Како изгледал Исус?

Член од
14 февруари 2008
Мислења
81
Поени од реакции
5
Ничие богохулење не ми пречи. оти за мене е битно моето а не туѓото однесување. За оние кои веруваат, навредите се добредојдени, оти покажуваат на чија страна е вистината. „Ќе бидете намразени од сите, заради Моето име...„ вели Христос. „Јас Сум вистината, патот и животот„. вели Он.

Хммм...:raz: ќе можеш ли Мики да ми дадеш цитат од Библијата,каде што Исус самиот за себе вели:ЈАС СУМ БОГ!:ne_zboram
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
81
Поени од реакции
5
А не би било поважно што рекол Бог околу тоа? Еве, секој може себеси да се нарече како сака, ама според мене важно е Бог што рекол.

Да те потсетам на Светото Тројство. :D
Епа сега според тебе кој е Бог?

1.Таткото

2.Синот

3.Светиот Дух
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Ќе ви го објаснам на кратко, малце упростено, пошо не е едноставно да се разбере... Тоа се трите лица на Бог - и таткото и синот и светиот дух. Три нешта во едно би му дошло. Не смее никако да се двојат. Тоа е Светото тројство.

Ова е веќе личен избор дали ќе се верува или не. Суштината е тоа.
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
81
Поени од реакции
5
Ќе ви го објаснам на кратко, малце упростено, пошо не е едноставно да се разбере... Тоа се трите лица на Бог - и таткото и синот и светиот дух. Три нешта во едно би му дошло.

Ова е веќе личен избор дали ќе се верува или не. Суштината е тоа.
3=1 :nenene:

1+1+1=3:wink:

1=1.

Проста математика...без многу ментална гимнастика!
Кратко и јасно:БОГ Е ЕДЕН!
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Реков, трите лица (форми) на ЕДЕН БОГ. Што има тука нејасно?

П.С. Не барај логика. Или се верува или не.
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
81
Поени од реакции
5
Реков, трите лица (форми) на ЕДЕН БОГ. Што има тука нејасно?

П.С. Не барај логика. Или се верува или не.
Ајде да не те замарам повеќе,пошто очигледно сме :eek:ftopic: .Ќе погчеднам дали има тема за Светото Тројство,па таму продолжуваме...:vozbud:
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
41
Поени од реакции
3
Ничие богохулење не ми пречи. оти за мене е битно моето а не туѓото однесување. За оние кои веруваат, навредите се добредојдени, оти покажуваат на чија страна е вистината. „Ќе бидете намразени од сите, заради Моето име...„ вели Христос. „Јас Сум вистината, патот и животот„. вели Он.
Па јас никого не мразам, само се заебавам. Сакаш да кажеш дека Бог нема смисла за хумор? Погледни само што се дешава околу тебе, Бог е најголемиот заебант (под ова мислам prankster, не ми текнува друг по адекватен македонски збор)...
Зошто хард-кор верниците мора се да сфаќаат сериозно? Oва ме подсеќа на The name Of The Rose, кој го гледал филмот или ја читал книгата ќе му текне зошто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom