е округла. И пастрамајлијата се знае како и е обликот, се друго НЕ е пастрмајлија, туку заебанција.

Трето - ова на Гурман 2 од погоре НЕ е пастрмајлија и не му е местото на тоа јадење во темава, па и уште да се гласа. Ако сака да си ја јаде - слободно, а не да се става на гласање нешто што е ДАЛЕКУ од пастрмајлија.
Да напраеше и ти, па да се буниш оти те поминала несоодветна конкуренција, вака излегува „криво клоца-шуто буца“.
Негова е и каква сака ќе биде формата и што сака ќе стави во неа, може да има и коцкасти хамбургери, може да има и триаголни крофни, и крофни во форма на срце, ѕвезда, квадратна пица и т.н се е прашање на вкус на тој што готви, не е ова за продавање (а и да е дури поинтересно ќе биде, али голем дел нажалост немаат никаква креативност и се строго праволиниски), според состојките човекот има пастрмајлија, ако ти пречи не го гласај, ете го сунѓерчето со оригинал од продавница.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.960
Поени од реакции
11.421
Скај кога иде во кафана со женска му нарачува пастрмајлија и му вика на конобарот ако може една пастрмајлија во форма на срце.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom