Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
3 февруари 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo, ve citav detalno no mi treba nekoj sovet, soprugot e kuvar po profesija so dobar angliski, e sega kako bi bilo najdobro da aplicira za viza, za ponatamu da mozim I jas so decata (maloletni). So mk pasosi sme, agencijata go sovetuva prvo turisticki pa potoa da bara od tamu rabotna, da napomenam deka ima najdeno rabota vo restoran.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.852
Поени од реакции
35.632
Zdravo, ve citav detalno no mi treba nekoj sovet, soprugot e kuvar po profesija so dobar angliski, e sega kako bi bilo najdobro da aplicira za viza, za ponatamu da mozim I jas so decata (maloletni). So mk pasosi sme, agencijata go sovetuva prvo turisticki pa potoa da bara od tamu rabotna, da napomenam deka ima najdeno rabota vo restoran.
Како има најдено работа?
Ако ресторанот сака и може да го спонзорира, гледам дека има опција за 482 виза.

Ако не разбирам лошо, би влегол во оваа категорија ANZSCO 35131.
Еве на кратко раскажано како оди процедурата:

Во каков ресторан има најдено работа?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Како има најдено работа?
Ако ресторанот сака и може да го спонзорира, гледам дека има опција за 482 виза.

Ако не разбирам лошо, би влегол во оваа категорија ANZSCO 35131.
Еве на кратко раскажано како оди процедурата:

Во каков ресторан има најдено работа?
@fever2000

se toa sto ti pisa lester pogore bitno e ne tolku vo kakov restoran nego dali e nov ili postar restoran sto ke moze da pokaze adekvaten profit da go sponzorira... ova treba so agent, gledaj nekoj od tuka da sj go sredite. imas na temata nekolku spomnati.
 
Член од
3 февруари 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Како има најдено работа?
Ако ресторанот сака и може да го спонзорира, гледам дека има опција за 482 виза.

Ако не разбирам лошо, би влегол во оваа категорија ANZSCO 35131.
Еве на кратко раскажано како оди процедурата:

Во каков ресторан има најдено работа?
kongresen centar
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.852
Поени од реакции
35.632
Епа ете нека разговара за 482 виза, а ако не сакаат да почнат со тој процес без да го проверат што и како знае тогаш туристичка виза за него, нека дојде сам на неколку недели и ќе може да се договорат за процесот.

Предности на визата: далеку е полесен процесот од skilled визите, поефтин за вас (не за работодавецот), помали барања за англиски, помалку документација, брзо процесирање на визите во споредба со другите skilled визи.

Недостатоци: ќе бидете врзани за тој работодавец, и промена на работа е возможна само ако се согласи некој друг да го преземе спонзорството.
 
Член од
3 февруари 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Епа ете нека разговара за 482 виза, а ако не сакаат да почнат со тој процес без да го проверат што и како знае тогаш туристичка виза за него, нека дојде сам на неколку недели и ќе може да се договорат за процесот.

Предности на визата: далеку е полесен процесот од skilled визите, поефтин за вас (не за работодавецот), помали барања за англиски, помалку документација, брзо процесирање на визите во споредба со другите skilled визи.

Недостатоци: ќе бидете врзани за тој работодавец, и промена на работа е возможна само ако се согласи некој друг да го преземе спонзорството.
Vi blagodaram za odgovorot
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.048
Поени од реакции
8.263
Ако државата реши да игра како што почна во Southport, сум со намера да купам недвижности за инвестиција и во Beenleigh, и во Logan, затоа што верувам дека за 20 години од сега нема да има граница меѓу Бризбн и Голд Коуст, а ако ги среди државата цената сигурно ќе оди 2 до 3 пати повеќе.
Проблемот е што ако ја купиш сега, ќе имаш потешкотии за да ја одржиш читава, или пак да најдеш асални кираџии.

На страна од сите проблеми, мислам дека овие населби треба да се посматраат многу внимателно од бизнис/инвестициска перспектива, во прва прилика на подобрување на безбедноста, очекувај дека ќе ги стигнат цените од Ormeau, Eden's Landing, Bethania, Pimpama и тн.
Pred 2-3 godini sledev eden forum kade sto vo glavno bea investitori na nedviznosti, tie nekako go imaa pikirano Logan kako meta za sledni investicii.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.852
Поени од реакции
35.632
Pred 2-3 godini sledev eden forum kade sto vo glavno bea investitori na nedviznosti, tie nekako go imaa pikirano Logan kako meta za sledni investicii.
Друже прашање е на време кога ќе се спои се помеѓу Бризбн и Голд Коуст, а рачунај Голд Коуст со цените ќе го стигне и Сиднеј.
Нема доволно недвижности, а државата станува се поатрактивна и за interstate мигранти, а и за од надвор. Плус 2032 ти е Олимпијадата, дотогаш гарант голем дел од населбите ќе одат по 20-30% нагоре.
Мене ме мачи што морам да платам екстра 8% ако купам пред 2025та, инаку без да се мислам би земал куќа во овој регион (не Бинли, ама околу има убави населби кои за 5 години ќе вредат 20-30% повеќе).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom